Odluke Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje konačne 1Foto: Miroslav Dragojević

Odluke Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, koji je odbio da akredituje 13 studijskih programa Univerziteta u Novom Pazaru su konačne

Taj univerzitet može da se žali Upravnom sudu samo ako smatra da su u postupku akreditacije načinjeni proceduralni propusti. Upravni sud nije nadležan za stručne aspekte odluka Nacionalnog saveta, koji je kao drugostepeni organ potvrdio mišljenje Komisije za akreditaciju (KAPK) da pomenuti studijski programi ne ispunjavaju akreditacione standarde.

U Savetu kažu za Danas da će pažljivo pisati obrazloženje svojih odluka, kako se ne bi desilo da na sudu „padnu“ zbog tehničkih propusta, što je bio slučaj sa četiri studijska programa tog univerziteta iz prvog ciklusa akreditacije. U ponovljenom odlučivanju, podsetimo, Savet je potvrdio raniju odluku i na nju univerzitet više nema pravo žalbe.

Šta će biti sa studentima Univerziteta u Novom Pazaru pitanje je na koje juče nismo uspeli da dobijemo odgovor od nadležnih u toj visokoškolskoj instituciji, niti u Ministarstvu prosvete, a za razgovor nije bio raspoložen ni njen osnivač i nekadašnji rektor Muamer Zukorlić. On je, podsetimo, krajem septembra kao predsednik Odbora za obrazovanje Skupštine Srbije izjavio da će Univerzitet u Novom Pazaru „dobiti akreditaciju“ i da su „njegove diplome i sada validne“, te da je „vlada imala mnogo više osećaja za potrebe društva nego što su to pokazali pojedini članovi Komisije za akreditaciju“.

Zukorlić je izjavio da je akreditacija u toku i da „postoji jasno izražena volja da se to pitanje konačno reši“. To je, kako je naveo, posebno važno s obzirom da je reč o univerzitetu na kojem se školuju pripadnici drugih nacionalnosti. Na pitanje novinara koliki je uticaj Odbora za obrazovanje da se slučaj Univerziteta u Novom Pazaru reši, Zukorlić je rekao da Odbor s tim nema ništa, odnosno da o akreditaciji odlučuju KAPK u prvom stepenu, a Nacionalni savet za visoko obrazovanje u drugom, a Odbor jedino može da pokrene pitanje odgovornosti članova komisije koji su se ogrešili o zakon ili pravila, napominjući da će to i učiniti.

I dok se čeka reakcija Univerziteta u Novom Pazaru, kao i Ministarstva prosvete, upravo iz Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje stižu naznake kako da se ovom univerzitetu pomogne. Predsednik Saveta Dejan Popović je na poslednjoj sednici, na kojoj se odlučivalo o akreditaciji studijskih programa Univerziteta u Novom Pazaru, predložio pokretanje inicijative za izmenu člana 29 Zakona o strancima, kojim se reguliše trajanje privremenog boravka stranih profesora. Po tom zakonu oni imaju pravo da borave godinu dana u našoj zemlji i da dobiju još toliki produžetak, dok je jedan od uslova za akreditaciju da ustanova obezbedi da će nastavnici u stalnom radnom odnosu biti angažovani pet godina. Pojedini članovi Saveta kažu da Popovićevo izlaganje nije bilo usmereno na problem Univerziteta u Novom Pazaru već je pomenuto u „nezgodnom trenutku“. Tvrde da zakonsko ograničenje pravi teškoće svim visokoškolskim ustanovama u Srbiji koje žele da angažuju inostrane predavače i da je smetnja mobilnosti profesora.

Stop za upis studenata

Zakon predviđa da ustanova koja ostane bez akreditacije nema pravo da upisuje studente, a zahtev za akreditaciju može ponovo da podnese posle godinu dana. Što se tiče ranije upisanih studenata, oni snose odgovornost jer su započeli studije po programima i u ustanovi koja nije bila akreditovana.

Šarčević sa Bozajem

Ministar prosvete Mladen Šarčević razgovarao je juče sa ambasadorom Turske u Srbiji Mehmetom Kemalom Bozajem i tom prilikom je najavljeno skoro potpisivanje sporazuma o saradnji dve zemlje u oblasti obrazovanja. „Veliki broj studenata, pre svega iz regiona Novog Pazara školuje se kroz stipendije u Istanbulu. U poslednje vreme sve je više prijava za stipendije iz drugih krajeva Srbije“ rekao je ambasador Bozaj. On je preneo spremnost novootvorenih turskih kompanija za saradnju sa srednjim školama i fakultetima, kroz obezbeđivanje stručne prakse za srednjoškolce i studente u najsavremenijoj tekstilnoj i fabrici za proizvodnju auto delova.

Državni univerzitet u Novom Pazaru obeležio deceniju rada

Novi Pazar – Svečanom akademijom, otvaranjem laboratorije za ispitivanje građevinskog materijala i potpisivanjem sporazuma o saradnji sa SANU, Državni univerzitet u Novom Pazaru (DUNP) obeležio je deceniju rada „Pamet ne postoji samo u metropoli, već je prirodnim zakonom ravnomerno raspoređena i ne treba samo Novom Pazaru Srbija, nego istovremeno treba Srbiji i Novi Pazar“, rekao je na svečanosti predsednik SANU i Odbora za obeležavanje ovog jubileja akademik Vladimir Kostić, a studentima poručio da učenje doživljavaju kao igru i radost i da bez senke inferiornosti razvijaju svoje talente i da poštuju razlike.

Rektor ove visokoškolske ustanove Miladin Kostić ocenio je da su rezultati Univerziteta izuzetno dobri i da datum osnivanja „nije datum za istoriju, već dan za budućnost“. „To je zbog toga što je cilj osnivanja ove visokoobrazovne ustanove da doprinese bržem razvoju ovog kraja i Srbije u celini“, rekao je Kostić. S. N.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari