Svi radnici u studentskom standardu na minimalcu 1Foto: Aleksandar Veljković

Sindikat radnika u ustanovama studentskog standarda traži izjednačavanje koeficijenata za obračun plata svih zaposlenih, s obzirom da je ovo jedina grana prosvete koja ima dve vrste koeficijenata, čija se razlika kreće i do 30 odsto.

Predsednik Odbora delatnosti učeničkog i studentskog standarda Sindikata obrazovanja Srbije Danijel Đorđević kaže za Danas da ovaj problem postoji poslednjih šest, sedam godina, jer je uredbom o koeficijentima za zaposlene u javnim službama predviđeno da u oblasti studentskog standarda jedini koeficijenti važe ustanove sa 40 i više radnih jedinica, što je samo Studentski centar Beograd, a svi ostali spadaju u grupu ustanova sa manje od 40 radnih jedinica. Tako, recimo, kuvar sa trećim stepenom stručne spreme u Beogradu ima koeficijent 11,36, a u ostalim gradovima 8,72.

– Zaposleni u SC Beograd nemaju više posla od kolega u drugim studentskim centrima, iako imaju više korisnika. Broj radnih mesta se utvrđuje na osnovu normativa, a više korisnika znači i veći broj izvršilaca. Korekcijom koeficijenata, odnosno izjednačavanjem svih zaposlenih bilo bi obuhvaćeno 1.533 radnika, jer od ukupnog broj zaposlenih (2.424), 891 radi u SC Beograd – objašnjava Đorđević.
On ukazuje da je poslednjom povišicom plata studentski standard, kao i visoko obrazovanje, dobio svega dva odsto, ali da je i pored toga, gotovo polovina zaposlenih izostavljena, jer i sa tim povećanjem ne prelaze minimalnu cenu rada. Za razliku od ostalih grana prosvete, gde 80 odsto zaposlenih ima visoko obrazovanje, u studentskom standardu toliko je radnika sa četvrtim ili nižim stepenom stučne spreme. Trenutno svi zaposleni sa prvim, drugim, trećim i delom sa četvrtim stepenom stručnosti primaju minimalac, a sa njima će se izjednačiti i ostali zaposleni sa srednjom školom, kada od 1. januara 2017. minimalna cena rada bude povećana sa 121 na 130 dinara.

– Time bismo došli u situaciju da skoro svi zaposleni do četvrtog stepena stručnosti primaju istu minimalnu zaradu, čime je ozbiljno narušen sistem koeficijenata – navodi Đorđević.
Predstavnici sindikata na čijem je čelu, razgovarali su o ovim problemima s pomoćnikom ministra prosvete za učenički i studentski standard LJubišom Antonijevićem, koji nije mogao da im kaže da li će pri narednom povećanju zarada studentski standard biti vezan za osnovno i srednje ili visoko obrazovanje, kojem najverovatnije sledi niži procenat povećanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari