U toku Sablje policija "dodala gas" u istrazi 1Foto: Stefana Savić

Policija i državni vrh su iskoristili akciju Sablja da bi „dodali gas“ u istraživanju brojnih slučajeva, pa tako i istragu ubistva novinara Slavka Ćuruvije, rekao je danas u Specijalnom sudu pripadnik BIA Goran Živaljević, svedočeći u postupku koji se vodi zbog ovog zločina.

Živaljević, koji se nedavno našao u centru diplomatskog sukoba između Srbije i Makedonije, je istakao da nema nikakvih neposrednih saznanja o naručiocima, organizatorima i izvršiocima ubistva Slavka Ćuruvije. Ipak, kako je naveo, tokom akcije Sablja je dobio jednu informaciju koja može da bude relevantna za sud.

– Pozvao me je Boro Banjac, tadašnji načelnik UBPOK-a i rekao mi da su ostvarili napredak u istrazi. Kazao mi je da im se javila Ćuruvijina udovica Branka Prpa i da je na nekoj umrlici prepoznala osumnjičenog. U pitanju je bio pokojni Luka Pejović – kazao je svedok.

Živaljević, koji je u između 2003. i 2004. godine obavljao funkciju zamenika direktora BIA, je istakao da su do tog perioda svi pripadnici agencije koji su imali ikakva saznanja o praćenju Ćuruvije u više navrata ispitivani.

Nakon njega, svedočio je i Dragan Stojčev, koji je od 1999. do 2004. godine obavljao funkciju načelnika Petog odeljenja beogradskog centra RDB-a. On je otkrio da je na jesen 2001. godine od drugooptuženog Milana Radonjića dobio poziv da zameniku načelnika RDB-a Nikoli Ćurčiću odnese celokupnu dokumentaciju o Slavku Ćuruviji.

– Kada sam mu odneo dokumentaciju Ćurčić je odbio da potpiše revers. Pošto nisam bez toga želeo da mu predam dokumentaciju, Radonjić mi je rekao da ih vratim u kartoteku – kazao je Stojčev, dodajući da pretpostavlja da je namera bila da se dokumenti unište. Ipak, suočen sa pitanjima odbrane Stojčev je rekao da mu niko od optuženih nikada nije dao nalog da uništi bilo koji dokument.

Stojčev je govorio i o sastanku na kome su u oktobru 2000. godine prisustvovali načelnici svih odeljenja beogradskog centra.

– Mi smo tada pretpostavljali da bi moglo da nam dođe naređenje da uništimo dokumentaciju RDB-a. Svi načelnici su se složili da će se oglušiti o takvo naređenje, ukoliko do njega dođe – kazao je Stojčev.

Slavko Ćuruvija ubijen je na Uskrs 11. aprila 1999, ispred zgrade u kojoj je živeo u Beogradu. Optuženi su bivši načelnik DB-a Radomir Marković, bivši načelnik centra DB-a Beograda Milan Radonjić, bivši glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi DB Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava Miroslav Kurak koji je u bekstvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari