Prava da poštujemo zbog nas samih 1Foto: Media centar

Stanje ljudskih prava u Srbiji predmet je ocene domaćih i međunarodnih institucija i ocene su uglavnom takve da je stanje zadovoljavajuće, s tim što naravno ne znači da nema problema i da se stanje ne može poboljšati.

U tom pravcu se preduzimaju značajni napori. Mehanizmi Ujedinjenih nacija za ljudska prava daju preporuke svakoj državi pa tako i Srbiji za unapređenje nivoa zaštite prava, a Vlada je osnovala posebno telo za praćenje ispunjavanja preporuka. Ovu godinu obeležilo je otvaranje Pregovaračkog poglavlja 23 posvećeno vladavini prava, a uspostavljen je i sistem praćenja Akcionog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina. Želim da naglasim da prava moramo poštovati pre svega zbog nas samih koji živimo u Srbiji. – ističe za Danas Suzana Paunović, direktorka vladine Kancelarije za ljudska i manjinska prava.

Kako komentarišete najmanje 32 ubistva žena u partnerskim/porodičnim odnosima od početka godine i donošenje Zakona o sprečavanju nasilja u porodici?

– Ključno za zaštitu od nasilja u porodici jeste da institucije budu bolje povezane, a takođe da u sistemskom odgovoru postoje različite intervencije kojima će se uticati da nasilje bude zaustavljeno. Odgovornost nosioca javnih funkcija za propuste postupanja mora biti sankcionisana, jer se žrtve nasilja za pomoć obraćaju službenicima koji čine sistem. Upravo su ova pitanja uređena kroz Zakon o sprečavanju nasilja u porodici koji je nedavno usvojen. Novi zakon predviđa preventivne mere i hitnu reakciju nadležnih kada procene da osoba može biti ugrožena. U 2015. je broj prijava žena za nasilje u porodici povećan za 15 odsto u odnosu na prethodnu godinu, ne zato što je više žena koje trpe nasilje, nego zato što su one hrabrije, osvešćenije i veruju da mogu dobiti adekvatnu zaštitu i pomoć. Praksa da žrtva odlazi u sigurne kuće, a nasilnici ostaju u zajedničkoj će biti promenjena. Za krivično delo nasilje u porodici je u 2015. osuđeno 1.778 osoba, čime Vlada šalje jasnu poruku da nijedan nasilnik neće bit zaštićen. Žrtve često ostaju u porodici sa nasilnikom zbog dece ili što su ekonomski zavisne od nasilnika, u cilju njihovog ekonomskog osamostaljivanja od naredne godine će država poslodavcima koji zaposle žrtve porodičnog nasilja i trgovine ljudima obezbediti subvencije.

Šta je Kancelarija ove godine učinila u vezi sa poboljšanjem položaja Roma?

– Politika zaštite i unapređivanja položaja Roma je definisana kroz Strategiju za socijalno uključivanje Roma i Romkinja do 2025. Kancelarija za je organizovala prvi sajam zapošljavanja, na kojem su predstavljene najbolje prakse u zapošljavanju Roma i Romkinja, i po prvi put su uključene i velike kompanije i mladi – 17 romskih preduzeća koja zapošljavaju oko 60 Roma i Romkinja je dobilo podršku u vrednosti od pola miliona evra, dok je 191 pedagoški asistent primio sertifikat o završenom programu. Po prvi put su identifikovana romska naselja u Srbiji – 583. Izrađeno je 13 urbanističkih planova podstandardnih naselja u 11 opština. Zatim, u 14 opština je pripremljena tehnička dokumentacija za 20-ak infrastrukturnih projekata.

Čak 30 odsto dece u Srbiji živi u siromaštvu?

– Odgovornom politikom Vlade Srbije urađeno je dosta na prevenciji i smanjenju rizika od siromaštva dece. Podaci govore da je prvi put u poslednjih pet godina uočen blagi pad udela dece korisnika novčane socijalne pomoći. Iz budžeta Srbije se izdvajaju značajna sredstva za dečju zaštitu. Kada su u pitanju novčana davanja, tu pre svega mislim na naknade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i posebne nege deteta, dečji dodatak, a dodatna sredstva se izdvajaju iz budžeta lokalnih samouprava.

Jedan od najvećih problema s kojim se suočavaju osobe sa invaliditetom jeste zapošljavanje. Kako im pomoći?

– Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje u 2015. je zaposleno 45 odsto više osoba sa invaliditetom nego prethodne, a trend povećanja je nastavljen i u ovoj godini kada je zaposleno 5.320 osoba sa invaliditetom. Ono što ohrabruje jeste činjenica da je počeo da se menja profil zanimanja i da osobe sa invaliditetom sve više angažuju u sektoru usluga. Država je u prethodnom periodu preduzela konkretne aktivnosti u cilju omogućavanja pristupa pravima i lakšeg funkcionisanja osobama sa invaliditetom u svakodnevnom životu, kroz donošenje Zakona o kretanju uz pomoć pasa vodiča, Zakona o upotrebi znakovnog jezika, korišćenja faksimila za osobe sa invaliditetom koje nisu u stanju iz zdravstvenih razloga da se potpišu. Novom Strategijom za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom do 2020. predviđen je set mera u oblasti zapošljavanja.

"Mozaik Srbije"

Želela bih da iskoristim ovu priliku i pozovem vaše čitaoce i građane da zajedno obeležimo Dan ljudskih prava na Beogradskom sajmu. Ove godine će ovaj dan biti posvećen nacionalnim manjinama pod sloganom “Mozaik Srbije” – ukazuje Paunović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari