Dvesta miliona dinara za kapitalne investicije 1Foto: Nenad Kovačević

Odbornici užičke skupštine izjasniće se sutra o nameri lokalne vlasti da budžet grada zaduži kreditom od 200 miliona dinara.

Iznos kredita je uvršćen kao prihod u projekciju ovogodišnjeg budžeta i biće iskorišćen za kapitalne investcije, o čemu će se skupština izjasniti sutra.

Zoran Adžić, gradski većnik zadužen za budžet i finansije, rekao je za Danas da će Gradsko veće predložiti skupštini one projekte za koje smatra da bi trebalo da se finansiraju novcem iz kredita, a koji su već navedeni u budžetu za ovu godinu, koji je planiran u iznosu od 2,64 milijarde dinara.

Među više od četrdeset takvih projekata su rekonstrukcija i dogradnja fabrike vode, izgradnja kišne kanalizacije u Ulici Miloša Obrenovića, vodosistema Zmajevac – gravitacioini cevovod Ravni-Nikojevići-Bjelovac, kanalizacije i vodovoda u bivšoj kasarni „Četvrti puk“, infrastrukturni radovi na aerodnomu Ponikve, kao i konverzija kotlarnice na gas u vrtiću Neven.

Na primedbu da su to sve stari projekti, Adžić kaže da su na tom spisku i novi projekti, poput rekonstrukcija ulica Kneza Lazara i Dositejeve, izgradnje vodovoda u Potpeću i u Drežniku i drugih.

Na optužbe predstavnika opozicije da je aktuelna vlast, koju predvode naprednjaci i socijalisti sa svojim koalicionim partnerima, previše zadužila grad i pominju iznos od 700 do 800 miliona dinara, Adžić je naveo da je ukupno zaduženje gradskog budžeta 300 miliona dinara, bez planiranog kredita od 200 miliona. On je dodao i to da je Ministarstvo finansija odobrilo novo zaduženje, jer njime nije premašen limit koji je predviđen Zakonom o javnom dugu.

– U pošloj godini smo otplatili dugogodišnji kredit od dva miliona evra za magistralni gasovod Preljina-Užice, kao i kredit od 152.000 evra za rekonstrukciju vrtića Bambi, za rekonstrukciju gradskog stadiona, izgradnju mlečne pijace, kao i druge kredite, a kredit od milion evra za izgradnju zatvorenog bazena ističe u februaru ove godine – kazao je za Danas Adžić.

On je istakao da grad poštuje Zakon o javnom dugu, koji predviđa da se lokalne samouprave mogu zadužiti za kapitalne investicije do 50 odsto od ukupnog iznosa tekućih prihoda u budžetu u protekloj godini.

– Tekući prihodi u užičkom budžetu bili su dve milijarde dinara, tako da zaduženje nije ni blizu zakonskog ograničenja. S druge strane, zakonom je ograničeno i to da iznos glavnice i kamate, koji se otplućuje u tekućoj godini, može da bude do 15 odsto ukupnih ostvarenih tekućih prihoda. U našem slučaju to je 8,28 odsto, odnosno skoro duplo manje od dozvoljenog limita – naveo je Adžić i dodao da je ostvarenje budžeta za prošlu godinu, veće od 99 odsto što nači, kako je rekao, da njegova likvidnost nije bila ugrožena u prošloj godini.

Broj zaposlenih u javnim sektoru

Odbornici bi trebalo da se izjasne i odluci Vlade Srbije kojom je predviđeno da se broj zaposlenih u javnom sektoru, čiji je osnivač Grad Užice, poveća sa 1.399 na 1.404 radnika, jer je državna komisija odobrila da se u radni odnos primi pet radnika u JKP Bioktoš, u kome trenutno radi 229 zaposlenih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari