Vojna policija pokušala da uruči poziv Antiću 1Foto: Vojni sindikat Srbije (arhiva)

Sinoć oko 21 časa patrola vojne policije pokušala je da na kućnu adresu uruči poziv predsedniku Vojnog sindikata Srbije Novice Antia za ročište pred vojnodisciplinskim sudom.

Ovom prilikom kao u akcionim filmovima rotacijom su uzbunili kompletan košiluk predsednika Vojnog sindikata Srbije kao i porodicu. Čemu sve ovo? Šta je sledeće? Možda hapšenja i likvidacije?, kaže se u saopštenju Vojnog sindikata Srbije

Poziv za vojnodisciplinski sud se uručuje preko Vojne pošte ili na adresu advokata, a nikako na kućnu adresu i nikako na ovakav način. Posebno je skandalozno zakazivanje ročišta i u terminu kada je najavljeno da će se delegacija Vojnog sindikata Srbije nalaziti u poseti Sindikatu odbrane i bezbednosti Republike Makedoniji, podseća se u saopštenju.

„Čemu frka? Vojni sindikat Srbije proglašen je lažovom u većini medija dana 29.09.2017.godine u jutarnjim časovima, ne malo za tim, samo par časova kasnije udarna vest na svim medijima je povećanje dnevnica zaposlenim u vojsci i to odmah, pa čak i retroaktivno. Odakle novac? Pa kako odakle? Uvek je i postojao. Javnost se truje vestima o povećanju plata od 10%, da bi na svaku ovakvu vest fiskalni savet odgovorio sledećeg dana da je to neodrživo i da povećanje ne može biti veće od 5%. Čemu više ova zaluđivanja javnosti?“, pitaju iz Vojnog sindikata Srbije.

Ovaj sindikat je izneo četiri sindikalna zahteva.

Prvi zahtev je bio zaključenje kolektivnog ugovora. Zakon o radu propisuje zaključenje kolektivnog ugovora. Ali Ministarstvo odbrane je reklo – NEĆEMO. Obzirom da je ovo jedan od načina da se reši diskriminatorski stav prema civilnim licima na službi u Vojsci Srbije i status profesionalnih vojnika koji su najbrojnije članstvo Vojnog sindikata Srbije, u sindikatu kažu da nisu mogli odustati od ovog zahteva.

Sledeći zahtev je bio da se plate isplaćuju u iznosu koji je predviđen zakonom koji je donela upravo vlada. Traženo je da osnovica plate bude 75% prosečne u Republici Srbiji, jer je trenutno 55%. Minimum koji je predviđen Zakonom o Vojsci Srbije iznosi 75%.

Vojni osiguranici su u nepovoljnijem položaju što se tiče zdravstvene zaštite u odnosu na sve građane Republike Srbije. Participacije za lečenje u vojnim zdravstvenim ustanovama često iznose i više od plate zaposlenog u Vojsci Srbije, dok su za sve ostale građane one simbolične. „Traženo je da se izjednačimo sa svim ostalim građanima. Mnogo li je?“, pitaju iz Sindikata.

I konačno traženo je da se potpiše prostorno-tehnički sporazum za rad sindikata kojim bi se definisala prava i obaveze i sindikata i poslodavca, kao i obezbedili osnovi uslovi za rad sindikata, što je obaveza predviđena Zakonom o radu, podsećaju iz vojnog sindikata.

„Pokušano je inicijativama. Mi pošaljemo inicijativu. Ministarstvo odbrane je odloži u fioku i ne odgovori na istu u zakonskom roku, često ne odgovarajući nikada. Pokušali smo tužbama. Sudstvo suprotno Ustavu sluša vlast i ne postupa po tužbama. Pokušali smo kroz medije. U atmosferi medijskog mraka nismo otišli daleko. Prisilili su nas da izađemo na ulicu. Izašli smo, predočili probleme ali i dalje nas poslodavac ne konstatuje“, navodi se u saopštenju.

Uz podsećanje da je na jednom od protesta bilo čak 100.000 ljudi, iz sindikata zaključuju da je vlast sujetna, samoživa i nema razumevanja za probleme naroda.

„Kako sada da vlast održi iluzije koje plasira i izbori se protiv neistomišljenika, jedino demonstracijom sile koja se kako vidimo počinje sprovoditi“, zaključeje se u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari