Podrška za zapošljavanje mladih iz domova 1Foto: FoNet/NALED Serbia

Zapošljavanje mladih iz domova i hraniteljskih porodica zahteva podršku nacionalnog nivoa, poručili su učesnici konferencije „Kako odgovoriti na potrebe zapošljavanja mladih u riziku“.

Kako je rečeno, materijalnu podršku deci bez roditeljskog staranja po prestanku domskog ili porodičnog smeštaja trenutno obezbeđuje samo Grad Beograd i tu praksu bi primene i druge lokalne samouprave.

Neophodno je da pomoć traje godinu dana i da ne bude ukinuta u slučaju da u međuvremenu dođe do zasnivanja radnog odnosa jer takva praksa demotiviše mlade da aktivno traže posao.

Konferenciju su organizovali Fondacije SOS Dečija sela Srbija i NALED, a najaveći deo njenih preporuka za poboljšanje položaja mladih u riziku su u nadležnosti Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Nacionalne službe za zapošljavanje.

Analizom je utvrđeno da ne postoji precizna evidencija koliko mladih na godišnjem nivou napusti sistem socijalne zaštite, kao i da se susreću sa predrasudama i diskriminacijom okruženja i poslodavaca što otežava zapošljavanje i uključivanje u društvo.

Rezultati pokazuju i da ne postoji razvijena institucionalna podrška za mlade kada napuste zaštitu već su prinuđeni da se okreću različitim neformalnim mrežama, prijateljima, srodnicima, nevladinim organizacijama.

Učesnici konferencije saglasili su se da postoji potreba za uspostavljanje nove usluge ili programa socijalne zaštite – Kluba za mlade iz posebno osetljivih grupa u kojem bi celoživotno karijerno vođenje i savetovanje bilo jedan od vodećih programa.

Takve mogućnosti pruža novootvoreni centar „Jaki mladi“ fondacije SOS Dečija sela, koji mladima bez roditeljskog staranja nudi različite edukacije, mogućnosti prekvalifikacije i dokvalifikacije, podršku u pokretanju biznisa kroz edukaciju o preduzetništvu, mentorstvo i mini grantove, ali i psiho-socijalnu podršku kao i kreativne aktivnosti i obuke u skladu sa željama i potrebama.

Analiza proučava socijalni i ekonomski položaj mladih do 30 godina iz ugroženih grupa sa teritorije grada Beograda, koji su imali ili imaju status deteta bez roditeljskog staranja ili su uključeni u programe podrške porodicama u riziku koje sprovode SOS Dečija sela, navodi se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari