Zaštitnik građana: Skupština treću godinu ne razmatra izveštaj 1Foto: Medija centar

Parlament Srbie već treću godinu zaredom ne razmatra godišnji izveštaj o radu zaštitnika građana, istakao je vršilac funkcije Zaštitnika građana Miloš Janković.

Upitan o novom mandataru za sastav Vlade, Ani Brnabić, rekao je da se nada uspešnoj saradnji i da bi mu bilo zadovoljstvo da se sa njom sretne.

Na skupu „Ključni nalazi iz godišnjeg izveštaja Zaštitnika građana za 2016. godinu“ Janković je rekao da Skupština Srbije taj dokument nije razmotrila ni tri meseca pošto joj je predat. Podsetio je da ni dva prethodna izveštaja nisu razmatrana, a istu sudbinu imaju i izveštaji o radu ostalih nezavisnih institucija – Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti.

„Neophodno je da se što pre razmatra izveštaj te institucije u Skupštini Srbije, jer sadrži dragocene podatke koji bi mogli da doprinesu boljem postupanju organa javne uprave. Skupština treba da što pre razmatra izveštaj, prvo na odborima, a zatim i na plenarnom zasedanju“, istakao je Janković.

Omerović: Izveštaj na jesen

Predsednik skupštinskog Odbora za ljudska, manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović kazao je da će odbor i ove godine, posle izbora nove Vlade Srbije, razmatrati izveštaji Zaštitnika građana i ostalih nezavisnih tela, a očekuje da se na jesen to dogodi i na plenarnoj sednici parlamenta.

„Donećemo i određene zaključke koje ću uputiti Narodnoj skupštini na razmatranje u plenumu. Ja sam siguran i više sam nego ubeđen da ćemo mi na jesen razmatrati izveštaj na plenarnoj sednici, a kakvi će zaklučci biti, videćemo“, kazao je Omerović novinarima.

Vršilac funkcije Zaštitnika građana podsetio je da se građani najčešće žale na probleme iz oblasti ekonomskog i socijalnog statusa – trećina žalbi odnosila se na „lošu upravu“, kao i na to da je prošle godine nastavljen trend umanjenja uloge Zaštitnika, kroz osporavanje rada putem medijske kampanje, a izostala je i propisana saradnja pojedinih državnih organa sa tom institucijom.

Ipak, on kao ohrabrujuće ocenjuje to što su državni službenici i većina rukovodilaca u upravi održali dobar nivo saradnje sa zašitnikom.

Kada je reč o slobodi izražavanja i stanja u medijima, Zaštitnik smatra da se stanje nije promenilo u odnosu na 2015. godinu.

Dodao je da reforma javne uprave nije doživela otelotvorenje u praksi.

Janković je istakao da u Srbiji postoji visoka stopa nezaposlenosti, da su primanja niska – najniža u regionu, pa su se građani ombudsmanu žalili zbog nepovoljnog položaja kod poslodavaca, neuplaćenih doprinosa, rada na crno.

Miloš Janković izjavio je da se nada uspešnoj saradnji sa Anom Brnabić. Upitan da li je zadovoljan predlogom za novog mandatara, Janković je rekao da ombudsman „ne može da bude zadovljan ili nezadovoljan, jer mora da poštuje pravni sistem i državne organe, kao što i Zaštitnik građana očekuje da državni organi poštuju mandat koji im je poveren ustavom i zakonom“.

„Bilo bi mi zaovoljstvo da se sastanem sa premijerkom, kao i sa ostalim rukovodiocima državnih organa“, zaključio je Janković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari