Sava Janjić: Izviniću se ako Beograd odbaci podelu Kosova 1

Politička razmimoilaženja između zvaničnog Beograda i Srpske liste na jednoj i SPC i pojedinih srpskih političara sa KiM na drugoj strani oko podele i etničkog razgraničenja kao mogućeg rešenja kosovskog pitanja počinju da liče na verbalni „rat“.

Šef Kancelarije za KiM Marko Đurić otvorio je „front“ prema igumanu Visokih Dečana arhimandritu Savi (Janjiću), „meta“ Srpske liste i predsednika Srbije Aleksandra Vučića poslednja dva dana je Rada Trajković iz Evropskog pokreta Srba s KiM, a od pritisaka iz Beograda, kako se spekuliše u političkim krugovima, nije izuzeto ni sveštenstvo Eparhije raško-prizrenske, protiv čijeg episkopa kampanju vodi i Srpska lista.

– Iskreno mi je žao što se gospodin Đurić našao povređen činjenicom da smo izrazili zabrinutost o podeli u kojoj bi najveći deo našeg naroda ostao van granica Srbije i bio izložen novim progonima. Tu brigu je javno prvi izrazio Sveti arhijerejski sabor SPC u maju i deli je ogroman broj našeg vernog naroda, koji nam se stalno javlja i aktivno pokazuje solidarnost na molebanima. Ratnohuškačka retorika nekih medija, ali i konkretne namere da se „spontano“ izazove teritorijalna podela s pravom su našeg vladiku i sve nas duboko zabrinuli. Drago nam je da smo aktuelizovanjem ove teme barem donekle doprineli da se ovakav scenario ne dogodi ili barem odloži, jer nijedna teritorijalna podela ne biva u miru – kaže za Danas arhimandrit Sava.

On napominje da je umesto odgovora na „neosnovane i neprimerene napade, koji podsećaju na sličnu retoriku nekih ranijih mračnih vremena, za koja je mislio da su prošla, radije rekao da bi svi na KiM s velikom radošću uputili iskrenu zahvalnost i pohvalu našim vlastima, a on lično i najdublje izvinjenje zbog ishitrene sumnje, ako bi naši politički predstavnici javno odbacili svaki eventualni scenario podele teritorije Srbije na KiM i ukoliko bi potvrdili da ostaju verni Ustavu Srbije na kome su se zakleli, pred Evanđeljem, potvrđujući da je KiM neotuđivi deo Srbije i da će kao takvo za Beograd zvanično i ostati, bez obzira na situaciju na terenu, koja je nasilno proglašena mimo Rezolucije 1244 i mnogih međunarodnih principa“.

– Za nas ovo nije i nikada neće biti pitanje politike, već opstanka naroda i naše Crkve u miru i dostojanstvu, i zato imamo i legitimno pravo da izrazimo zabrinutost zbog obeshrabrujućih izjava nekih od najodgovornijih ljudi, koje izazivaju duboko razočarenje. Zato bi sve nas ovde ovakva ohrabrujuća izjava političkog rukovodstva Srbije čvrsto uspokojila i unela mir među naš verni narod na KiM. Onda ćemo, nadam se, zajedno i jedinstveno nastaviti da se trudimo da radimo, svako na svoj način, na poboljšanju života našeg naroda i drugih ljudi koji ovde žive, kroz odgovoran dijalog sa kosovskim Albancima, sa kojima želimo da živimo u miru i poštovanju – ističe arhimandrit Sava, koji je prethodnih dana u pojedinim prištinskim i beogradskim medijima „prozivan“ da „radi za Ruse, CIA, da je blagosiljao pokojnog Arkana“, za kog kaže da ga nikad nije sreo.

Marko Đurić je, reagujući i na ranije Janjićeve poruke preko društvenih mreža, juče istim putem poručio da ne očekuje da će se „danas pokajati i izviniti našim ljudima na KiM oni koji su u tuđem interesu javno optuživali sopstvenu državu da planira dogovoreni zločin protiv svog naroda i oni koji su planski stvarali strah i širili laži u trenutku koji je za našu stranu politički i bezbednosno osetljiv“.

„Ne očekujem, jer oni koji zbog povređenih sujeta, novca ili nečijih političkih interesa i naloga, nad tuđim nasiljima ćute, a svojoj državi avansno isporučuju Lazareve kletve, stida i srama nemaju“, saopštio je Đurić.

Iako je Srpska lista, kako tvrde Danasovi izvori, u tihoj kampanji protiv vladike Teodosija i molebana koji se ove nedelje održavaju širom KiM, u ponedeljak u severnom delu Kosovske Mitrovice Crkva svetog Dimitrija bila je prepuna na večernjoj molitvi.

– Prolazimo teške i neizvesne dane, ali je naš narod uvek bio hrabar tako da se ni sada neće dati pokolebati i podeliti… Crkva je uvek bila ovde da nas povezuje, kao što se pšenica sabira i kao brašno sjedinjuje u jedan hleb i kao što se grožđe sabira u jednu čašu vina – rekao je, između ostalog, vladika Teodosije u besedi na Molebanu u severnoj Mitrovici. Kako javlja portal kossev.info, molitvi nisu prisustvovali predstavnici Srpske liste u kosovskim institucijama, koji su zajedno za državnim zvaničnicima Srbije optužili deo SPC za „agenturno delovanje“.

Odgovarajući juče na novinarska pitanja Aleksandar Vučić odbio je da se izjasni o jednoj od izjava Rade Trajković rekavši da „ne želi da komentariše ljude koji nikog ne predstavljaju i za tuđe interese i račun obavljaju prljave poslove.

– Takvim budalaštinama ne treba pridavati važnost, gotovo da ih nije pristojno ni komentarisati. Vučić je predsednik države koja ima instrumente da preko odgovarajućih institucija proveri takve tvrdnje i preduzme odgovarajuće mere – kaže za Danas Rada Trajković. Ona dodaje da „možda ne predstavlja nikoga na KiM“, ali pita Vučića „koga predstavlja novi potpredsednik Srpske liste kontroverzni biznismen Milan Radoičić, koji je počasno kanabe zauzeo i kod Vučića i kod Haradinaja i da li bi ga neki Srbin na izborima milom glasao?“

Portparol SPC bez komentara

Portparol SPC episkop bački Irinej (Bulović) nije želeo da za Danas prokomentariše tvrdnje državnih zvaničnika – od Vučića do Đurića, o navodnom postojanju „strane agenture u Crkvi“. Vladika Irinej je jedini arhijerej SPC koji je učestvovao u Vučićevom „unutrašnjem dijalogu“ o KiM.

Marko Đurić i Kancelarija ćute

Naš list je juče Marku Đuriću i Kancelariji za KiM uputio sledeća pitanja: zbog čega se ovakvim tonom, rečnikom i optužbama državni zvaničnici Srbije obraćaju episkopima i monaštvu SPC samo zbog drugačijeg mišljenja, iz kojih razloga upozorenje iz SPC i stav usvojen na Saboru izazivaju ovako ponašanje državnih službenika, a da niko ne reaguje na višemesečne najave pojedinih beogradskih medija o napadu na sever KiM iz Prištine, sa čijim predstavnicima vlast u Srbiji istovremeno pregovara u Briselu. Pitali smo i da li bi Eparhiji raško-prizrenskoj uskoro mogla da bude uskraćena i finansijska pomoć koju dobija po Zakonu o pomoći ugroženim eparhijama SPC, ali nismo dobili nikakav odgovor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari