Brnabić: Obrazovanje i inovacije prioriteti 1Foto: FoNet/Vlada Srbije/Slobodan Miljević

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić otvorila je danas međunarodnu konferenciju „Editovanje genoma: biomedicinske i etičke perspektive“ i istakla da su „obrazovanje i inovacije apsolutni prioriteti Vlade Srbije“.

„Zahvaljujući onom što je prethodna Vlada ostavila, finansijskoj disciplini, stabilnosti u budžetu, dobrim makroekonomskim indikatorima mi danas možemo da gradimo dalje. Za naš brži rast nisu dovoljne samo tradicionalne privredne grane na koje smo se oslanjali do sada, već je najvažnije da tražimo rast i u privrednim granama u kojima do sada taj rast nismo imali, a imamo sve kapacitete da to u budućnosti ostvarimo“, rekla je Brnabić.

Ona je dodala da će Vlada Srbije i dalje podržavati tradicionalne privredne grane, ali će mnogo više pažnje posvetiti novim.

Brnabić je rekla novinarima da je ova konferencija „jedna od onih stvari u kojoj se Srbija pozicionira kao lider u regionu za napredne tehnologije“.

Srbija na ovaj način pokazuje, kako je rekla, da ima profesionalce, naučnike, akademike koji se bave najnaprednijim stvarima na svetu.

Na ovoj konferenciji, koja okuplja stručnjake i naučnike iz celog sveta, raspravlja o stvarima koje se ne tiču samo medicine, već i kvaliteta života, najvažnijih etičkih i društvenih aspekata i tehnologija koje su danas aktuelne u svetu.

„Ovo će pomoći Srbiji da se pozicionira kao zemlja koja ima kapacitet da predvodi nove tehnologije“, ocenila je ona i dodala da je poslata poruka da je Srbija zemlja koja je „duboko posvećena inovacijama, obrazovanju i nauci“.

Brnabić je podsetila da je Vlada pokrenula jedinstven projekat „Centar za istraživanje matičnih ćelija“ u Kragujevcu i to je prvi centar te vrste u ovom delu Evrope.

Brnabić je rekla da je tokom 2016. godine Vlada Srbije, kroz Fond za inovacionu delatnost, izdvojila oko tri miliona evra i ta sredstva se daju kao bespovratni grantovi inovacionim i start-ap kompanijama.

„Mi bi trebalo da unapredimo našu legislativu kako bi imali i preduzetničke fondove kapitala koji investiraju inovacije i start-ap i mnoge druge načine koje u ovom trenutku u Srbiji nemamo“, rekla je Brnabić i dodala da imamo „jako dinamičnu, zdravu, jako živu start ap zajednicu, fantastične inovacione kompanije“.

Vlada, po rečima premijerke, želi da pomogne kompanijama, da ih sluša i sazna šta može da uradi za njih kako bi one dalje rasle i kako bi ih bilo sve više.

Konferenciju „Editovanje genoma: biomedicinske i etičke perspektive“, koja se održava u hotelu „M“, zajednički su organizovali Centar za bioetičke studije iz Beograda, Hejstings centar iz Njujorka i Medicinski fakultet Univerziteta u Njujorku.

Direktor Centra za bioetičke studije iz Beograda Vojin Rakić je rekao da je konferencija „Editovanje genoma: biomedicinske i etičke perspektive“ „konferencija o najvažnijem pitanju našeg života, tiče se dužine naših života, našeg zdravlja i kvaliteta našeg života“.

On je rekao da editovanje genoma otvara niz etičkih pitanja, a jedno od njih je do koje mere postoji opasnost da se ode u pravcu neželjenog genetičkog inženjeringa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari