Veronauka i građansko ostaju obavezni 1Foto: Fonet MOD

Verska nastava i građansko vaspitanje i ubuduće će biti obavezni izborni predmeti i njihov status se neće menjati, izjavio je za Danas ministar prosvete Mladen Šarčević.

Na pitanje zašto je član kojim se potencira obaveznost tih predmeta izostavljen u Nacrtu zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Šarčević navodi da nacrt još nije završen i da se stavovi usklađuju sa sindikatima, ali da su „neki počeli javnu raspravu pre gotove platformu samo zarad svog statusa“.

– Naša ideja je da Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja kao krovni prepozna načelno obavezne predmete, izborne programe i aktivnosti, a da se njihov status detaljno reguliše zakonima o osnovnoj i srednjoj školi. U nacrtima izmena ta dva zakona na kojima se takođe radi, jasno je navedeno da su verska nastava i građansko vaspitanje obavezni izborni programi. Dakle, razlika je samo u tome što ih više ne prepoznajemo kao predmete već programe, ali suštinskih promena nema i njihov status u školi će biti kao i dosad – objašnjavaju za Danas u Ministarstvu prosvete, napominjući da su ove stavove izneli i u razgovoru sa predstavnicima Srpske pravoslavne crkve zaduženim za realizaciju verske nastave.

Na pitanje zašto se za versku nastavu i građansko koristi termin „program“, odgovaraju da je Ministarstvo prosvete želelo da prati evropsku praksu, jer program daje veću slobodu u kreiranju sadržaja i načina rada.

Kako saznajemo, nacrti izmena i dopuna zakona o osnovnoj i srednjoj školi su prosleđeni sindikatima još 6. februara i u njima stoji pomenuta formulacija, što potvrđuje da Ministarstvo nije menjalo status tih predmeta, nakon što se u medijima pojavila informacija da više neće biti obavezni. I iz ranijih izjava ministra prosvete je bilo jasno da sadašnja pozicija verske nastave u školama ostaje sigurna, što je on za Danas potvrdio i kada su pominjane promene za koje se očekuje da startuju od 1. septembra.

Izvori bliski ministru kažu da je on svestan koliko je ovo pitanje osetljivo i da mu ne pada na pamet da „padne“ na onome na čemu je njegov prethodnik Srđan Verbić. Podsetimo, Verbićev predlog da se veronauka i građansko vaspitanje uče četiri, umesto 12 godina, izazvao je oštre reakcije dela javnosti, pre svega SPC ali i svih drugih crkava i verskih zajednica, koje su iznele niz grubih kvalifikacija na račun bivšeg ministra.

U Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, koji priprema predloge novog nastavnog plana za drugi ciklus osnovnog obrazovanja i novog programa za peti razred, kažu za Danas da na tim dokumentima rade na osnovu važećeg Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, koji versku nastavu i građansko prepoznaje kao obavezne izborne predmete. Taj predlog Zavod će Ministarstvu prosvete uputili početkom marta. Izmene plana i programa za drugi ciklus osnovnog obrazovanja rade se na zahtev Ministarstva, koji je Zavodu upućen u novembru prošle godine. NJima je predviđeno uvođenje informatike kao obaveznog predmeta od petog razreda, realizacija sadržaja izbornih predmeta kroz slobodne aktivnosti, dok bi treći čas fizičkog vaspitanja trebalo da se realizuje kroz raznovrsne sportske aktivnosti. Među nalozima koje je Ministarstvo dalo Zavodu, a koje treba da ispuni pri izradi pomenutih dokumenata, nigde nije pominjana promena statusa veronauke i građanskog vaspitanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari