Na digitalno nasilje se mora reagovati 1

“Jedan, dva tri…Stuberi” orilo se juče u velikoj dvorani Sava centra, na jednom od programa u okviru najvećeg regionalnog skupa jutjubera – Mts Balkan Tube festu, koji je počeo u Beogradu.

Veliki broj dece, tinejdžera, njihovih roditelja, ali i starijih ljubitelja jutjub kulture, ispunilo je do poslednjeg mesta celu salu, a ispred nje na stotine posetilaca strpljivo je čekalo u ogromnim redovima da uzmu autogram i da se slikaju sa omiljenim jutjub zvezdama. Najveća gužva bila je na štandovima jutjubera koji imaju najveći broj pratilaca, a jednog od člana ekipe Stuberi Aleksandra Kesegija pitali smo u čemu je tajna njihove popularnosti:

-To što smo ekipa i što se družimo. Promovišemo šalu, igru i drugarstvo i mislim da je to presudno – rekao nam je popularni Saki, koji nije krio oduševljenje brojem dece i mladih koji su došli na njihov štand da se sa njima upoznaju i fotografišu.

I tinejdž zvezde Anđela i Nađa strpljivo su se fotografisale sa mnogobrojnim fanovima, uglavnom devojčicama. One za Danas kažu da nemaju poseban recept za uspeh, ali veruju da im je popularnost donelo to što su u video snimcima koje objavljuju vedre, pozitivne i nasmejane. Ističu i da su svesne popularnosti i činjenice da ih prati mnogo dece, zbog čega imaju veliku odgovornost da se uvek ponašaju lepo i primereno svojim godinama.

Raznovrsnim i bogatim programom organizatori su se potrudili da pomire različite ukuse, ali i da pošalju neke važne poruke, koje se tiču nasilja u igricama i bezbednosti na internetu. Upravo to je bila tema jednog od panela, na kome se čulo da je digitalno nasilje mnogo surovije od tradicionalnog, jer je vidljivo, stalno, a žrtve mogu biti i oni koji nisu na društvenim mrežama. Psihološkinja Ana Mirković je objasnila da je digitalno nasilje svaki oblik nasilja putem digitalnih kanala komunikacije i da to može biti i neprimerena SMS poruka. Ona je rekla da je teško napraviti granicu između začikavanja i toga gde nasilje počinje, napominjući da je to pitanje subjektivnog osećaja i da su svi koji se osećaju depresivno, tužno, povređeno i loše ukoliko su izvrgnuti ruglu na društvenim mrežama – žrtve. Na panelu je rečeno i da mladi često nemaju granicu u objavljivanju informacija iz svog života na internetu, te da treba sačuvati privatnost, jer ono što se jednom objavi zauvek je van kontrole i uvek postoji opasnost da bude zloupotrebljeno.

Učesnici tribine su istakli i da su moderne tehnologije roditelji dočekali nespremno i da nije sramota da se o digitalnim medijima informišu od svoje dece.

– Najveći problem što mladi vrlo često ne prijavljuju nasilje, a roditelji su poslednje osobe sa kojima o tome razgovaraju, jer deca veruju da oni ne mogu da im pomognu. Roditelji možda ne znaju mnogo o digitalnim tehnologijama, ali znaju više o životu i uradiće sve da vam pomognu – poručila je mladima u publici Ana Mirković.

Na tribini se čuo podatak da 70 odsto osoba vidi da se nasilje u virtuelnom svetu dešava, ali da ne reaguju. Vladimir Urošević, iz Odeljenja za visokotehnološki kriminal MUP-a, apelovao je na mlade, da ukoliko su žrtve nasilja u digitalnom svetu, sačuvaju dokaze i da nasilje prijave. On je rekao da je svako ko takvo nasilje prijavi heroj i da ne treba pravdu uzimati u svoje ruke i odreagovati na nepravdu nasiljem, jer onda postoji opasnost da nasilnici postanu žrtve i da iz te perspektive traže neka prava.

Balkan Tube fest traje i sutra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari