Sve manje dece u vrtiću 1

Sve manji broj polaznika novovaroškog Vrtića, koji je u odnosu na pre deceniju i po gotovo prepolovljen, ozbiljan je problem sa kojima se suočava ova ustanova.

Slab procenat upisa mališana u Vrtić posledica je niske stope nataliteta u zlatarskom kraju, oslabljenje ekonomske moći roditelja, ali često i njihove nedovoljno razvijene svesti o značaju ranog razvoja i rasta dece u kolektivu koji im pruža adekvatnu stručnu negu i pažnju i omogućava primenu savremenih pristupa detinjstvu i sticanju prvih znanja i veština.

Koliko je situacija nepovoljna na ovom polju, najbolje ilustruje podatak da od ukupnog broja rođene dece na godišnjem nivou, uzrasta od dve do pet i po godina, manje od 30 odsto njih je upisano u ovdašnji Vrtić. To je gotovo duplo niže od republičkog proseka, a neuporedivo sa evropskim zemljama u kojima 89 odsto mališana tog uzrasta ide u ustanove ovog tipa. Kada je Nova Varoš u pitanju, jedini svetao primer je kategorija predškolaca u kojoj je obuhvat stopostotni, ali je to uzrokovano pre svega odlukom države da od 2006. godine pripremni predškolski program propiše kao obavezan.

Iz novovaroškog Vrtića ne prestaju apeli roditeljima da upisuju decu na celodnevni boravak. I ne završava se sve na pozivima, već se pri ustanovi organizuju besplatni vannastavni, specijalizovani programi i aktivnosti, koji su edukativnog, kulturno-zabavnog i sportskog tipa, ali je interesovanje gotovo na nivou statističke greške.

– Već godinama unazad suočeni smo sa slabim obuhvatom dece. Tek je u poslednje vreme o tome počelo više da se priča kada je problem eskalirao. Praksa nekih drugih sredina u našoj zemlji pokazala je da je u motivisanju roditelja na upis dece u vrtiće angažovana čitava lokalna zajednica. I gradske uprave, škole, domovi zdravlja, centri za socijalni rad, sve one institucije i ustanove koje vode brigu o deci i porodici. Zato nam je potrebna podrška kako bi se problem sistemski rešavao, kaže Olgica Minić, direktorka Predškolske ustanove „Paša i Nataša“.

Ona podseća da boravak dece u vrtiću ima možda i ključnu ulogu na njihov budući razvoj ličnosti i socijalizacije u društvu. Učenje je dinamičan proces, koji je, kako ocenjuju stručnjaci, najdelotvorniji u prvim godinama života i ustanovama specijalizovanim za brigu o deci.

– Vaspitači nisu samo puki čuvari mališana. NJihova uloga je mnogo odgovornija i kompleksnija, oni su pored roditelja ti od kojih deca stiču prva znanja, oblikuju njihove navike, podstiču talente i veštine, motivišu ih na druženje, da se međusobno uvažavaju, dele, solidarišu se. Rast i razvoj u kolektivu ovog tipa je od neprocenjive važnosti posebno za decu iz seoskih sredina, kao i za kategorije marginalizovanih i ugroženih grupa. Boravkom u vrtiću oni su u sistemu i samim tim više vidljivi i eventualno zaštićeni – smatra direktorka Minić, podsećajući naročito na činjenicu da obrazovanje u ranom detinjstvu igra značajnu ulogu na buduće uključivanje dece u formalni sistem obrazovanja.

Za neupisivanje dece u vrtić roditelji najčešće potežu argument da ih u tome sprečava nepovoljna ekonomska situacija, ali i visoka stopa nezaposlenosti majki koje imaju vremena na pretek da se posvete čuvanju svoje dece. U Predškolskoj ustanovi, međutim, smatraju da to nije opravdanje jer im se u plaćanju usluga pružaju brojne pogodnosti. Deca sa smetnjama u razvoju i ona čiji su roditelji socijalno ugroženi ne plaćaju boravak u Vrtiću, a znatne olakšice imaju i oni koji su zvanično bez zaposlenja. Popust za boravak drugog deteta iznosi 20 odsto, dok je cena za treće i svako naredno dete duplo niža od punog mesečnog u iznosa od 4.200 dinara.

U vrtiću 206 polaznika

Novovaroška Predškolska ustanova sa izdvojenim odeljenjima u Božetićima, Akmačićima i Kokinom Brodu trenutno ima 206 polaznika. U jaslicama ih je svega 25, u četiri grupe uzrasta od 3,5 do 5,5 godina raspoređeno je njih 100, dok su predškolci spali na brojku od 54. Što znači da su male šanse da se naredne godine formiraju tri odeljenja prvaka.

Novovaroški vrtić otvoren je 1980. i tih godina je samo u jednoj generaciji bilo oko 140 mlađanih polaznika ustanove.

– U odnosu na period od pre jedne decenije, danas imamo i gotovo duplo manje predškolaca. Lane se desilo da je iz samo jedne vaspitačke grupe ovog uzrasta otišlo troje mališana čije su se kompletne porodice iselile van Nove Varoši – kaže direktorka Vrtića Olgica Minić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari