Vlada došla da pokaže moć Beograda 1Foto: Slobodan Miljević/FoNet

Nakon bezmalo jednoglasne javne podrške, pa i „zahvalnosti“ premijeru Aleksandru Vučiću i članovima Vlade što su došli u Niš i posetili druga mesta na jugu Srbije, te organizovali više skupova i susreta, koji su stizali kako od strane predstavnika EU i Svetske banke, tako i od lokalnih vlasti i samih građana, juče su se mogle čuti prve javne kritike delova te posete ili poruke koju ona šalje.

U Nacionalnoj koaliciji za decentralizaciju su kazali da ovakve posete Vlade ne predstavljaju decentralizaciju, već njenu negaciju, dok je Lokalni antikorupcijski forum Niš upozorio da je Srbiji neophodno jačanje institucija, a ne pozicije premijera.

Premijer Aleksandar Vučić je prethodnih dana kazao da je cilj radne posete Vlade Nišu i jugu Srbije da pokaže da joj je svaki deo zemlje podjednako važan, te da je ona rešena da obezbedi da svi građani Srbije imaju bar približno iste uslove za život. On je dodao da jedan od važnijih segmenata posete Vlade – njegov razgovor sa građanima koji imaju probleme, ne predstavlja negiranje institucija, već želju da oni vide da država brine o njima, te da čuju „toplu reč“. Vlada, inače, radno boravi u Nišu od 13. do 19. oktobra, a za to vreme njeni članovi su posetili više gradova i opština u Nišavskom, Pirotskom, Topličkom i Jablaničkom okrugu. Za razgovor sa Vučićem apliciralo je 1.200 građana, a primljeno je 23, od kojih je većina kazala novinarima da im je „premijer obećao rešenje problema“.

– Ovakve posete ne predstavljaju decentralizaciju, već dodatnu centralizaciju zemlje. Premijer je jasno pokazao da je iznad svakog gradonačelnika, kom može da izdaje nalog da bezmalo na licu mesta reši neki problem, čime urušava integritet funkcije gradonačelnika, a pri tom jača partijsku državu, pošto su gradonačelnici uglavnom članovi njegove stranke. Javnosti je zapravo poslata poruka da „lokal“ nije bitan, a utisak je da je Vlada došla da bi pokazala moć zvaničnog Beograda. Premijer je na ovaj način radio na podizanju svog i rejtinga Vlade, ali na potpuno pogrešnim osnovama, a poseta je pokazala da je osnovni problem u lokalnoj vlasti i građanima, koji sve to ne primećuju. Ovako se ne grade institucije – ocenio je Mladen Jovanović, predsednik Upravnog odbora NKD, koja inače okuplja 16 nevladinih organizacija i iz 12 gradova.

Niški LAF je, pak, kritikovao javnu promociju „rešavanja“ zahteva i problema u sporadičnim razgovorima sa premijerom u Domu Vojske Srbije, umesto da se „konsoliduju pravna država i institucije“, u kojima bi se oni rešavali zakonito, po propisanoj proceduri i efikasno. LAF je pozdravio interes najviših državnih funkcionera da i u neposrednim kontaktima saslušaju zahteve i probleme građana, ali upozorava da se oni ne smeju rešavati „urgencijama“ i „intervencijama“ bilo kod funkcionera, sa pozicije njegove moći.

– Na taj način se jača pozicija funkcionera, ali slabe institucije u Srbiji, koje još nisu u dovoljnoj meri profesionalizovane, departizovane i nezavisne. Javno promovisanje bilo kog pojedinca kao „nadležne adrese za svaki problem“- od zapošljavanja socijalno ugroženih građana do obezbeđivanje novca za sportske klubove, znači dodatno derogiranje funkcije i značaja institucija – navodi se u saopštenju LAF-a.

 

Mučan hod kroz institucije

LAF je upozorio i da voluntaristički odabir 20-ak građana koji su imali priliku da razgovaraju sa Vučićem i pokušaju da „reše probleme“ dovodi druge građane u neravnopravan položaj. „Takvo ponašanje sugeriše poželjnost diskriminacije, odnosno rešavanja problema na način da privilegovani budu „dobronamerno saslušani“, a svi ostali upućeni na „mučan hod kroz institucije“ – navode u LAF-u.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari