U Kraljevu počeo dvodnevni skup istoričara 1

Danas je u Kraljevu u sklopu programa manifestacije „Kralj Stefan Prvovenčani – Osam vekova“, čiji je pokrovitelj predsednik Srbije Aleksandar Vučić, počeo sa radom dvodnevni međunarodni naučni skup istoričara pod nazivom „Srpska kraljevstva u srednjem veku“.

Organizatori ovog naučnog skupa, pored grada Kraljeva su i Odeljenje za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Odsek za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Centar za istorijsku geografiju i istorijsku demografiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Centar za vizantijsko-slovenske studije Univerziteta u Nišu.

Skup je počeo pozdravom gradonačelnika Kraljeva Predraga Terzića koji je, zahvalivši se učesnicima skupa, naglasio značaj njegovog održavanja baš u Kraljevu zbog potrebe da je vreme da se razmišlja o ustanovljenju 7. oktobra – Kraljevdana kao državnog praznika, a ne samo Dana grada Kraljeva, jer je nastanak nemanjićke Srbije, kao prve međunarodno priznate srpske države, značajno povezan sa ovim krajem.

Potom su Siniša Mišić i Dragiša Bojović predstavili svoje radove a skup je, na kratko prekinut kako bi se u tom prostoru svečane sale Skupštine grada otvorila izložba „Kosovo i Metohija – Harmonija“ autora Aleksandra Radoša, a koju je priredio Istorijski arhiv grada Kraljeva kao svoj program upriličen u sklopu programa manifestacije „Kralj Stefan Prvovenčan i- Osam vekova“.

Pozivajući prisutne učesnike naučnog skupa i ostale goste da razgledaju eksponate na ovoj izložbi direktorka Istorijskog arhiva grada Kraljeva Vesna Milojević je istakla tu vekovnu duhovnu vezu ovih krajeva i srednjovekovne države Nemanjića o kojoj se nažalost danas malo govori.

I autor izložbe Aleksandar Radoš je obraćajući se prisutnima istakao potrebu da negujemo svoja znanja i sećanje na te slavne dane iz naše prošlosti i da na njima temeljimo našu snagu i spremnost u suočavanju sa izazovima sadašnjeg vremena. Izložene fotografije su kako to reče Dragiša Bojović uspele da izraze suštinu vizantijske etike – antipodnost izraženu na izloženim eksponatima, u sudaru svetla i tame.

Današnji radni deo naučnog skupa biće nastavljen u večeras u 20 časova promocijom knjige „Srbija127 – nastanak kraljevine“ autora dRadivoja Radića, Siniše Mišića i Dragiše Bojovića. Promocija će se održati u Narodnom muzeju Kraljeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari