Green Fest: Večera od spašene hrane 1

Filmovi o hrani i večera pripremljena od spašene hrane obeležili su treći dan 7. Međunarodnog festivala zelene kulture “Green Fest”.

Nakon projekcije filma „Samo ti jedi: priča o bacanju hrane“, svi posetioci festivala su mogli da uživaju u slatkim i slanim đakonijama od spašene hrane koju je donirao servis „Moja pijaca“, a koju su pripremili učenici i nastavnici Ugostiteljsko-turističke škole iz Beograda.

Ova večera je deo kampanje Centra za unapređenje životne sredine „Hrana se jede, ne baca se“, pokrenute sa ciljem podizanja svesti opšte javnosti o potrebi smanjenja otpada nastalog bacanjem hrane i problemima u životnoj sredini koju ova pojava izaziva.

„Jedna trećina ukupno proizvedene hrane na svetu bude bačena, što predstavlja ozbiljan izazov sa kojim se moramo suočiti, kako zbog posledica koju izazivamo u životnoj sredini, tako i zbog finansijskog aspekta ovog problema. Nema nikakvog smisla proizvoditi i kupovati hranu koju ćemo baciti, i zbog toga je kampanja „Hrana se jede, ne baca se“ pre svega usmerena na opštu javnost i pojedince, kako bi smo aktivno delovali i zajedno smanjili količine hrane koje završe na deponiji“, izjavila je Ivana Jovčić, direktorka Centra za unapređenje životne sredine.

“Poseban akcenat od prvog dana školovanja se daje na izgradnju pravilnih stavova učenika prema zdravoj ishrani i hrani uopšte. Odgovorno ponašanje u tom pogledu oni prenose dalje u svoje porodice i okruženje,  nesvesno postajući deo neophodnog rešenja za ovaj globalni problem vezan za bacanje hrane, koja može da se iskoristi za ljudsku ishranu. Naša škola ima oko 1.500 učenika i 220 zaposlenih i oni predstavljaju pravu malu armiju u borbi sa ovim problemom“, rekla je direktorka Ugostiteljsko turističke škole iz Beograda gospođa Senka Pantić

Kampanja „Hrana se jede, ne baca se“ je pokrenuta u septembru 2016, projekcijom kanadskog filma „Samo ti jedi“ u EU info centru u Beogradu, kao i u EU info kutcima u Nišu i Novom Sadu. Pored toga, pokrenuta je i digitalna kampanja, kroz plasiranje informativno-popularnih materijala koji približavaju ovu problematiku.

U saradnji sa Naučnim institutom za prehrambene tehnologije iz Novog Sada, kao deo kampanje, sprovodi se istraživanje o navikama građana, u smislu bacanja hrane. Ovo će biti prvo zvanično istraživanje ove vrste u Srbiji, a planirano je da rezultati budu objavljeni u toku decembra. U toku večere, biće izvršeno anketiranje građana, kao deo ovog istraživanja.

Spasavanje odbačene hrane je postalo međunarodni prioritet. Važno je spomenuti i da su Republika Francuska, prva u svetu, u decembru 2015. godine, a Italija, u avugustu 2016. godine, usvojile Zakon koji bi trebalo da dovede do smanjenja bacanja hrane, olakša njeno doniranje i promoviše pakovanje viškova hrane od obroka u restoranima.

U Republici Srbiji je formirana radna grupa za izradu Zakona koji će tretirati ovu oblast.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari