Indijska, španska ili turska serija na SNS način 1Foto: Južne vesti

Skupština grada Niša imenovala je danas većinom glasova sedam direktora i tri v.d. direktora najvažnijih javnih i javnih komunalnih preduzeća, uprkos nizu kritika opozicije na račun kontroverznog konkursa, kao i „flagrantnog kršenja zakona“ od strane Komisije za sprovođenje konkursa i Gradskog veća.

Naš list je predhodno pisao da je predlog koji se našao na Skupštini „utvrdila“ Srpska napredna stranka, na sastancima u Beogradu i Nišu, koja je pri tom izmenila utvrđene i objavljene predloge Komisije.

Predstavnici opozicije su između ostalog ocenili da su konkurs za izbor direktora JP i JKP i sve što ga prati „indijska“, „španska“ ili „turska“ serija, „farsa“, „skandal“, „sapunica na niški način“, „klinč Komisije, Gradskog veća i SNS-a koji je razrešio padron iz Beograda“ , „igra na sreću Loto u kojoj je dobitna kombinacija najverovatnije odlučena u Beogradu“, „deoba plena u javnom sektoru, posebno u najvećim preduzećima“, „čisto partijsko odlučivanje“ ili „obaranje ruku između gradonačelnika Darka Bulatovića i poverenika SNS za Niš Zvezdana Milovanovića u frakcijskoj borbi u stranci“. Neki od njih zahtevali su da konkurs bude poništen, te da budu raspušteni konkursna Komisija i Gradsko veće.

Prema njihovim procenama, zbog „katastrofalnih propusta“ u vezi sa konkursom „on će biti poništen na Ustavnom sudu“, a niz kandidata pokrenuće sudske postupke, koje će „skupo koštati građane Niša“. Pojedini odbornici ocenili su da su samo jedan konkurs i sporenja koja su ga pratila uspeli da „blokiraju čitav Grad“ i „doveli ga u v.d. stanje“, te pokažu „potpunu nesposobnost vlasti“, zbog čega su potrebni vanredni lokalni izbori u Nišu, kojih će, kako su zaključili, „sigurno biti kada i beogradskih“.

Šefovi odborničkih grupa i odbornici DS, Pokreta Dosta je bilo ili DSS upozorili su da je čitav konkurs „spoveden pod velom tajni“, da odbornici Skupštine ni danas ne znaju ko su bili kandidati na konkursima- a bilo ih je 120, a da je petočlana konkursna Komisija, koja je trebalo da bude nezavisna u radu „političko telo“, sastavljeno od članova koje su predložile isključivo vladajuće stranke. Dva člana Komisije su, kako su kazali, „u otvorenom sukobu interesa“, pošto je Nikola Cvetković zaposlen u vodovodu Naissus, čiji je direktor biran, a Srđan Jovković je funkcioner SNS-a, odnosno većnik u niškoj opštini Medijana.

Goran Đorđević (DSS) je ocenio da „ovde sve vrca od kršenja Zakona o javnim preduzećima, pre svega zato što po tom zakonu Gradsko veće nema nikakve ingerencije u izboru direktora javnih preduzeća“. Vladimir Domazet (DS) je precizirao da je, po zakonu, Gradsko veće jedino moglo da predloži Skupštini prvorangiranog sa liste od tri kandidata koju je utvrdila Komisija, ili ponišenje konkursa zbog nepravilnosti. On i Srđan Nonić (DJB) precizirali su da zakon jasno navodi da Veće samo „priprema predlog za prvorangiranog kandidata i prosleđuje ga Skupštini“, a da ne može da odlučuje o predlozima komisije, pa da sedam prihvati, a da tri odbije i za ta preduzeća predloži v.d. direktora.

– Gradsko veće je postupalo u skladu sa Zakonom o javnim preduzećima, Statutom grada Niša, pravilnikom Veća i osnivačkim aktima javnih i javnih komunalnih preduzeća čiji su direktori biraju. Veće nije pisarnica, pa da samo „pripremi i prosledi“ predloge Komisije Skupštini, već izvršni organ koji o svemu odlučuje glasanjem, što smo učinili i ovoga puta, te doneli rešenja kojima utvrđujemo predloge kandidata. Nije tačno da smo preinačili odluke konkursne Komisije, jer smo Skupštini predložili isključivo kandidate koje je ta Komisija rangirala kao prve, što nam i zakon nalaže. U tri slučaja smo predložili v.d. direktore, jer predlozi Komisije nisu dobili nijedan glas članova Veća. Uvereni smo da s predlozi za v.d. direktore u najboljem interesu građana, kako bi se ta preduzeća više otvorila za njih, i na bolji način rešavala njihove probleme- rekao je gradonačelnik Bulatović.

Zamenik gradonačelnika Miloš Banđur, koji je bio i kandidata na konkursu za direktora Naissusa, kazao je da je Veće vodilo računa o poštovanju zakona, u čemu mu konsultacijama i savetima pomaže „jako dobra“ pravna služba Grada. On je dodao da osnivački akti JP i JKP u Nišu propisuju da Veće predlaže kandidate za direktore, kao i da predlaže njihovo razrešenje.

"Ciljano"

Neki od odbornika su ocenili da je to što su v.d. direktori Naissusa i Medijane postali Igor Vučić i Dragoslav Pavlović, inače pomoćnici gradonačelnika Bulatovića, koji su bili trećerangirani, odnosno drugorangirani od strane komisije, posledica „ličnih i partijskih interesa, koji su nadvladali opšte“. Branislav Jovanović („Niš, moj grad“) ocenio je da Gradsko veće „ciljano“ nije izabralo direktore ovih preduzeća, jer su najmoćnija, sa najvećim javnim nabavkama, te velikim investicionom projektima koji im predstoje. Posebno je kritikovao što Gradsko veće za direktora Medijane nije predložilo Bratislava Vučkovića, inače prvorangiranog kandidata, koji je na toj poziciji do sada„ostvario odlične rezultate“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari