Zaposleni: Direktor nas prisluškivao; Direktor: Postavio sam samo video-nadzor 1Foto: Fonet/Nenad Đorđević

Bezbednosna provera zaposlenih u Muzeju vazduhoplovstva Beograda kao i višemesečno, nezakonito prisluškivanje od strane direktora Muzeja, samo su vrh ledenog brega koje za cilj imaju da se ova civilna ustanova kulture ugasi, a potom pripadne Vojsci Srbije, odnosno Ministarstvu odbrane.

Zaposleni u ovoj ustanovi godinama su ukazivali na nezakonite radnje koje sprovode Ministarstvo odbrane i Vojno-bezbednosne agencije (VBA), pišući nadležnima, pa čak i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, ali bez ikakve reakcije. Cilj ovakve „transakcije“, kako navode u Muzeju, jeste da Vojska prikrije svoje nezakonite radnje – prodaju muzejskih eksponata, iznajmljivanje skupih letelica privatnim licima koje nikada nisu vraćene, odlaganje eksplozivnih i radioaktivnih materijala u muzejske prostorije, ali i nameru da rasproda neke od retkih i skupocenih eksponata.

Nedavna bezbednosna provera zaposlenih, prema rečima istoričara i dokumentariste Muzeja vazduhoplovstva Aleksandra Kola, bila je okidač za mnoge stvari. Tom prilikom su, kako ističe za Danas, zaposleni saznali da vojska manipuliše ministrom Aleksandrom Vulinom i da protivno odlukama Vlade priprema gašenje muzeja, proglašavanje stečaja, i nakon toga preuzimanje zaposlenih i njihovo zapošljavanje u Vojsku Srbije.

– Niti je Muzej još ukinut, niti je Vlada išta odlučivala po pitanju Muzeja. Prema tome, VBA nije smela da dođe u jednu civilnu ustanovu kulture i da vrši pritisak na zaposlene da popune saglasnosti za bezbednosnu proveru. Zaposlenima je saopšteno da su obavezni da pristanu na to, ukoliko žele da sačuvaju radno mesto. Ovde je prekršen niz zakona, uključujući Zakon o radu i Zakon o tajnosti podataka o ličnosti, naglašava Kolo. On se zbog toga obratio Ministarstvu kulture, jer Muzej spada u njihovu nadležnost, ali nikakav odgovor nije dobio.

Da Muzej prelazi u vlasništvo Vojske 1. januara naredne godine, potvrdio je krajem avgusta i sam ministar odbrane Aleksandar Vulin, uručivši tom prilikom specijalnu zahvalnicu direktoru BIA Bratislavu Gašiću za njegov „lični doprinos i angažovanje, koji su doveli do prenosa osnivačkih prava i obaveza Muzeja vazduhoplovstva Beograd na Republiku Srbiju.“

– Ministarstvo odbrane će se u budućnosti starati da se muzejsko blago sačuva za generacije koje dolaze – rekao je Vulin, podvlačeći da će Muzej vazduhoplovstva od naredne godine biti u vlasništvu Republike Srbije, a da će njime rukovoditi Ministarstvo odbrane.

Nakon ove odluke, zbog neslaganja zaposlenih, MO je mimo zakona u Muzej poslalo bezbednosnu kontrolu VBA. Međutim, pre nego što je Vulin potpisao akt o prenosu vlasništva, zaposleni u Muzeju su nezakonito prisluškivani više od šest meseci, od strane sopstvenog direktora.

– Tehničar muzeja je pri otklanjanju kvara na radijatoru otkrio opremu za tajni nadzor i prisluškivanje aprila ove godine. S obzirom na to da je direktor Čedo Milivojević bio na odmoru, pozvali smo policiju. Prvo je došla patrola iz policijske stanice Surčin. Kada su videli uređaje, odmah su rekli da oni nisu osposobljeni za to i pozvali su kolege iz kriminalističkog odeljenja. Kada se vratio sa odmora, direktor se obrušio na kolegu koji je pozvao policiju. Priznao je da nas je prisluškivao, i pritom u tome nije video ništa loše – navodi Kolo. Prema njegovim rečima, direktor je naredio postavljanje uređaja, angažujući nekadašnju vojnu ekipu za video-nadzor. O svemu je, dodaje, bilo obavešteno računovodstvo Muzeja i jedan od čuvara, a cela akcija postavljanja opreme obavljena je oktobra 2016. u noćnim satima, posle radnog vremena. Predmet je i dalje u rukama tužilaštva.

– Slučaj prisluškivanja je savršena ilustracija toga kako se predstavnici Ministarstva odbrane osećaju u Muzeju vazduhoplovstva. Oni su tu ušli 2003. godine, na mala vrata, a posle svega što su do sada uradili u Muzeju, zaposleni ih doživljavaju kao strano telo. Da bi predupredili svaku našu akciju i saznali šta smo do sada saznali o njihovim aktivnostima, bilo im je potrebno da nas nadziru. Postavili su kamere i prislušne uređaje na „idealno“ mesto, u radijator oko koga se svi skupljamo, jer Muzej nema grejanje. Ako izuzmemo jedan kalorifer, ukazuje Kolo.

Sa druge strane, direktor Muzeja Vazduhoplovstva Čedo Milivojević naglašava za Danas da nije prisluškivao zaposlene, već je postavio video nadzor iznad vrata, „kako bi kontrolisao protok finansija“. Na pitanje o uređajima u radijatoru (fotografije dostavljene našoj redakciji), kaže da su u pitanju „uređaji povezani sa kamerom“. Zaposleni nisu znali da ih je direktor snimao kamerama, jer je, kako objašnjava, u pitanju bio probni projekat.

– U prostoriji koja je bila pod video-nadzorom snimao se protok finansija, malverzacije, dilovanje deviza, pljačka restorana… Ja sam to stavio pod kontrolu – naglašava Milivojević. On dodaje da su svi zaposleni, sem Aleksandra Kola i Petra Nedeljkovića, pozdravili nameru Vlade Srbije da Muzej pripadne Ministarstvu odbrane.

– Mi se sada finansiramo iz sopstvenih prihoda i jedva obezbeđujemo novac za plate. Ovako ćemo preći na budžet i plate će nam biti sigurne – ističe Milivojević. Prema njegovim rečima, prirodno je da Muzej vazduhoplovstva pripadne MO, jer ga je vojska i osnovala, odnosno bivša JNA, sa vlasničkim udelom od 85 odsto.

– Drugi razlog zbog kojeg će naš muzej pripasti vojsci, jeste namera države da stane na put mahinacijama i kriminalu koji su uzeli maha u ovoj ustanovi – naglašava. Na pitanje o kakvim kriminalnim radnjama je reč, kaže da ne može da govori o tome „jer su predmeti u rukama tužilaštva“.

Zaposleni u Muzeju vazduhoplovstva Beograda bi do kraja godine trebalo da dobiju status civilnog lica u Vojsci Srbije. Milićević naglašava da je VBA zbog toga vršila bezbednosnu proveru, „u skladu sa zakonom, a po naređenju ministra odbrane Aleksandra Vulina“.

Istorijat

Na ideju o osnivanju Muzeja vazduhoplovstva došla je grupa entuzijasta pri Komandi ratnog vazduhoplovstva u Zemunu 1957 godine. Izgradnja velikog i složenog objekta, površine od 10.700 metara kvadratnih, otpočela je polovinom sedamdesetih godina na aerodromu kod Surčina. Izgradnja Muzeja privedena je kraju tek 1988. kada je otpočelo i postavljanje prve stalne izložbe, koja je svečano otvorena za javnost 21. maja 1989. Muzej danas poseduje 230 letelica – aviona i helikoptera, čime je njegova flota veća i bogatija od flote vazduhoplovstva i Er Srbije zajedno. U depoima i biblioteci Muzeja čuvaju se hiljade knjiga, predmeta i dokumenata koji svedoče o vazduhoplovstvu u našoj zemlji i svetu, pa ga vodeći svetski stručnjaci nazivaju „pravom riznicom istorije vazduhoplovstva“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari