Janković: Sramotno za Srbiju što je kritikuju zbog Savamale 1Foto: Medija centar

Za državu Srbiju je sramotno da joj međunarodna tela i organizacije upućuju kritike povodom slučaja Savamala, i na taj slučaj treba staviti tačku, izjavio je vršilac funkcije zaštitnika građana Miloš Janković.

Janković je gostujući u Novom danu na N1, rekao da ako ništa nije urađeno u tom slučaju do danas, ne možemo reći da su u Srbiji zaštićeni vladavina prava i pravni poredak.

 „Sramotno je da pravimo pompu oko izveštaja Amnesti internešenela, da nam bilo ko sa strane govori da nešto ne valja, kad mi dobro znamo i sami da nešto nije u redu. Zašto čekati šamare? Kad prihvatimo neke standarde i ratifikujemo ih,  to postaju naši standardi, standardi Republike Srbije i ne možemo „praviti dilemu hoćemo li nešto sprovoditi ili nećemo“ i nazivati te standarde tuđim, pogotovo u situaciji kad možemo sami da rešimo stvari koje ne treba da budu u dilemi  istakao je Janković. On je ocenio da se postavlja pitanje opstrukcije istrage, zašto je to dozvoljeno i zašto ništa nije učinjeno protiv onih koji su vršili tu opstrukciju.

„Problem se usložnjava, međunarodne organizacije sad već ukazuju na taj problem i mislim da je zaista dosta vremena prošlo, treba staviti tačku na slučaj Savamala, i to tako što će nadležni organi da izađu sa svojim stavovima i zaključcima“, kazao je Janković za N1.

Prema njegovim rečima, problem će biti nepremostiv ako ništa nije urađeno u tom slucaju, do danas, „što Srbiju ne dovodi u situaciju da možemo reći da je zaštićen pravni poredak, vladavina prava i podela vlasti“.

Povodom odluke Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti da novčano kazni Više javno tužilaštvo, zbog nepostupanja po nalogu iz rešenja tog vladinog tela, Janković je rekao da se rešenje ovog problema ipak neće se rešiti kroz izricanje novčane kazne.

„U našem društvu treba da se shvati da su ombudsman i poverenik nisu nevladina organizacija, već ustavna katerogorija, njihov značaj je jako veliki i ne bi trebalo ignorisati sve efekte njihovog rada, a pogotovo postavljati pitanje u čijem interesu rade. To je podrivanje ustavom i zakonom utvrđenog sistema“, ocenio je on.

Janković je naveo i da je ignorisana odluka organa koji je zakonom nadležan da izrekne kaznu zbog nepostupanja, koje nije u skladu sa zakonom, ali da će se ta kazna platiti parama iz budžeta.

„Za kaznu sigurno nece rukovodioci tog organa izvaditi novac iz svog džepa. Platiće se sa računa tih institucija, koji koriste budžetska sredstva“, odnosno građani će platiti posredno, dodao je on.

On je ocenio da se došlo do toga da nas zbog ovog slučaja međunarodne organizacije „prozivaju“. „Borimo se da uđemo u EU, a sa druge strane nas EU proziva“, kazao je. „Kad je u pitanju pravna država, nezavisne institucije, to nije nešto oko čega možemo da se dogovaramo da li će biti ovako ili onako.. da Ii će biti šinski metro ili laki metro, oko toga treba da se vodi polemika, ali ne moze da se vodi polemika ili da se opstruira da nadležni organi sprovode svoje obaveze, a to su i njhove dužnosti, da ako dođe do krivičnog dela utvrde stanje i primene mere koje su propisane zakonom“, kazao je Janković.

Ovaj slučaj će se rešiti, smatra on, tako što će se na vreme činiti šta treba, a neće se čekati strani izveštaji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari