Tužba protiv NATO osuđena na propast 1Foto: EPA/ VICTOR VASENIN

Grupa lekara i advokata koja namerava da tuži NATO zbog bombardovanja Srbije, bez temeljnih istraživanja na koja se pozivaju, nema nikakve šanse da dobije proces, saglasni su sagovornici Danasa.

Specijalni tim, kako se nazivaju, namerava da dokaže vezu između porasta najtežih, prvenstveno kancerogenih bolesti, i korišćenja osiromašenog uranijuma tokom bombardovanja.

Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku, kaže za Danas da o uticaju osiromašenog uranijuma na zdravlje odgovor treba da daju eksperti koji se bave zračenjem, a ne ad hok formirane grupe.

– To iziskuje jedno veoma opsežno istraživanje i zauzimanje stručnog stava koje nema veze sa politikom. Što se tiče NATO bombardovanja, tona i tona bombi koje su bačene na Srbiju, to je najveća civilizacijska bruka onih koji su to učinili bez odluke Saveta bezbednosti UN. Da li bi bilo pošteno da dobijemo odštetu? Bilo bi. Ali mislim da postupke treba pokretati onda kada se stvore preduslovi da taj odgovor bude pozitivan, a ne samo da kao Kalimero govorimo „nepravda“, ističe Đukić Dejanović.

Sličnog mišljenja je i advokat Goran Petronijević, koji smatra da bi iza opsežnog istraživanja o uticaju osiromašenog uranijuma, ali i drugih bombi koje su padale na Srbiju tokom bombardovanja, trebalo da stane država i njene institucije.

– Sigurno je da je upotrebljena velika količina osiromašenog uranijuma, da on ima određena štetna dejstva, mnogi stručnjaci govore da su i pogubna. Neka uzročno posledična veza između određenih oboljenja i osiromašenog uranijuma postoji, ali kakva i u kojoj meri, odgovor mora da da nauka. Država je kriva što eksperti nisu još uvek dali odgovor na to pitanje, jer ozbiljno, opsežno istraživanje, košta. A njega bi morala da finansira država, izričit je Petronijević. Posebno pitanje je, dodaje, zašto to ona do sada nije učinila.

– Zbog čega se institucije stide? Čega se plaše? Da li su pod pritiskom ili su poklekle usled nekih drugih okolnosti, to ne znam. Moguće da je zbog planova o budućim evrointegracijama, pa ne bi trebalo govoriti o tome jer narod dodatno podbunjuje protiv NATO-a, ističe Petronijević. Kao advokat, naš sagovornik dodaje da bi u proces protiv NATO bilo sigurnije ući sa gotovim istraživanjem, nego ga raditi u hodu dok traje proces.

Tim

Specijalni tim sačinjen od domaćih i stranih advokata i lekara, u ime žrtava, priprema tužbu protiv 19 članica NATO koje su učestvovale u bombardovanju Srbije, kada je, prema navodima NATO, bačeno više od 10 tona osiromašenog uranijuma. Jedan od članova specijalnog tima, Radomir Kovačević, penzionisani toksikolog u Institutu za medicinu rada, rekao je za RTS da je da je već u prve dve godine posle bombardovanja zabeležen porast hematoloških i bubrežnih oboljenja, a godinama kasnije, i više. „Sada statistika upravo govori o enormnom procentu. O epidemiji malignih bolesti, anomalija na potomstvu, sama činjenica da se kod jednog deteta dnevno utvrdi jedno maligno oboljenje, dovoljno govori o riziku“, rekao je Kovačević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari