Značaj međunarodnog iskustva u proceni šteta od elementarnih nepogoda 1

Na Rudnu je danas u objektu Gradske uprave grada Kraljeva, završen trodnevi seminar za obuku kadrova iz lokalnih samouprava koje su u februaru u Kraljevu potpisale Protokol o saradnji gradova i opština u slivu Zapadne Morave u cilju zajedničkog rada na stvaranju otpornije zajednice kako bi se prevencijom i edukacijom predupredili i smanjili rizici od elementarnih nepogoda.

Učesnici seminara su se upoznali sa novom metodologijom za procenu šteta od elemetarnih nepogoda po međunarodnoj metodologiji Post-Disaster Needs Assessments,skraćeno PDNA (Procene potreba za oporavak i obnovu od elementarnih nepogoda).

Seminar-trening radionicu su organizovali Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima Vlade Srbije, Stalna konferencija gradova i opština, Svetska banka, ogranak Ujedinjenih nacija FAO i Odeljenje za poslove civilne zaštite gradske uprave grada Kraljeva.

Na ovaj način izborom mesta i suorganizacijom grada Kraljeva odato je i priznanje Kraljevu za sve aktivnosti preduzete posle katastrofalnog zemljotresa iz novembra 2010. godine, na izgradnji sistema delovanja jedne lokalne samouprave u vanrednim situacijama.

Grad Kraljevo se sve češće, kako u zemlji tako i u inostrastvu ističe kao primer dobre prakse u izgradnji sistema delovanja jedne lokalne samouprave u vanrednim situacijama, i to pre svega zbog izmeštanja fokusa delovanja Odeljenja za civilnu zaštitu primarno na poslove izrade Procena rizika i Planova preventivnog delovanja u borbi protiv elementarnih nepogoda.

Nažalost zemljotres iz 2010. godine i katastrofalne majske poplave 2014 godine su u Srbiji ogolile sve razmere razorenosti ranijeg sistema delovanja u vanrednim situacijama.

U turobnim i turbulentnim godinam tranzicije koja u Srbiji na razne načine, traje evo već tri decenije, sistem delovanja u vanrednim situacijama bio je, slobodno možemo reći „deveta rupa na svirali“ donosiocima odluka kako na državnom tako i na lokalnom nivou organizovanju vlasti.
Sistema za delovanje u vanrednim situacijama, a pre svega potrebe preventivnog delovanja na sprečavanju uzroka vanrednih situacija uključujući i elemetarne nepogode, su se oni donosioci odluka a i mi građani, sećali tek kada elemntarne nepogode nanesu štetu.

Zato ohrabruju aktivnosti koje su u ovoj oblasti započete posle 2014, uz pomoć međunarodnih institucija i zahvaljujući njihovim donacijama, a koje preduzimaju Kancelarija za javna ulaganja Vlade Srbije i Stalna konferncija gradova.

I seminar-radionica na Rudnu je deo tih aktivnosti jer je kod nas, kada je reč o metodologiji procena šteta od elemetarnih nepogoda, još uvek na snazi propis iz daleke 1987. godine pa se primena međunarodne metodologije, uz predhodno prilagođavanje našim uslovima i potrebama, nameće uz poslove izgradnje normativnog i institucionalnog segmenta budućeg sistema postupanja u vanrednim sitaucijama, kao prioritet. Lokalne samouprave, opštine i gradovi, treba ovo da imaju u vidu pre svega kod planiranja i usvajanja svojih budžeta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari