Udruženja zahtevaju javnu raspravu o promeni Ustava 1

Povodom najave izmena Ustava Srbije, udruženja građana koja imaju višegodišnje iskustvo u oblasti prava i pravosuđa danas su izrazila zabrinutost zbog načina na koji se odvija taj postupak i zahtevale od Vlade da bez odlaganja otvore javnu raspravu o promenama Ustava.

Smatramo da je potrebno da predstavnici Vlade i Ministarstva pravde bez odlaganja otvore javnu raspravu o promenama Ustava, u koje će uključiti ne samo odabrana udruženja građana (koja su dostavljala svoje pisane sugestije o promeni Ustava), već i druga udruženja, institucije, pojedince i najvažnije – građane, piše u zajedničkom saopštenju pet organizacija.

One pozivaju Ministarstvo pravde da objavi nacrt promena Ustava, o kome bi bilo moguće raspravljati.

Akcionim planom za Poglavlje 23 je predviđena promena Ustava do kraja 2017. godine, a Ministarstvo pravde je najavilo da će se ove izmene pre svega odnositi na ustavni položaj pravosuđa.

Dosadašnje aktivnosti Ministarstva pravde bile su usmerene na prikupljanje stavova udruženja građana o potrebnim promenama Ustava, dok su građani van udruženja u potpunosti isključeni iz ovih konsultacija, ukazuje se u saopštenju.

Organizacije upozoravaju da takav pristup ukazuje da će odluke o predlogu za promenu Ustava biti donete u uskom krugu zvaničnika Vlade, kao i da je namera da konsultacije budu predstavljene kao javna rasprava – što one nisu ni po obimu, ni po sadržaju.

Kako navode, Ministarstvo pravde je u postupku javnih konsultacija organizovalo jedan sastanak na kojem su udruženja imala samo pet minuta da predstave svoje predloge, ali je onemogućena debata o predloženim rešenjima.

Vlada i Ministarstvo pravde ni tada, a ni kasnije nisu javnosti predstavili svoja rešenja za promenu Ustava, ističe se u saopštenju.

Zbog svega navedenog, pozivamo Vladu i Ministarstvo pravde da produže previđeni rok za promenu Ustava i da ovu temu hitno vrate u okvire koji su primereni njenoj važnosti za sve članove zajednice.

Saopštenje potpisuju Društvo sudija Srbije, Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, Centar za pravosudna istraživanja, Beogradski centar za ljudska prava i Komitet pravnika za ljudska prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari