Kako su nestali javni mediji 1Sa okruglog stola

Zrenjanin nema više nijedno glasilo u javnom vlasništvu, list je odavno privatizovan, a Radio Zrenjanin je pre tačno godinu dana ugašen.

Gašenje gradske radio-stanice desilo pod još uvek nerazjašnjenim okolnostima, navedeno je na okruglom stolu o medijima u organizaciji Kulturnog centra Zrenjanin, gde su govorili zrenjaninski novinari, dopisnici i zainteresovani građani, a povod okupljanja su promene na medijskoj sceni nastale pojavom većeg broja lokalnih portala i sajtova sa vestima.

– Nismo do danas saznali kako i zašto je došlo do gašenja gradskog radija i zašto uopšte nije oglašen za prodaju. S druge strane, u ovom trenutku imamo bar desetak raznih portala koji konkurišu za sredstva kod lokalne samouprave za informisanje, iako je samo jedan registrovan kao medijska kuća. Imamo i obrazovane mlade novinare za koje nema posla, dok na terenu srećemo one čije se umeće svodi na rečenicu „Predstavite se i recite kojim ste povodom ovde“, navela je novinarka portala „Zrenjaninski“ Nadica Jakovljev.

Na okruglom stolu najviše pažnje posvećeno je uticaju društvenih mreža na rad medija, formatima koje novinari koriste i konstatovano je da postoje medijski sadržaji koji će i dalje ostati interesantni u tradicionalnim medijima kakve su novine i televizija.

– Treba razmišljati o kvalitetu onoga što radimo, pismenosti, obaveštenosti i posvećenosti, kada se izuzmu ekonomski i politički pritisci, naveo je TV novinar Zoran Slavić.

Na skupu u Zrenjaninu govorilo se o tome kakav je kvalitet informisanja, kakav radni i materijalni položaj novinara, da li postoje politički ili drugi pritisci na novinare. Kraća uvodna izlaganja održali su urednik u listu „Zrenjanin“ Zoran Dedić i dopisnik „Politike“ Đuro Đukić, dok je moderator okruglog stola bio politikolog Miroslav Samardžić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari