Otvoren "Fenomen" - jedinstven kutak za radoznale đake 1

Centar za naučne interaktivne radionice, „Fenomen“, otvoren je danas kao jedinstveni kutak za sve radoznale đake osnovnih škola, u Hadži Prodanovoj 16.

Osnivači dve najmasovnije kulturne i naučno-popularne manifestacije, Festivala nauke i Noći muzeja, pokrenuli su ovaj nesvakidašnji obrazovni projekat.

Povodom otvaranja, Ana Petrović, osnivačica „Fenomena“, rekla je ova vrsta naučne radionice podstiče kreativnost, radoznalost i vodi ka osamostaljivanju deteta.

– Trudili smo se da napravimo prostor po našoj meri, gde će se svi osećati udobno i prijatno. Od osnivanja prvog Festivala nauke, roditelji sa decom su dolazili kod nas puni utisaka, oduševljeni onim što su videli. Sada su se stvorili uslovi, zajedno sa pravim ljudima, da se takva interakcija ostvari na pravi način – navela je Petrović.

Polaznici Centra biće deca uzrasta od sedam do 15 godina, odnosno đaci od prvog do osmog razreda. Pored stalne postavke predavača, deca će, u zavisnosti od teme, na raspolaganju biti i stručnjaci iz oblasti ekologije i održivog razvoja, biologije i fizike.

Prema rečima Aleksandre Patenković sa Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, ideja za Centar postojala je od ranije.

– Dugo vremena je bilo potrebno, jer smo pažljivo gradili i planirali čitav projekat. Krenuli smo od dečje radoznalosti i kreativnosti, koja se kroz proces obrazovanja i školstva gubi. Ne ide se dalje od okvira knjiga i teorije. Cilj centra je da deca, na zanimljiv način, kroz radionice i interakciju, kritički razmišljaju i sami izvedu zaključke. Želimo da oni naglas razmišljaju i da im u tome pomognemo, objasnila je Patenković, takođe jedna od osnivačica „Fenomena“.

Prostor novog Centra čine naučna laboratorija namenjena svim polaznicima, amfiteatar opremljen za multimedijalna predavanja i deo namenjen interaktivnim naučnim radionicama.

Jedan od predavača u „Fenomenu“ biće Milan Popović, koji ističe važnost praktičnog iskustva koja će deca steći u Centru za naučne interaktivne radionice.

– Kao neko ko je prve hemijske rekacije izvodio kod kuće, koristeći preparate za domaćinstvo, mislim da će ovakva školica mnogo značiti deci. Kroz velike i male eksperimente koje ćemo zajedno izvoditi, želimo da polaznici sistematizuju svoje znanje, da zapisujemo rezultate i zajedno učimo koji se to procesi tokom ogleda dešavaju, navodi Popović, student doktorskih studija na Fakultetu za fizičku hemiju.

Iako se u rasporedu Centra trenutno nalaze samo prirodne nauke, osnivači kažu da je cilj „Fenomena“ da obuhvati i prirodne i društvene nauke, kako bi deca sa svih strana imala uvid u prirodne fenomene.

Septembar mesec energije

Program Centra osmišljen je tako da prati školsku godinu, a prirodni fenomeni su obrađeni iz ugla različitih naučnih oblasti. Svaki mesec je posvećen jednom naučnom fenomenu, pa je tako septembar mesec energije, oktobar je mesec vode, novembar mesec elektriciteta.

Otvaranje Centra uz eksperimente’]

Na dan otvaranja, posmatrači su imali prilike da vide kako izgleda levitirajući zvučnik koji poništava polje gravitacije, način na koji se apstrahuju mirisi bora i kamilice i da kroz sočiva mikroskopa gledaju ćelije luka u procesu fotosinteze.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari