Scenska akcija "Srebrenica 8372" na Trgu republike 1Foto: Jelena Diković (Arhiva)

Žene u crnom i pripadnici drugih nevladinih organizacija održale su večeras scensku akciju „Srebrenica 8372“ na beogradskom Trgu republike posvećen 22. godišnjici genocida u Srebrenici, uz jako policijsko obezbeđenje, kao i prisustvo pripadnika desničarskih organizacija koje su na istom mestu održale svoj skup.

Pre početka akcije Žena u crnom i drugih NVO posvećene 22. godišnjici genocida u Srebrenici baš na mestu gde je trebalo da izvedu svoj performans – ispred spomenika knezu Mihailu na Trgu republike – transparent podrške srpskim žrtvama Srebrenice, tzv. Zid plača, raširili su predstavnici Udruženja kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji, a predsednik te NVO, Simo Spasić, sve vreme je govorio o srpskim žrtvama, vređao Žene u crnom.

Tu su bili i Miša Vacić, bivši portparol desničarskog pokreta SNP Naši 1389, kao i Radomir Počuča nekadašnji potparol Protivterorističke jedinice MUP, koji je nedavno oslobođen optužbi za pretnje Ženama u crnom, koje su svoju akciju ipak izvele preko puta spomenika knezu Mihailu uz veliko policijsko obezbeđene.

Naime, između „dve strane“ stajala su dva kordona policije, ali i brojni mediji. Atmosfera je bila napeta. Tu su sve vreme bili i predstavnici desničarskih organizacija Zavetnici i Alternativa, koji su dobacivali najviše Staši Zajović iz Žena u crnom. Nosili su zastave Vojske Republike Srpske i nekadašnjeg generala Ratka Mladića, kome se sudi u Haškom tribunalu.

Zanimljivo je da je policija čak tri puta tražila legitimaciju novinarke Danasa, dok su desničari najnormalnije puštani na Trg republike. Incidenata na kraju nije bilo.

Žene u crnom su održale scensku akciju uz podršku umetničkih kolektiva MMC Led art iz Novog Sada, Dah teatar iz Beograda, aktivistkinja i aktivista civilnog društva.

Žene u crnom podsećaju da je genocid u Srebrenici najveći ratni zločin nakon Drugog svetskog rata u Evropi. „Režim Slobodana Miloševića saučesnik je genocida pružanjem ogromne političke, vojne, logističko-finansijske pomoći Vojsci Republike Srpske. Ovom prilikom podsećamo da je država Srbija prva i do sada jedina država na svetu koja je presudom Međunarodnog suda pravde proglašena odgovornom za kršenje Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida“, ukazuju iz ove nevladine organizacije.

Kako dodaju, u Haškom tribunalu je van razumne sumnje dokazana individualna krivična odgovornost velikog broja pripadnika srpskih oružanih formacija i političkih institucija koje su delovale u duhu ostvarenja teritorijalnog projekta Velike Srbije, a genocid u Srebrenici je deo tog projekta.

„Državni vrh Srbije, zajedno sa zvaničnicima Republike Srpske, a uz pomoć Rusije, sprečio je juna 2015. donošenje Rezolucije o Srebrenici u UN. U Srbiji vlada paranoičan strah koji se ispoljava u pomahnitalim reakcijama i na samo pominjanje reči genocid. Tome nesumnjivo doprinosi i uporno odbijanje aktuelnog predsednika Aleksandra Vučića da zločin u Srebrenici imenuje genocidom, u čemu ga slede ne samo političari i političarke vladajuće koalicije, nego i najveći deo opozicionih političara. Time se potvrđuje sistematsko održavanje one ideologije koja je omogućila genocid i koja opravdava zločine, slaveći zločince kao heroje. Treba li da upozoravamo da takva tvrdokornost u odbrani zločina i zločinaca neumitno vodi ovo društvo u još dublji moralni sunovrat“, pitaju Žene u crnom, koje sa srodnim organizacijama više od decenije traže da se prizna genocid, da se 11. jul proglasi Danom sećanja na genocid u Srebrenici i da se negiranje genocida kvalifikuje kao krivično delo.

„Ignorisanje naših zahteva potvrđuje nedostatak političke volje i moralnog kapaciteta sadašnjih vlasti, ali i sponu između ideologije zločina i sadašnjih vlasti Srbije, kontinuitet moralnih i kulturnih obrazaca sa režimom pod kojim je izvršen genocid – državno organizovani zločin“, poručuju Žene u crnom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari