Nema nestašice "nanogica" 1Foto: Stefana Savić

U ovom trenutku 281 osoba izdržava kaznu kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom, dok njih 127 nosi „nanogicu“ u kućnom pritvoru, podaci su Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

Kako nam je objašnjeno, uprava u ovom trenutku raspolaže sa dovoljnim brojem nanogica, dodajući da je izuzetno teško predvideti da li će u budućnosti biti potreban veći broj.

– Ne možemo da predvidimo na koji način će sudije da presuđuju i samim tim ne možemo da znamo tačno koliko elektronskih uređaja za nadzor će nam biti potrebno. U svakom slučaju, za pritvor uvek imamo određeni broj uređaja, a izdržavanje kazne kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom po potrebi može i da sačeka – rečeno nam je u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.

Sanja Ćopić, predsednica Upravnog odbora Viktimološkog društva Srbije, objašnjava da sudovima nije strano izricanje kazni kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom. S druge strane, izricanje „pravih alternativnih kazni“ kao što su rad u javnom interesu ili novčana sankcija je, prema njenim rečima, retkost u našem pravosudnom sistemu.

– Utisak je da kod sudija i tužilaca još uvek nije sazrela svest o postojanju kazni koje bi bile alternative zatvoru – smatra Sanja Ćopić. Dodatnu prepreku punoj afirmaciji alternativnih sankcija, dodaje ona, predstavlja i neosposobljenost institucija koje su zadužene za njihovo sprovođenje.

– Iako postoji 25 povereničkih službi koje sprovode alternativne sankcije, većina njih nema dovoljno zaposlenih – navodi Ćopić.

Primena alternativnih sankcija, prema njenim rečima, smanjuje broj zatvorenika u ionako prenatrpanim zatvorima. Ćopić dodaje da je ovo rešenje ne samo ekonomičnije, već doprinosi i kvalitetnijem radu sa zatvorenicima koji se nalaze u kazneno-popravnim zavodima.

– Takođe, služenje kazne u zatvoru stigmatizuje osuđeno lice, što u dobroj meri otežava njegovu reintegraciju u društvo – navodi Ćopić.

Prema odredbama krivičnog zakonika, kad izrekne uslovnu osudu, sud može odrediti da se učinilac stavi pod zaštitni nadzor, ako se, s obzirom na njegovu ličnost, raniji život, držanje posle izvršenog krivičnog dela, a naročito njegov odnos prema žrtvi krivičnog dela i okolnosti izvršenja dela, može očekivati da će se zaštitnim nadzorom potpunije ostvariti svrha uslovne osude.

Pre donošenja odluke o izvršenju kazne kućnog zatvora sa primenom elektronskog nadzora, stoji u Zakonu o izvršenju vanzavodskih sankcija i mera, sud će utvrditi da li postoje tehničke i druge mogućnosti za izvršenje ove kazne.

Koliko košta nanogica?

Informacije o ceni uređaja za elektronski nadzor i proceduri kojom ih Uprava za izvršenje krivičnih sankcija nabavlja je tajan podataka, rečeno nam je u upravi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari