Matić: Nisam pritiskao tužilaštvo 1Foto: FoNet / Marko Mišić

Vest da je policija posle šesnaest godina razrešila slučaj ubistva novinara Milana Pantića naišla je na veoma pozitivnu reakciju u većem delu javnosti.

Ipak, dok sva novinarska udruženja pozdravljaju to što su istražni organi konačno došli do pomaka u istrazi, izvori Danasa u pravosuđu upozoravaju da izlazak u javnost u ovoj fazi istrage predstavlja nedozvoljen pritisak na tužilaštvo.

Veran Matić, predsednik Komisije za istraživanje ubistva novinara koji je za portal Cenzolovka i izjavio da je policija razrešila slučaj Pantićevog ubistva, ne vidi ništa sporno u tome što se obratio javnosti pre nego što je tužilaštvo i otpočelo istragu.

– U javnost sam izašao zbog toga što je u nedelju godišnjica ubistva Milana Pantića i zbog toga što sam dobio pitanja novinara Cenzolovke. Završena je jedna faza i o tome sam obavestio javnost – kaže za Danas Veran Matić.

On smatra da svojim postupkom nije izvršio pritisak na tužilaštvo, iako se iz njegove izjave da zaključiti da je slučaj Pantićevog ubistva rešen.

– Policijska istraga je završena, policijski slučaj je rešen. Sada treba da usledi tužilačka istraga i verujem da će rezultirati optužnicom i presudom – navodi Matić.

Međutim, sa njim se nikako ne slažu sagovornici Danasa iz pravosudnih krugova. Prema njihovom mišljenju, Matićevo ponašanje predstavlja direktan pritisak na rad tužilaštva, pošto je stvorena slika da je slučaj već rešen.

– Zamislite situaciju u kojoj tužilac vidi pred sobom ovaj predmet i zaključi da nema dovoljno dokaza da podigne optužnicu. Kako on da ne podigne optužnicu kada su svi mediji preneli da je slučaj rešen – kažu nam izvori koji su želeli da ostanu anonimni.

Prema rečima naših sagovornika, samo postojanje komisije za istraživanje ubistva govori da nešto ne valja sa načinom na koji funkcionišu policija i tužilaštvo.

– I umesto da se odgovorni bave ispravljanjem sistemskih nedostataka, oni osnivaju komisije koje predstavljaju paraistražne organe – navode Danasovi sagovornici.

Za razliku od pravnika, novinari su ohrabreni vestima da je policija „rešila“ slučaj. Vladimir Radomirović, predsednik UNS-a, kaže za Danas da Udruženje novinara očekuje od tužilaštva da pokrene istragu i saopšti javnosti imena osumnjičenih.

– Tužilaštvo duguje i široj javnosti, ali i novinarima da nakon ovih silnih godina saopšti ko su nalogodavci i izvršioci ubistva novinara Milana Pantića. UNS je posebno zainteresovan za to pošto je Pantić bio naš dugogodišnji član i funkcioner – kaže Radomirović.

Podsetimo, Veran Matić, predsednik Komisije za istraživanje ubistva novinara, za portal Cenzolovka izjavio je da je šesnaest godina od ubistva dopisnika Večernjih novosti iz Jagodine Milana Pantića policijska istraga najzad okončana, a imena osumnjičenih nalogodavaca i izvršilaca koji su „sa teritorije Beograda i Jagodine“ dostavljena tužiocu. Matić je dodao da je istraga pokazala da su prikupljeni dokazi za naručioce, da su rasvetljeni njihovi motivi, te da je Pantić ubijen upravo zbog svog novinarskog rada i istraživačkih tekstova o korupciji i kriminalu u Jagodini i tom delu Srbije. Detaljan izveštaj je, prema Matićevim rečima, policija pre desetak dana dostavila nadležnom tužiocu u Jagodini, od koga se sada očekuje da „u najskorije vreme donese odgovarajuće odluke i preduzme radnje u skladu sa zakonskim ovlašćenjima“.

Dopisnik Večernjih novosti Milan Pantić ubijen je 11. juna 2001. godine u ulazu njegove zgrade u Jagodini, udarcem tupim predmetom u glavu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari