Održana Konferencija posvećena manjinskim i lokalnim medijima 1

Formiranje mreža saradnje i partnerstva je jedan od najvažnijih procesa za dalji razvoj manjinskih i lokalnih medija, ali i svih ostalih organizacija i institucija, koje se nalaze u javnom dijalogu.

 Ovo je primarni zaključak Prve evropske konferencije posvećene manjinskim i lokalnim medijima, koja je održana 16. i 17. novembra u Sremskim Karlovcima i Novom Sadu.

Prvi dan konferencije je obeležilo formiranje medijske mreže manjinskih medija za projekat Novi Sad Evropska prestonica kulture 2021.kroz teorijsku obuku studenata Fakulteta za menadžment i novinara iz manjinskih medija, kao i sa Radio-televizije Vojvodine. Posle zvaničnog dela obuke je usledilo svečano otvaranje konferencije, kada su se prisutnima obratili Nataša Heror iz Heror Media Ponta, prof. Dr. Goran Kvrgić, dekan Fakulteta za menadžmet, Dr. Mirjana Kovačević, PR Fondacije Novi Sad EPK 2021, Edita Šlezakova, predsednica MIDAS-a i Nenad Milenković, predsednik opštine Sremski Karlovci.

Ovom prilikom su Nataša Heror, Goran Kvrgić i Jurij Giacomelli podpisali Ugovor o saradnji, koji saradnju između Heror Media Pont, Giacomelli Media i Fakulteta za menadžment podiže na viši nivo sa porukom da se samo zajedničkim, odnosno umreženim snagama društvo može razvijati za dobrobit svih građana.

Prvi dan konferencije zatvorila je Marija Vrebalov, konsultantkinja za pristupačne komunikacije, predavanjem upravo o pristupačnim komunikacijama, koje se od skora nalaze u javnom dijalogu upravo zahvaljujući saradnji Heror Media Pont, Fondacije EPK Novi Sad 20121, kao i dnevnog lista na mađarskom Magyar Szo.

Drugi dan konferencije sa sloganom „Nova naracija: Snaga zajednica, vrednost raznolikosti i veština saradnje“ zvanično je otvorio Miroslav Štatkić, pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. U drugom konferencijskom danu, koji je na jednom mestu okupio predstavnike medija, kulturnih ustanova i državnih, odnosno pokrajinskih institucija iz Srbije i iz cele Evrope, učesnici su kroz diskusiju predstavili, ali i inicirali nove projekte, kampanje, inicijative.

Neke od kampanja, koje su zvanično otpočele jesu  kampanja pristupačnih komunikacija i formiranje manjinske medijske mreže, koja će komunicirati priču Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2021. Ujedno je predstavljena i Minority SafePack inicijativa, koju je lansirala Federalna unija evropskih nacionalnosti (FUEN), kojom se u načelu zagovara izrada i implementacija seta dokumenata sa ciljem očuvanja i podrške u očuvanju identiteta nacionalnih i regionalnih manjinskih zajednica na nivou Evropske unije. Inicijativu je danas na konferenciji predstavio predsednik FUEN-a Lorant Vincze.

O kulturnoj raznolikosti u kontekstu manjinskih medija i kulture su uz moderatorku Natašu Heror pričali Miroslav Keveždi, teoretičar kulture i medija iz Zavoda za kulturu Vojvodine, Dr. Tijana Palkovljević Bugarski, direktorica Galerije matice srpske i predsednica UO EPK Novi Sad 2021., Marija Vrebalov, konsultantkinja za pristupačne komunikacije, Dr. Mirjana Kovačević, PR Fondacije EPK Novi Sad 2021. i Marta Varju, glavna i odgovorna urednica „Mađar Soa“.

U drugom panelu sa glavnom temom „Novi mediji i inovacijsko okruženje“ moderatorka Dalila LJubičić je sa panelistima Marjanom Cukrovim iz Kancelraije Vlade Slovenije za Slovence po svetu, Alešom Waltritschem, glavnim i odgovornim urednikom Primorskog dnevnika iz Slovenije, Atilom Martonom, glavnim i odgovornim urednikom drugog programa TV Vojvodine i Sašom Trifunovićem, glavnim i odgovornim urednikom portala www.istmedia.rs, analizirala koje su moguće inovacije u medijima, naglašavajući da se u svakoj vrsti medija i inovaciji mora poštovati novinarska etika.  U tom smislu su panelisti istakli važnost medijiske pismenosti, koja je uvrštena u strategiju obrazovnog sistema Srbije uz apel da se ona i realizuje u školama.

U trećem panelu, koji je bio međunarodnog karaktera, je moderator Jurij Giacomelli razvio diskusiju o pitanju kako se prate manjinski i većinski mediji a u tome su mu pomogli predstavnici manjiskih medija iz Slovačke, Nemačke, Baskije, Finske i Rumunije: Edita Slezakova, direktorka Új Szó – Mađari u Slovačkoj, Jörgen Möllekaer, glavni i odgovorni urednik Flensborg Avis – Danci u Nemačkoj, Martxelo Otamendi, direktor Berria – Baskija, Tommy Westerlund, novinar-urednik, Hufvudstadtbladet  – Šveđani u Finskoj i Bencze Balázs – Szabadság – Mađari u Rumuniji.
Četvrti panel je razvio temu o Evropi i manjinskim medijima, o čemu su sa moderatorom Bojanom Brezigarom pričali Loránt Vincze, predsednik Federalne Unije evropskih nacija (FUEN ), Đorđe Vukmirović, pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu, javno inormisanje i odnose sa verskim zajednicama i Tamara Vlaškalin, savetnica u instituciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Kuriozitet drugog dana konferencije je bilo otvaranje izložbe „Fenix iz ulice Antona Čehova“ autorke fotografkinje Čile David, koja predstavlja fotografsko sećanje na obnovu zgrade „Eđšeg“, gde se održavala konferencija a koja je godinama stajala zapuštena a konačno je prošle godine obnovljena. O izložbi je govorila Dr. Ozer Agneš, muzejska savetnica-istoričarka iz Muzeja grada Novog Sada.

Organizatori ovog jedinstvenog događaja koji na jednom mestu povezuje manjinske i lokalne medije sa ostalim sektorima i doprinosi da  manjinski mediji  postanu značajan činilac  kvalitetnijeg izveštavanja jesu Heror Media Pont, Giacomelli Media, Centar za razvoj manjinskih i lokalnih medija, Magyar Szó, Asocijacija medija u saradnji sa MIDAS-om i Fakultetom za menadžment.
Pokrovitelji Prve evropske konferencije posvećene manjinskim i lokalnim medijima su bili Ministarstvo kulture i informisanja, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, upravu, propise i nacionalne zajednice, Uprava za kulturu Grada Novog Sada i Fondacija Novi Sad EPK 2021.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari