FBG: Stranački uticaj u školama 1

Promenom strukture školskih odbora i direktnim postavljanjem direktora škola, ministar prosvete Mladen Šarčević uvodi centralizovanu upravu u obrazovanje, i nastoji da ojača stranački uticaj i ličnu kontrolu u školama, saopštio je danas Forum beogradskih gimnazija (FBG).

U prosvetnoj javnosti ovih dana aktuelna je tema donošenja nacrta novog Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, čijom će primenom, kako tvrdi ministar prosvete, biti stvoreni uslovi za reformu obrazovnog sistema u Srbiji. Ministar, međutim, krije tekst predloga zakona, a medijima „na kašičicu“ daje tek one informacije za koje on smatra da su „interesantne“.
 
Tako smo saznali da đaci neće moći da unose mobilne telephone u školu, da neće moći da se oblače kako žele, da će roditelji biti kažnjavani zbog izostanaka, da će roditelji ocenjivati nastavnike, da će biti uveden treći čas fizičkog na velikom odmoru… Šapa na upravljanje školama, navedeno je u saopštenju FBG.
 
I dok je u evropskoj prosveti, na koji se Vlada Republike Srbije ugleda, trend da škole imaju što širu autonomiju, ministar prosvete želi da ojača stranački uticaj i ličnu kontrolu u školama. Kako bismo drugačije mogli shvatiti poruku aktuelnog ministra o promenama koje će doneti novi
zakon kada je upitanju sastav školskih odbora?
 
Školske odbore sada čine po tri predstavnika iz redova zaposlenih, roditelja i lokalne samouprave. U pregovorima sa ministrom Verbićem, vođenim 2015, nezadovoljni sindikati su postigli dogovor da u nacrt novog zakona uđe izmena po kojoj bi taj odnos bio 3:2:2, kako bi se smanjio uticaj lokalne samouprave na odlučivanje u školama.  Prema zamisli aktuelnog ministra, školski odbori će ubuduće biti sačinjeni od pet predstavnika lokalne samouprave, dva predstavnika nastavnika i dva predstavnika roditelja, piše u saopštenju FBG.
 
I na osnovu aktuelnog zakona, direktori škola doslovno rade šta hoće. U tome im u velikoj meri pomažu članovi školskih odbora – predstavnici lokalne samouprave. Predloženim izmenama direktori će, uz pomoć apsolutne većine iz lokalne samouprave, postati praktično nedodirljivi, a školama će upravljati – stranke koje su u lokalnoj vlasti!
 
Poznato je da je najveći interes stranaka u školama pranje opštinskog novca, nameštanje tendera za radove i ekskurzije, stranačko i familijarno zapošljavanje, a zatim „provlačenje“ privilegovanih učenika na upisu i iz razreda u razred, ocenjuje FBG.
 
Za sve to im je potreban poslušan direktor škole.  Forum beogradskih gimnazija je saznao i da ubuduće direktore škola neće birati školski odbori nego ministar lično. Ukoliko ovakav zakon bude donet, dogodiće se isto ono što se događa i danas, samo u mnogo većoj meri!
 
Pre svega, direktora škole biraće ministar, po nalogu vladajućih stranaka i lokalnih stranačkih koalicija. To je siguran način da se dalje obezvredi obrazovni proces. Takav direktor će izvršavati sve naloge ministra prosvete i lokalne samouprave.
 
Dalje, takav direktor će zapošljavati po stranačkim i rođačkim kriterijumima. I na kraju, takav direktor će imati zadatak da uguši bilo kakvu inicijativu u kolektivu, da se konfrontira sa nastavnicima, da guši štrajkove i da daje otkaze „nepodobnima“. Ukoliko sve to ne bude radio, biće odmah razrešen, a na njegovo mesto će doći sledeći, koji će unapred znati šta se od njega očekuje.
 
Ubeđeni smo da će u takvom sistemu malo prostora ostati za razvoj same škole, a o reformi nema ni govora! Negativna selekcija direktora i nastavnika će se dalje svoditi na ispunjavanje želja vladajućih garnitura sa jedne strane i disciplinovanju neposlušnih direktora i nastavnika sa druge.
 
Prethodni nacrt zakona nestao u vreme velikog štrajka u prosveti 2014/15, sindikati i Ministarstvo prosvete dogovorili su nacrt novog zakona sa bivšim ministrom Srđanom Verbićem. Taj predlog je prošao i javnu raspravu u Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i Beogradu. Krajem 2015. godine, nacrt je čak bio i na usvajanju u Vladi RS, pa tog dana „nije stigao na red“. A zatim su došli izbori i minister Šarčević.
 
Nacrt je, na predlog sindikata, predviđao i školski odbor sačinjen od 3 predstavnika iz reda nastavnika, 2 iz reda lokalne samouprave i 2 iz reda roditelja. Ministar Šarčević javnosti duguje objašnjenje: na osnovu kojih ovlašćenja je bacio čitav jedan nacrt zakona u korpu za otpatke, navedeno je u saopštenju FBG koji je potpisala predsednica Milica Milenović.
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari