Novi optimizam orzanizovao niz tribina o slobodi medija (VIDEO) 1Detalj sa jedne od tribina

Pokret Novi optimizam i IP Clio saopštili su da su u proteklih nekoliko meseci organizovali seriju razgovora pod nazivom „Mediji i Novi optimizam“, a u okviru obeležavanja dvadeset godina postojanja edicije Multimedia. Razgovori su realizovani u Novom Sadu, Nišu, Novom Pazaru, Subotici, Užicu, Kragujevcu, Šapcu, Boru i Zaječaru u periodu od maja do septembra 2017. god.

Neke od tema o kojima je bilo reči u debatama su: značaj medijske pismenosti za kvalitetno novinarstvo i kritički nastrojeno građanstvo, šta je potrebno da bi neko p(o)stao novinar, mediji i centri moći, cenzura i autocenzura, da li građani imaju moć da kontrolišu tokove komunikacije, uticaj novih medija na društvene odnose, politički pritisci i javni servis, posledice loše privatizacije medija i uticaj krupnog kapitala na medije, kako unaprediti slobodu medija, tabloidizacija medija, banalizacija javne sfere, novi mediji i (nova) etika, budućnost novinarstva u doba post-istine…

Završni događaj programa „Mediji i Novi optimizam” održan je 5. oktobra u Dorćol platzu. Tada su uručene zahvalnice mnogobrojnim učesnicima iz cele Srbije. Predstavljena je i Deklaracija o medijskoj pismenosti. Inicijativa za pisanje a kasnije i potpisivanje Deklaracije pokrenuta je naprvoj debati u Novom Sadu, „Medijska pismenost i medijska kultura”. Deklaracijom u deset tačaka istaknuti su zahtevi i preporuke nadležnim organima za jasnije i efikasnije određenje državne politike u domenu medijske pismenosti. Nezavisno društvo novinara Vojvodine, IP Clio i Pokret Novi optimizam bili su prvi potpisnici deklaracije.

„Poslednji događaj u ovoj seriji omogućio je i dalji rad Grupe za slobodu medija koja je formirana u nedelji u kojoj su kulminirali napadi na slobodu medija i integritet i egzistenciju nezavisnih novinara. U samo jednom danu ugašene su „Vranjske”, dogodili su se napadi na istraživačkog novinara KRIK od strane partije na vlasti, a novinarke su ponovo bile meta napada na naslovnoj strani lista„Informer”, navodi se između ostalog u saopštenju.

 5. oktobra u Dorćol Placu organizovano je zajedničko okupljanje svih novinara, medija, organizacija civilnog društva i građana spremnih da se bore za slobodu medija u Srbiji.  Tokom događaja prisutni su potpisivali i Proglas o slobodi medija.

Na skupu je prikazan film o nedeljniku „Vranjske“, a njegov vlasnik i urednik, doskorašnji predsednik NUNS-a, Vukašin Obradović rekao je: „Naša meta, cilj su građani. Oni moraju da kažu da li su sa nama, ili žele da žive u medijskom mraku… Napravili smo prvi korak. Mislim da ćemo uspeti da od Srbije napravimo pristojno mesto za život”.

Nakon organizovanja serije razgovora, Pokret Novi optimizam nastavio je sa podsticajima medijskih poslenika da javno debatuju o društvenom statusu i uticaju savremenih medija, medijskoj kulturi i profesionalnom položaju novinara.

13. oktobra u Kikindi u Ateljeu „Terra“ Novi optimizam i Grupa za slobodu medija organizovali su tribinu o opstanku slobodnih štampanih medija „Velika matura malih novina”. Tribina je održanapovodom obeležavanja 19 godina postojanja nedeljnika „Kikindske“ koje su odavno prevazišle lokalni karakter i postale prepoznatljive kao simbol objektivnog informisanja.

Učesnici tribine bili su Jovana Gligorijević, Draža Petrović, Željko Bodrožić i Ilir Gaši. „Mi smo oni koji u ime građana postavljaju pitanja koja su u njihovom interesu, kako bi tačno znali šta rade oni koje su na izborima delegitali. Bez slobodnog novinarstva nema funkcionalne države, demokratskog društva niti građanskih sloboda“, istakla je Gligorijević.

Jedan od zaključaka debate je kako bez slobodnih medija nema slobodnih građana, niti slobodnog društva, te zato građani pitanje medijskih sloboda moraju da shvate kao napad na njihova prava, a ne kao problem novinarske struke, ističe se u saopštenju.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=YujNlfO8t9M]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari