Šarčević odbacio pruženu ruku 1

Pošto nije pokazana spremnost da se prihvati predlog SANU, Konferencije univerziteta Srbije i Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, ostaje da se suočimo s efektima primene novog Zakona o visokom obrazovanju.

Akademska zajednica je i ranije bila izlagana rešenjima koja su predstavljala prepreku razvoju autonomije univerziteta, pa je ipak uspevala da se održi i izbori za prepoznatljivo mesto u evropskom akademskom prostoru. Uprkos nepotrebno nanetoj šteti, uvereni smo da će tako biti i ovog puta – poručili su predstavnici SANU, KONUS-a i NSVO u odgovoru ministru prosvete Mladenu Šarčeviću nakon što su prethodno razmenili stavove o novom Zakonu o visokom obrazovanju.

Podsetimo, tri institucije tražile su da se izmeni ili počne izrada novog zakona, jer postojeća rešenja, kako tvrde, smanjuju dostignuti stepen autonomije univerziteta zbog jačanja upliva izvršne vlasti u oblast visokog obrazovanja.

„Vaš odgovor pokazuje da nema spremnosti da se prihvati ponuđena ruka saradnje. Pozivanje na veliki broj učesnika u procesu oblikovanja Nacrta zakona zaobilazi suočavanje sa činjenicom da nisu prihvaćene sugestije institucija koje zaista predstavljaju akademsku zajednicu i pokazuje da se ne razume suština vrednosnog sistema na kojem ta zajednica počiva. Visoko obrazovanje i nauka nisu „tipična“ javna služba i baš zato ih Ustav izdvaja, garantujući im autonomiju. Otuda je Zakon morao uvažiti predloge koji unapređuju to ljudsko pravo, umesto što je otvorio vrata pretežnom uticaju izvršne vlasti u tom domenu“, navodi se u odgovoru ministru.

Predstavnici pomenutih institucija ne vide opravdanje za pozivanje na „uobičajenu parlamentarnu praksu“ da bi se objasnilo kako su se u konačnom tekstu zakona našle odredbe koje dodatno degradiraju autonomiju univerziteta, a na koji su izrečene argumentovane kritike.

„Legitimno je pitanje šta je Ministarstvo uradilo da odbrani Vladin Predlog zakona od amandmana kojima se redukuje autonomija“, poručuju u pismu ministru.

Šarčević je prethodno rekao da je nasumičnim proverama akreditacije Ministarstvo došlo do saznanja da postoje ustanove bez adekvatnih prostornih i kadrovskih uslova, te da je utvrđeno da više stotina profesora radi na više ustanova i mimo akreditacione norme, čime direktno onemogućuje da preko 1.000 mladih profesora i docenata nađu mesto u visokom obrazovanju.

SANU, KONUS i Nacionalni savet pitaju zašto nije urađena sveobuhvatna baza nastavnika na visokoškolskim ustanovama, koja bi prosvetnoj inspekciji omogućila da spreči ovakve pojave. Ističu da nijedan profesor ili docent ne može imati nastavničko zvanje ukoliko nije u radnom odnosu sa ustanovom.

„Ukoliko se pak radi o mladim doktorima nauka, koji bi pretendovali da budu izabrani u nastavničko zvanje, a to ne mogu da ostvare zbog dupliranog zapošljavanja, onda se radi o stavu koji smo zastupali, čime bismo delili Vašu zabrinutost i očekivanja da kroz intervenciju nadležnog državnog organa takva praksa bude odstranjena“, navodi se u pismu ministru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari