Cilj Rusije - Balkan izvan EU 1Foto: FoNet/AP

Dokumenti makedonskih obaveštajnih službi do kojih je došao istraživački portal KRIK, koji pokazuju da ruske službe „kroz subverzivnu propagandu i obaveštajne aktivnosti“ već godinama rade na izolaciji Makedonije i ostalih zemalja u regionu, od uticaja sa Zapada, ne iznenađuju sagovornike Danasa.

I dok sam sadržaj dokumenata nije predmet spora, tajming njegovog objavljivanja, prema izvorima Danasa iz bezbednosnih krugova, pokazuje nameru makedonske službe da se dodvore novim vlastima.

Prema pisanju portala KRIK, ruski obaveštajci u Makedoniji rade pod kontrolom ruskog špijunskog centra u Beogradu.

„U proteklih devet godina, Makedonija ‘prolazi kroz subverzivnu propagandu i obaveštajne aktivnosti realizovane kroz Ambasadu Ruske Federacije'“, navodi se u brifingu koji je ove godine pripremljen za Vladimira Atanasovskog, direktora makedonske Uprave za bezbednost i kontraobaveštajnu službu (UBK). U brifingu se dodaje da Rusija, koristeći takozvanu „meku moć“ sprovodi strategiju koja ima za cilj da Makedoniju izoluje od uticaja sa Zapada.

– Nezvanično, taj plan se zove B4. To je strategija Rusije da četiri balkanske zemlje (Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju i BiH) otrgnu od procesa evrointegracija. Sprovodeći taj plan, ne ustručavaju se da proizvode turbulencije koji podižu tenzije u regionu, kaže za Danas Vlade Radulović, izvršni direktor Atlantskog saveta.

U dokumentima makedonskih obaveštajnih službi, navodi se da je Rusija svoje obaveštajne aktivnosti sprovodila iz ambasade u Skoplju preko tri agenta obaveštajne službe SVR i četiri agenta vojne obaveštajne agencije GRU. Ovi špijuni su, piše KRIK, naredbe dobijali iz prestonica dve susedne zemlje – Srbije i Bugarske.

– Beograd je zadržao status regionalnog centra odakle i istočne, ali i zapadne obaveštajne službe vuku svoje poteze, navodi Radulović.

Međutim, Beograd se u dokumentima ne spominje samo kao adresa sa koje Rusi koordinišu svoje aktivnosti. Transkripti do kojih je došla makedonska služba, navodno pokazuju i napor srpske Bezbednosno-informativne agencije u promociji proruske politike u Makedoniji.

Prema rečima Predraga Petrovića, izvršnog direktora Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, zapadni obaveštajci dugi niz godina gaje nepoverenje prema srpskim službama.

– Oni imaju sumnju da srpske obaveštajne službe, ne samo da sarađuju sa Rusima, već i direktno rade u njihovom interesu, kaže Petrović, dodajući da je našim vlastima više puta to stavljeno do znanja.

Pitanje umešanosti srpskih obaveštajnih službi u političku situaciju u Makedoniji otvorilo se kada je obelodanjeno da je Goran Živaljević, oficir za vezu BIA pri ambasadi u Skoplju, bio prisutan kada su pristalice bivšeg premijera Nikole Gruevskog upale u Sobranje i napale, između ostalih i sadašnjeg premijera, Zorana Zaeva. Prema pisanju KRIK-a, makedonska kontraobaveštajna služba je od 2015. pratila Živaljevićeva jer je navodno radio na tome da omete evropske integracije Makedonije, piše u dokumentima.

Službe se dodvoravaju novoj vlasti

Prema izvorima Danasa u bezbednosnim krugovima, objavljivanje dokumenata o uticaju ruskih službi, pokušaj je makedonskih kolega da se dodvore novoj vlasti. Iz istog izvora su i pre nekoliko nedelja pušteni snimci upada pristalica Nikole Gruevskog u makedonski parlament.

Volodin i Gojković o Unesku i Savetu Evrope

Beograd – Srbija od Rusije očekuje podršku vezano za članstvo Kosova u Unesku, a Rusija od Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, rekli su predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković i predsednik Državne dume Federalne skupštine Rusije Vjačeslav Volodin. Ruski zvaničnik se sastao i sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Obraćajući se Volodinu na ruskom, Vučić je kao posebnu oblast gde vidi mogućnost intenziviranja saradnje izdvojio poljoprivredu, a i ovom prilikom zahvalio se Rusiji na pomoći Srbiji u odbrani teritorijalnog integriteta, prenosi Sputnjik. Portal ističe i da je ovo prvi susret Vučića sa nekim ruskom zvaničnikom od kako je prošle sedmice preuzeo dužnost predsednika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari