Udruženja: Beograd ponovo obesmislio medijski konkurs 1

Udruženje novinara Srbije i Nezavisno udruženje novinara Srbije protestuju zbog načina raspodele sredstava medijima koje je po konkursu dodelio Grad Beograd.

Udruženje novinara Srbije (UNS) oštro protestuje što je Grad Beograd više od trećine novca za sufinansiranje medijskih projekata dodelio firmama i preduzetnicima koji se ne bave informisanjem javnosti. U saopštenju navode da su čak neke osnovane neposredno pre raspisivanja konkursa ili čak po njegovom raspisivanju.

Petočlana komisija u kojoj nisu bili članovi UNS-a, najvećeg i najstarijeg novinarskog udruženja u Srbiji, više od 30 miliona dinara odobrila je firmama i pojedincima koji nisu poznati po bavljenju novinarskim poslom, među njima i firmi koja iznajmljuje automobile.

Odluka o raspisivanju konkursa doneta je 2. septembra, a višemilionske iznose dobile su firme osnovane tokom ove godine, kao što je Brender d.o.o. (osnovan 16. avgusta, dobio 7.500.000 dinara) i Irik d.o.o. (osnovan 26. septembra, dobio 9.000.000 dinara).

„Umesto da ovim konkursom zaštite i unaprede javni interes u javnom informisanju, beogradske vlasti šalju poruku da se plaše slobodnog izveštavanja u interesu svih građana. Udruženje novinara Srbije poziva Ministarstvo kulture i informisanja da reaguje na to što beogradske vlasti obesmišljavaju medijske reforme i drugu godinu zaredom ignorišu stav profesije i stručne javnosti“, navodi se u saopštenju UNS.

Nezavisno udruženje novinara Srbije izražava krajnje razočarenje, nezadovoljstvo i najoštriji protest zbog načina na koji su nadležni u Gradskoj upravi Beograda odlučili da raspodele 85,7 miliona dinara za sufinansiranje medijskih projekata u 2016. godini. NUNS smatra da takva odluka obesmišljava zakonom upostavljen sistem sufinansiranja javnog interesa u javnom informisanju.

„Rešenjem o raspodeli koje je potpisala direktorka gradske Službe za informisanje Mirjana Pavičić, više od trećine novca za sufinansiranje medijskih projekata dodeljeno je firmama i preduzetnicima čija osnovna delatnost nije javno informisanje. Više od 30 miliona dinara dodeljeno je firmama i pojedincima koji se bave proizvodnjom audio i video materijala, reklamiranjem, čak i rentiranjem automobila“, navodi NUNS.

U ovom udruženju dodaju da još veću sumnju u opravdanost ove odluke nameće i činjenica da su pojedine od agencija kojima su odobreni najveći, višemilionski iznosi (između 5,5 i 9 miliona dinara) iz budžeta Glavnog grada osnovane neposredno pre i u toku trajanja konkursa za sufinansiranje medijskih projekata.

„Verovatno ta činjenica i objašnjava zašto je za formalno donošenje rešenje o raspodeli bilo potrebno čak sto dana od raspisivanja konkursa“, ocenjuje NUNS.

NUNS smatra da su za ovakvu raspodelu javnog novca odgovorni članovi petočlane stručne komisije (Vladan Stefanović,  Aleksandar Simić, Jovan Sekulić, Ana Stamenković, i Svetlana Grubor) na osnovu čijeg je predloga napravljeno rešenje.

„Simptomatično je i to da je komisija radila u približno istom sastavu kao i za konkurs Beograda 2015. kada je medijska zajednica takođe izrazila ozbiljne sumnje u opravdanost raspodele budžetskog novca za sufinansiranje projekata medija. Nezavisno udruženje novinara Srbije će konsultovati pravne eksperte u vezi sa mehanizmima zaštite javnog interesa i sprečavanja nenamenskog trošenja budžetskog novca“, napominje se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari