Čak 54 odsto Srba podržava smrtnu kaznu 1Foto: FRANCIS R. MALASIG/EPA

Istraživanje javnog mnjenja pokazalo da je više od polovine državljana Srbije za uvođenje smrtne kazne. Ovo je dramatičan skok u odnosu na period pre deset godina, podaci su udruženja „Srbija protiv smrtne kazne“.

Svaki četvrti građanin misli da ne treba da postoji kazna smrću, dok je čak 22 odsto neodlučno. Među onima koji podržavaju smrtnu kaznu nešto je više onih koji je odlučno podržavaju – 30 odsto u odnosu na građane koji imaju umereniji stav (24 odsto).

Kada je reč o demografskim i drugim karakteristikama stanovništva, primećuju se određene razlike u odnosu na starost, nivo obrazovanja i region u kojem građani žive. Tako, stanovnici Srbije koji imaju više od 60 godina se u nešto manjoj meri protive smrtnoj kazni, dok oni sa završenom višom ili visokom školom imaju znatno negativniji stav prema pitanju kažnjavanja smrću od građana sa niskim obrazovanjem.

Takođe, Beograđani prednjače u odnosu na građane drugih gradove sa negativnim odnosom prema smrtnoj kazni.

„Poredeći rezultate ovog talasa istraživanja sa prethodnim talasom (septembar 2016. godine), može se uočiti da razlika gotovo da nema“, navodi se u istraživanju koje je uradio Ipsos strategic marketing za 2017. godinu. „Primetna je slaba tendencija pada podrške smrtnoj kazni (58 odsto u septembru 2016. godine, naspram 54 sada).“

Ipak, u istraživanju se navodi da, posmatrajući sve podatke o stavu prema uvođenu smrtne kazne u zakovodavstvo Srbije od 2007. do danas, može se uočiti trend povećanja podrške. Tako je 2007. godine svega 33 odsto Srba podržavalo smrtnu kaznu. 

Smtna kazna u praksi

Ukupno 104 države su ukinule smrtnu kaznu za sve zločine, a šest država je ukinulo smrtnu kaznu za „obična“ krivična dela, dok 30 država iako ima smrtnu kaznu u zakonodavstvu, istu ne izvršava.

 

Izvor: Svetska koalicija za ukidanje smrtne kazne

Čak 25 država je izvršilo bar jednu smrtn kaznu tokom 2015. godine, a top 5 država koje su izvršavale smrtnu kaznu u 2015. godini su: Kina, Iran, Saudijska Arabija, Pakistan i SAD,
65 država i teritorija ima smrtnu kaznu za teroriste u svom zakonodavstvu. Od toga 16 država je abolicionističko u praksi i jedna država je abolicionistička za „obična“ krivična dela.

Ovogodišnja tema: Siromaštvo

Svetska koalicija protiv ukidanja smrtne kazne već 15 godina organizuje događaje širom sveta 10. oktobra, a svake godine je tema različita. Ove godine glavna tema je siromaštvo. Članovi misle da se smrtna kazna koristi diskriminatorno i često protiv najugroženijih.
„Socijalne i ekonomske nejednakosti pogađaju pristup pravdi. Okrivljeni mogu imati nedostatak sredstava da se branei zato su diskriminisani“, navode iz Svetske koalicije. „Oni nemaju socijalnu, ekonomsku, ali i političku moć“.

Koaliciju čini preko 150 organizacija za ljudska prava i strukovnih udruženja. Koalicija obezbeđuje materijale za Svetski dan borbe protiv smrtne kazne na sedam jezika: engleskom, francuskom, španskom, arapskom, kineskom, ruskom i persijskom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari