Granitne ploče ispred zgrade lokalne skupštine 1Plato ispred užičke skupštine biće ponos Užičana Foto: Danas Online

Umesto asfalta, prostor ispred zgrade užičke skupštine biće popločan skupim granitom – domaćim i inostranim, a taj „podvig“ lokalne vlasti, koju predvode naprednjaci, koštaće više od 23,8 miliona dinara.

Ministarstvo kulture i informisanja je podržalo taj projekat sa 10.350.000 dinara na prošlogodišnjem konkursu „Gradovi u fokusu“, koji je osmišljen radi „unapređenja kulture i umetnosti, obogaćenja kulturnog života, podsticanje razvoja kreativnosti i kulturne raznolikosti u loklanim samoupravama“. Ostatak novca je namiren iz gradskog budžeta, a rok za završetak tog „kulturnog poduhvata“ je 90 dana.

I dok državne i lokalne ustanove kulture grcaju u materijalnom siromaštvu i nemaju dovoljno para za kulturne programe, u Užicu se od državnog novca, koji je namenjen za unapređenje kulture i umetnosti, postavljaju granitne ploče i time se „razvija kulturna ponuda grada“.

Da bi se kulturni ciljevi programa „Gradovi u fokusu“ doveli u vezu sa užičkim „granitnim projektom“, trebalo bi nabrojiti i ostale građevinske radove, koji su njime predviđeni, a koji će „doprineti“ razvoju kulture i umetnosti u gradu. Biće postavljen novi jarboli za zastavu, badnjak i novogodišnju jelku, urediće se zelene površine i parking, biće izmenjen izgled stepeništa na ulazu u „užički dvor“, biće zamenjena komunalna mreža i instalacije ispod tog prostora kojim će se, kako predstavnici učike vlasti poručuju „Užičani ponositi“.

– Ceo plato će biti popločan granitom, domaćim iz Jablanice i stranim iz Italije, koji je svetliji, uhvatio je muštuluk Užičanima Miloje Marić, načelnik Gradske uprave za infrastrukturu i razvoj i dodao da će rekonstrukcijom biti obuhvaćen prostor od oko 1.500 kvadratnih metara, i to od platoa ispred Skupštine grada i glavne apoteke do Ulice Petra Ćelovića.

– Imaćemo novi plato i nadam se da će biti ponos Užičana, poručio je Marić i objasnio da su radovi povereni konzorcijumu koga predvodi užički „Stabil-pro“, a čine ga i firme „Elektromont“ iz Užica i „Dis komerc“ iz Čačka.

Na pitanje zbog čega se koristi granit, Marić je odgovorio da je „to odluka menadženta Grada, na predlog arhitekata“.

– Pretpostavljam da je taj granit tri puta skuplji od drugih vrsta, ali je i kvalitetniji. Nije najbolje ono što je najjeftinijije, a mi smo se trudili da plato postane elitni deo grada, poručio je Marić iza koga su, dok je u utorak govorio pred kamerama, štektali traktor i manji utovarivač, koji su uklanjali betonske žardinjere sa platoa. Međutim, u sredu, dan od početka radova, na platou ispred užičkog zdanja nije bilo ni radnika, ni mašina.

Inače, osim građevinskih radova na platou ispred užičke skupštine, Ministarstvo kulture je, u okviru istog prošlogodišnjeg konkursa „Gradovi u fokusu“, finansijski podržalo još dva užička projekta. Milion dinara je obezbedilo za rekonstrukciju bine u dvorištu Gradskog kulturnog centra, za šta je iz užičkog budžeta utrošeno dodatnih milion i po dinara. Pored toga, za završetak postavke „Užička republika 1941.“, koja se u Narodnom muzeju Užicu godinama pripremala i koju je država u više navrata finansijski pomagala, Ministarstvo je odobrilo 650.000 dinara.

Problem drvoreda

Na pitanje kada će bitai uređen drvored u glavnoj ulici, pošto su na stablima okačene umrlice, pregršt oglasa i drugih obaveštenja na šta su pojedini građani ukazivali i od gradske vlasti zahtevali da reši taj problem, Marić je najpre rekao da će i taj „problem biti rešen“, a potom je dodao da on to „ne bi komentarisao“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari