Kuburović: Udar na utajivače i perače novca 1Foto: Fonet

Svi koji počine krivična dela vezana za korupciju, pranje novca, poreske utaje, ili oštete državni ili opštinski budžet biće na udaru posebnih timova obučenih za dela finansijskog kriminala, kaže u razgovoru za „Novosti“ Nela Kuburović, ministarka pravde.

Nikome neće biti gledano kroz prste, bez obzira na to da li je reč o običnim ljudima, tajkunima ili državnim funkcionerima, izjavila je Kuburovićeva, najavljujući da od marta počinje da se primenjuje novi zakon koji uspostavlja četiri posebna odeljenja, koja će se baviti isključivo krivičnim delima sa koruptivnim elementom.

Upitana o mogućnim promenama Ustava, Kuburovićeva je rekla, kada je reč o oblasti pravosuđa, da će te izmene svakako ići u smeru jačanja nezavisnosti, kroz drugačiji postupak izbora sudija i tužilaca. To podrazumeva izmeštenje izbora iz Skupštine i stavljanje u nadležnost Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca.

Govoreći o pritiscima na pravosuđe ministraka je rekla da same sudije često kažu da najveće pritiske trpe od medija.

„Minimalan broj njih govori o pritiscima vlasti, više pominju pritiske predsednika sudova, kolega ili advokata na donošenje odluka. Međutim, često se zaboravlja da nezavisnosti nema bez odgovornosti. VSS je više puta razrešio sudije ili izrekao kazne zbog propusta, ali Upravni sud poništava većinu tih odluka po tužbi, zbog čega zastareva vođenje disciplinskog postupka, pa se postavlja pitanje da li postoji efikasan sistem odgovornosti“ izjavila je Kuburovićeva.

Odgovarajući na pitanje o Tužilaštvu za ratne zločine Kuburovićeva je demantovala tvrdnje bivšeg tužioca Vuklčevića da tužilatvo nije radilo posle njegovog odlaska u penziju.

Takođe, rekla je da je u 2016. podignuto je osam optužnica protiv srpskih državljana, čime Srbija pokazuje spremnost da procesuira ratne zločince bez obzira na nacionalnost. Uz to izjavila je i da na snazi ostaju poternice za Naserom Orićem i Ramušem Haradinajem i svim ratnim zločincima za kojima su raspisane poternice i postoje zahtevi za sprovođenje istrage.

O slučaju generala Lazarevića ministraka je izjavila da u srpskom pravu postoji mogućnost da neko snosi posledice osude, ako mu je prilikom njenog izricanja ograničeno neko pravo ili zabranjeno vršenje funkcije.

„Te posledice traju određeni period i prestaju, kako neko ko je odslužio kaznu ne bi bio diskriminisan u odnosu na ostale. General Lazarević je sada slobodan građanin, a Akademija će proceniti koji su predavači najbolji“.

U vezi sa neefikasnošću sudova ministarka Kuburović je za Novosti rekla da je poslednjih godina dosta je urađeno na rasterećenju sudova.

„Uvedeni su javni izvršitelji, koji su značajno doprineli efikasnosti izvršnog postupka. Samo u poslednjih godinu dana, zahvaljujući novom Zakonu o izvršenju i obezbeđenju, rešeno je oko 1,7 miliona starih izvršnih predmeta. Tu su i javni beležnici, koji su od sudova preuzeli određene poslove, što je dodatno uticalo na njihovo rasterećenje“.

Prema njenim rečima u poslednje dve tri godine radilo se na izgradnji i renoviranju sudskih zgrada a počela je i rekonstrukcija Palate pravde.

„Cilj je da svaki sudija dobije svoju sudnicu i mogućnost da češće zakazuje ročišta. Nekada je parnica trajala 650 dana, sada oko 300. Uvodimo postepeno i elektronsku razmenu podataka, pa tako sudovi mogu jednim klikom trenutno da razmenjuju podatke sa Agencijom za privredne registre, Republičkim fondom za socijalno osiguranje, a uskoro i sa MUP-om i matičarima“ izjavila je ministarla pravde Nela Kuburović u razgovoru za Novosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari