Prvo žalba, pa komisija Ministarstva pravde 1

“Ministarstvo pravde može da formira stručnu komisiju radi ocene stručnosti rada veštaka ukoliko primi pritužbu na rad sudskog veštaka ili zahtev za razrešenje”.

Ovo kažu za Danas u Ministarstvu pravde povodom tvrdnji Marije Mali, bivše supruge gradonačelnika Beograda, i Nataše Naletine da su ostale bez starateljstva nad maloletnom decom zbog navodne sprege sutkinje, advokata i sudske veštakinje.

Kako dodaju, Ministarstvo pravde nije nadležno za kontrolu rada sudija i advokata, već su to Visoki savet sudstva, Vrhovni kasacioni sud, odnosno advokatska komora ukoliko je reč o etici rada advokata. Kada je krivična odgovornost u pitanju, onda se tretira kao i bilo koji drugi krivični slučaj, ističu u Ministarstvu pravde.

Ove dve mlade majke optužuju sutkinju Prvog osnovnog suda u Beogradu Lidiju Alagić, advokata Dragana Krajnovića i sudsku veštakinju Nadu Janković da uigrano oduzimaju decu majkama i dodeljuju ih moćnim očevima. Kako tvrde, sutkinja Alagić je u oba slučaja maloletnu decu dodelila očevima, ne uvažavajući mišljenja centara za socijalni rad da su podobne majke, donoseći konačne presude u rekordnom roku, i ne obazirući se na nasilje koje su od svojih muževa trpele.

Na naše pitanje šta Ministarstvo pravde može da uradi nakon žalbi dve majke na račun rada sudske veštakinje Janković, rečeno nam je da kada primi pritužbu na rad sudskog veštaka ili zahtev za razrešenje, Ministarstvo pravde se obraća postupajućem sudskom veštaku od kojeg zahteva da se u što kraćem roku izjasni o navodima iz pritužbe, odnosno zahteva za razrešenje.

Takođe, Ministarstvo pravde se obraća postupajućem sudu, koji je u obavezi da u skladu sa članom 18 Zakona o sudskim veštacima prati rad veštaka u konkretnom predmetu i izvesti ministarstvo da li je bilo propusta u njegovom radu ili ne.

– Nakon izjašnjenja postupajućeg veštaka i suda, Ministarstvo pravde donosi odluku da li će formirati stručnu komisiju radi ocene stručnosti rada veštaka. Pored navedenog, potrebno je imati u vidu da je sudija taj koji rukovodi sudskim postupkom, te u skladu sa tim stranke mogu uložiti prigovor sudiji u toku trajanja postupka na rad veštaka. Ukoliko dođe do takve situacije, sudija može da usvoji prigovor i odobri angažovanje drugog veštaka, kao i superveštačenje – komisije od tri veštaka, objašnjavaju za Danas u Ministarstvu pravde.

Iz Sindikata sudskih veštaka Srbije kažu za Danas da Nada Janković ima „perfektnu biografiju“, da se veštačenjem bavi dugi niz godina i da je u tim krugovima poznata po profesionalnom radu. Janković je u penziji, ali se i dalje bavi sudskim veštačenjem, jer, kako nam je rečeno iz Sindikata, ima bogato iskustvo. Međutim, kako dodaju, ukoliko ima pritužbi na rad bilo kog sudskog veštaka, trebalo bi ih istražiti, te da će novi zakon o sudskim veštacima upravo predviđati i takve slučajeve.

Kako nam je rečeno u Advokatskoj komori Beograda, ako majke sumnjaju da su ostale bez starateljstva nad decom na nelegalan i korumpiran način, trebalo bi da unajme advokata koji bi sa njihovim punomoćjem istražio svaki od tih predmeta i ukoliko bi se pronašli elementi prevare, onda bi one mogle da podnesu krivičnu prijavu protiv advokata zbog zloupotrebe položaja.

Marija Mali je o „sprezi“ Alagić, Krajnović i Janković pisala i premijeru Aleksandru Vučiću, a deo tog pisma koji upravo govori o njih troje objavili smo tokom vikenda. Inače, iz Prvog osnovnog suda Danasu je objašnjeno da u oba postupka nije doneta prvostepena presuda i da u toj fazi, prema zakonu, nije dozvoljeno komentarisanje istih, a sve u interesu dece. U advokatskoj kancelariji Krajnović nam je rečeno da Dragan Krajnović neće davati izjave medijima.

Ova dva primera Marije Mali i Nataše Naletine nisu i jedini. Advokatica bivše članice grupe „Models“ Ivane Stamenković Sindi, Nevena Veselinović, tvrdila je još 2014. za list Blic da „advokat bivšeg Ivaninog supruga Dragan Krajnović uvek zastupa očeve i uvek očevima budu dodeljena deca uz isti komentar: „Dete je emocionalno vezanije za oca, što se desilo i nama. Simptomatično je to da je u svim slučajevima sudija isti, baš kao i veštaci. To nije koincidencija“.

Veštakinja Nada Janković za Danas: Ozbiljno se bavim ovom strukom

– O postupcima koji su u toku postoji apsolutna zabrana da se komentarišu, jer svi koji to uradimo podležemo krivičnoj odgovornosti. Svako ima pravo na svoje viđenje stvari. One imaju potpuno pravo da pričaju šta hoće ali zato postoje institucije koje treba da odluče o čemu se tu radi. Kada sve postane odlučno i izvršno, onda se vidi gde je ko i gde je šta. Novinarstvo podrazumeva baratanje činjenicama, a ne nekim neproverenim stvarima. Prema tome, morate time da se vodite, kao i činjenicom da dok god je sudski postupak u toku, apsolutno ne postoji zakonska mogućnost da bilo šta iz bilo kog predmeta kažete javno. Kada se postupci završe, imaćete kompleksnu sliku i moći ćete da predstavite sve učesnike u tim postupcima i vidite o čemu se tu zapravo radi. Ja se ozbiljno bavim ovom strukom, nemam problem da na svakom mestu razgovaram o onome o čemu sam radila i duboko stojim iza toga već nekoliko desetina godina, ali naprosto ne mogu da komentarišem predmete koji su u toku, jer bih onda podlegala krivičnoj odgovornosti – ističe za Danas sudska veštakinja Nada Janković, na naše pitanje da prokomentariše optužbe Marije Mali i Nataše Naletine. Inače, Naletina je našem listu rekla da će podneti krivičnu prijavu protiv veštakinje Janković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari