Bez razrešenja moguća i smena u vrhu niške policije 1

Više javno tužilaštvo u Nišu još uvek obavlja uviđaj kako bi utvrdilo okolnosti pod kojima je u eksploziji automobila na periferiji grada nastradao Nišlija D. Š. (39), kazao je juče portparol tužilaštva Vladimir Stanojević, povodom preksinoćne eksplozije, inače osmog incidenta u poslednjih mesec i po dana u kojima su goreli automobili, među kojima i oni koja pripadaju gradskim i policijskim funkcionerima.

Nijedan od njih nije rasvetljen, a izvori Danasa ocenjuju da bi ta činjenica mogla „koštati funkcije“ čelnike niške Policijske uprave.

Prema podacima iz uviđaja, eksplozivna naprava u kojoj je poginuo D. Š. nije bila podmetnuta ispod automobila, već se nalazila unutar vozila, ali „još nije poznato da li ju je nastradali sam aktivirao ili je ona aktivirana daljinski“. Do eksplozije je došlo dok je automobil bio u pokretu. Tragično nastradali D. Š. je „od ranije poznat policiji“ zbog nedozvoljenog držanja oružja i nasilničkog ponašanja, odnosno nasilja u porodici, nanošenja teških telesnih povreda i sukoba sa policijskim službenicima. NJegov automobil zapaljen je i 2015. godine, a počinioci nisu pronađeni.

U Nišu je, inače, u prvoj polovini prošlog meseca zapaljen privatni automobil marke „mercedes“ policajca Dejana J. koji radi u Aleksincu. Malo kasnije, u noći između 15. i 16. novembra, izbio je požar na privatnom vozilu „škoda felicija“ zamenika gradonačelnika Niša Miloša Banđura (SNS), koje je bilo parkirano u privatnom dvorištu, ispred prozora stana u kojem su spavali njegovi roditelji. Nepune tri noći kasnije zapaljen je privatni automobil marke „mercedes“ nedavno izabranog direktora Tržnice Gorana Đorđevića (SNS). U noći između 16. i 17. decembra zapaljen je i službeni automobil zamenika načelnika Policijske uprave Niš Zorana Bogdanovića. U tom periodu, takođe tokom noći, zapaljeni su i automobili pojedinih građana, za koje je policija navela da „nisu javne ličnosti“.

Banđur i nekoliko opozicionih stranaka ocenili su da paljevina automobila javnih funkcionera „ima političku pozadinu“, odnosno da bi mogla biti posledica nedavnog kontroverznog konkursa za izbor direktora deset najvećih javnih preduzeća u Nišu, a pre svega dugogodišnjih sukoba između nekoliko politički i interesno suprotstavljenih frakcija u niškom SNS-u. Paljenje automobila policijskog funkcionera Bogdanovića, prema izvorima našeg lista, mogao bi predstavljati „pokušaj da se skrene istraga, pošto je policija suzila obruč u istrazi o prethodnim paljevinama“.

Činjenica da nijedan od ovih slučajeva nije rasvetljen „nije obradovala“ predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra policije Nebojšu Stefanovića. Vučić je prošle nedelje u Nišu kazao da „očekuje“ od načelnika niške PU Ninoslava Mitića i njegovog zamenika Bogdanovića da ih rasvetle, pa da posle toga „krivci idu na sud“. Stefanović je dodao da „nije zadovoljan, i neće biti zadovoljan, uprkos dosadašnjim značajnim rezultatima PU Niš, sve dok se ne rasvetle slučajevi paljevine automobila“. Ukoliko se to ne dogodi, nadležni će morati da snose odgovornost, poručio je.

Zamenik gradonačelnika Banđur je nakon požara na njegovom automobilu zatražio održavanje sednice Saveta za bezbednost grada Niša, ocenjujući da je bezbednost u gradu ugrožena, ali ona nije zakazana. Niška SNS i njen poverenik Zvezdan Milovanović su, nakon požara na Banđurovom automobilu, kratko saopštili da su „šokirani“ tim incidentom i pozvali nadležne da rasvetle slučaj. Pojedine opozicione stranke zatražile su vanredne gradske izbore, a neke od njih održavanje sednice Skupštine grada, na kojoj bi se raspravljalo o bezbednosnoj situaciji, što se takođe nije dogodilo. Na socijalnim mrežama građani sve češće kritikuju „rastuće nasilje u gradu“, izražavajući bojazan da bi slučajni prolaznici ili deca mogli biti kolateralne žrtve.

Opozicija: Policija mora da uđe u osinje gnezdo SNS-a

Narodna stranka je juče, nakon eksplozije automobila i pogibije D. Š., „apelovala na kriminalističku policiju i Službu za borbu protiv organizovanog kriminala da se odupru pritiscima, uđu u osinje gnezdo zaraćenih frakcija vladajuće stranke u Nišu i jednom za svagda provere sumnje, koje je izneo i sam zamenik gradonačelnika, da se na tom mestu nalazi žarište terora na niškim ulicama“. Oni su uvereni da je uzrok najnovijeg nasilja u gradu „brutalan unutarstranački obračun između zaraćenih klika unutar niškog SNS-a“. Iz Grupe građana „Niš – moj grad“ prethodno su pitali da li je na delu politički rat do istrebljenja između političkih klanova u lokalnoj vlasti, niška DS je ocenila da „politički sukobi ne smeju da se pretvore u ovakve obračune“, a Dveri da „politička borba se ne sme da se pretvori u mafijaške obračune“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari