Brnabić: Kasni se s poglavljem 23 1Foto: Vlada Srbije

Premijerka Srbije Ana Brnabić priznala je danas da se u poglavlju 23 u pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji kasni u nekim stvarima, ali je najavila da će se rad na tome u sledećoj godini nastaviti jače nego do sada.

Obilazeći radove na obnovi kliničko-bolničkog centra „Dragiša Mišović“, ona je rekla da je zadovoljna radom na primeni akcionog plana za pregovaračko poglavlje 24, koje je lakše od onog 23, a da kašnjenje u primeni nije samo do Vlade.

Kako je istakla, u primeni poglavlja 23, koje je osnova za sva ostala, radi se na najvažnijim stvarima – ustavnim reformama, a počeo je i „široki dijalog“ sa nevladinim organizacijama i predstavnicima strukovnih udruženja.

Nadam se da ćemo tokom januara moći da pošaljemo prvi predlog Venecijanskoj komisiji, rekla je Brnabić.

Na pitanje zašto njen kabinet još nije dostavio odgovore Grupi za slobodu medija, Brnabić se još jednom izvinila što to nije urađeno i konstatovala da je to trebalo da se uradi brže.

Očekujem da ćemo u narednih par dana dati odgovore, rekla je premijerka.

U zdravstvu zaposleno 8.000 ljudi

U zdravstvu Srbije je u proteklom periodu zaposleno više od 8.000 lekara i zdravstvenog osoblja i odobreno je više od 5.500 specijalizacija, a smanjen je broj radnika u administraciji, izjavila je danas premijerka Ana Brnabić.

Ona je prilikom obilaska radova na kliničkom centru „Dragiša Mišović“ najavila da će u 2018. godini u Srbiji biti otvoreno sedam renoviranih klinika, a počeće radovi i na rekonstrukciji više kliničko-bolničkih centara u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.

Brnabić je rekla da je jedan od najvećih prioriteta Vlade ulaganje u zdravstvo, jer je važno da se lekari i drugo zdravstveno osoblje zadrže u Srbiji, a za to je bitno i povećanje njihovih plata, što će biti „trend koji se nastavlja“.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da je u bolnici „Dragiša Mišović“ pre devet godina izbio „takozvani požar“ i da do danas nije razjašnjeno o čemu se radi, ali da „postoje ozbiljne sumnje da je to urađeno da bi se prikrile malverzacije“.

Nefunkcionisanje te bolnice izazvalo je ozbiljne probleme, objasnio je Lončar i dodao da su zbog toga druge bolnice bile preopterećene, a da su sve vreme zaposleni u „Dragiši Mišoviću“ jedva čekali da počnu da rade.

Lončar je istakao da bolnica „Dragiša Mišović“ mora da počne sa radom do sredine naredne godine, kako bi se rasteretio zdravstveni sistem Srbije.

On je naveo da je u ovoj godini u Srbiji zaposleno više od 2.000 lekara, i to preko konkursa, za razliku od perioda pre 2014, kada se posao dobijao „partijski i uz plaćanje 8.000, 10.000 ili 12.000 evra“.

Direktor „Dragiše Mišovića“ Radislav Šćepanović rekao je da će renovirana bolnica imati 10.000 kvadratnih metara, a ukupna investicija iznosi skoro 14 miliona evra, od čega se u opremu ulaže 10,5, a u građevinske radove oko tri miliona.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari