Mediji su ključni za otvoreno i slobodno društvo, a okruženje koje je pogodno za slobodu izražavanja treba da garantuju vlasti, istakli su danas ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman i šef Misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) Andrea Oricio na konferenciji „Razvoj medija u digitalnom dobu“.

Ditman je ukazao na važnost digitalizacije u oblasti medija, značaju koji Vlada Srbije i premijerka Ana Brnabić posvećuju toj temi, ali i izazovima kada je reč o stanju medijske scene i obezbeđivanju nezavisnosti medija.

Raznovrsnost medijskih sadržaja i funkcionalni mediji su jedan od stubova demokratskog društva i digitalizacija već utiče na način kako primamo i šaljemo informacije, rekao je Ditman i naveo primer prelaska medija iz štampanih izdanja na onlajn platforme.

Prema njegovim rečima, ubuduće će rasti samo broj onlajn čitalaca, dok će tiraži padati.

Socijalne mreže otvorene su za različite učesnike i to je prilika za jačanje dijaloga, ali, ukazao je on, postoji i tamna strana novčića.

Anonimnost na internetu je i platforma za iznošenje upitnih stavova i može podrivati i urušavati integritet novinarske profesije, upozorio je Ditman.

Veoma je važno da vlasti garantuju neophodno okruženje za fer i ravnopravno medijsko tržište, transparentno vlasništvo, finansiranje medija, posebno iz državnih izvora, kada se govori o temi oglašavanja, kako bi svi kretali sa jednakih pozicija, rekao je Ditman.

Potrebno je unaprediti rad regulatornih tela, jačati propise kojim će se unaprediti profesija, a tu posebnu ulogu imaju udruženja novinara i regulatorna tela, ocenio je nemački ambasador.

Nemačka je oduvek podržavala vladavinu zakona i poštovanje novinarskog integriteta kada je reč o medijima i njihovoj regulativi. Sloboda medija i sloboda izražavanja su veoma važni, zbog čega podržavamo otvoreni dijalog koji je premijerka Ana Brnabić imala sa medijskim udruženjima, rekao je Ditman.

Sloboda izražavanja nije samo deo ljudskih prava, nego i deo ekonomskog i društvenog napretka, važna stavka u članstvu OEBS, podsetio je Oricio.

Oricio je istakao da bi ovaj skup trebalo da pruži odgovore da li i kako digitalizacija i internet utiču na medije, slobodu izražavanja i učešće stručne, akademske javnosti, ali i čitalaštva u interakciji sa medijima.

On je istakao da su partnerstvo i donacije stubovi delovanja misije, zbog čega se raduje nastavu saradnje sa ministarstvima kulture i informisanja i telekomunikacija na izradi novi medijskih propisa, pre svega u izradi Medijske strategije 2018-2023. godine.

Internet je neophodan i neizbežna činjenica za slobodan protok informacija i ideja, ali događa se da on postane i način kontrole informacije. To može biti katastrofa za medijski pluralizam i sputavati demokratski razvoj zemlje, ocenio je Oricio.

Od ključnog značaja je obuzdati neprijateljske pokušaje da se ogranične medijske slobode, poručio je Oricio.

Gordana Janković, ispred Misije OEBS, pročitala je pismo državnog sekretara za informisanje Ministarstva kulture i informisanja Aleksandra Gajovića, koji se izvinio za izostanak svojih predstavnika sa konferencije OEBS jer „su im u poslednjem trenutku iskrsle važne obaveze koje su ih sprečile da prisustvuju skupu, iako nema dileme da je reč o značajnoj temi“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari