Putovao sam s blagoslovom patrijarah Pavla i podnosio izveštaje Sinodu 1Foto: FoNet Dragan Antonić

Iz SPC iskldanasn i raščinjen episkop bivši raško-prizrenski Artemije (Radosavlević) danas na glavnom pretresu u Višem sudu u Beogradu negirao je navode optužnice da je u periodu od 13. maja 2004. do 11. januara 2010.

Prema ranijem dogovoru omogućio pribavljanje imovinske koristi vlasniku i direktoru Centra „Rade Neimar“ Eparhije raško-prizrenske Predragu Subotičkom, glavnom arhitekti Jeleni Šubarević i nekadašnjem sekretaru ERP raščinjenom arhimandritu Simeonu (Dejanu Vilovskom), koji su zajedno s njim u objedinjenoj optužnici iz 2015. optuženi za zloupotrebu položaja i materijalnu štetu nanetu ERP.

Vladika Artemije danas je odgovarao na pitanja zamenika javnog tužioca Brankice Marić i advokata ERP Dušana Radosavljevića, kojima je najpre morao da objasni razliku između crkvenih obaveza i dužnosti episkopa i običnog monaštva, što uključuje i pitanje lične imovine arhijereja SPC. On je rekao da episkopi kao privatna lica imaju pravo na imovinu i da ni od koga ne treba da traže odobrenje da bi sa njom raspolagali.

– Naši ljudi iz dijaspore koji su želeli da pomognu borbu za Kosovo i Metohiju posle NATO bombardovanja 1999, davali su priloge namenjene za pomoć ERP, u čiju kasu sam u te svrhe uplatio 1.171.000 evra, a za pomoć narodu na KiM iz donacija dato je 1.228.000 evra. Za sav novac dat narodu za različite životne potrebe i situacije postoji više od 1.500 priznanica, koje su u mojoj ličnoj arhivi i koje su priložene sudu. Priloge dijaspore za pomoć meni kao episkopu nisam sabirao, mada imam sve priznanice, ali taj iznos nije relevantan za sud. Od tog novca su finansirana putovanja i pozajmljivano eparhijskom Upravom odboru. Od 1999. do 2010, zbog borbe za KiM, putovao sam 66 puta po Evropi i 13 puta u SAD. Na sva ta putovanja išli smo sa blagoslovom patrijarha Pavla i o njima sam podnosio izveštaj Sinodu – istakao je vladika Artemije.

On je objasnio da je Centar ERP „Rade Neimar“ osnovan 2003. zato što od 1999. do tada ništa suštinski ni državne ni crkve vlasti u Srbiji nisu preduzele na obnovi porušenih srpskih svetinja na KiM. Kako je naglasio, spor sa Sinodom i Sabor SPC nastao je najpre zbog Tužbe protiv četiri države članice NATO; a potom i zbog njegovog protivljenja Memoranduma o obnovi u martovskom pogromu 2004. porušenih srpskih crkava i manastira na KiM. Prema njegovim rečima, 2006. Sabor je tražio proveru finansijskog rada ERP i „Radeta Neimara“, pa je Eparhija angažovala i nezavisnu revizionu komisiju iz Beograda koja nije našla nepravilnosti.

Odgovarajući na pitanja o plaćanu izraelskih eksperata za obraćanje sudu u Strazburu zbog tužbe protiv članica NATO, sa čim su bili upoznati i crveni i državi vrh Srbije, kao i lobiranje u SAD, vladika Artemije negirao da su su on i arhimandrit Simeon zadržali za sebe bilo šta od novca koji je sa eparhijskog računa u nekoliko navrata preko banaka u Soluna uplaćivan američkoj lobističkoj kući Venejbl. On je kazao da je ovoj firmi, čiji je angažman koštao oko 600.000 dolara, isplaćena polovina honorara, jer ERP više nije imala para. Vladika Artemije nije mogao da precizira koliko je isplaćeno preko posrednika advokatu u Izraelu, jer proces nije završen – SPC je povukla tužbe. On je kategoričan da njegov lični sekretar Simenon (Vilovski) nije imao nikakva blanko ovlašćenja u ERP i da je samo u konkretnim slučajevima i sa njegovim znanjem i blagoslovom mogao da daje nalog za isplatu. Vladika Artemije, koji kaže da se u lobiranje upustio „zato što Vlada Srbije nije imala para za to, a on je smatrao da KiM nema cenu“, na mnoga pitanja nije mogao detaljno da odgovori zato što mu je, kako je izjavio, 13. februara 2010, kad ga je Sinod smenio sa mesta nadležnog arhijereja oduzeta eparhijska arhiva u koju od tada nema uvid.

Novi pretresi 29. i 30. juna

Novi predsednik sudskog veća sudija Marina Aranđelović nastavak glavnog pretresa zakazala je za 29. i 30. jun kada bi odbrane trebalo da iznesu Jelena Šubarević i prvooptuženi Predrag Subotički, a potom i za 1. septembar. Ona je najavila da će 31. maj od 9.30 svi zainteresovanim stranama u sali za razgledanje Višeg suda biti dostupna dokumentacija u „slučaju ERP“ koja je u njenom posedu. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari