Državne firme duguju 14 milijardi za struju i gas 1Foto: FoNet/Masanori Josida

Pre tačno devet meseci generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da je „đavo došao po svoje“, da nema više socijalne politike preko javnih preduzeća i da je vlada odlučila da će državna preduzeća morati da počnu da plaćaju gas.

Sudeći prema listi 20 najvećih neplatiša u prvih 10 meseci 2016. godine koju je Srbijagas objavio, sve ono što je najavio Bajatović – nije se desilo.

Samo u ovoj godini, mahom državna i preduzeća u restrukturiranju napravila su dug prema Srbijagasu od celih devet milijardi dinara. U slučaju EPS-a situacija je tek nešto manje dramatična, sa pet milijardi dinara neplaćenih faktura za potrošenu struju.

Metanolsko-sirćetni kompleks (MSK) iz Kikinde u ovoj godini je napravio račun kod Srbijagasa od 5,46 milijardi dinara, od čega je dospelo 5,4 milijarde dinara. Od toga je plaćena svega 1,1 milijarda dinara, pa je MSK ostao dužan Srbijagasu 4,3 milijarde dinara (35 miliona evra) samo na ime računa iz 2016. godine. Doduše, MSK je tokom godine uplatio još 1,3 milijarde dinara, ali na ime dugova iz prethodnih godina. Drugi veliki potrošač, a slab platiša je HIP Azotara kojoj je dospelo da plati 3,2 milijarde dinara za gas, a platila je svega 594 miliona, nešto manje od 20 odsto.

Na listi 20 preduzeća sa najvećim prirastom duga u 2016. godini nalaze se od preduzeća u restrukturiranju još i Galenika, kojoj je od 303 miliona dinara dospelo na plaćanje 266 miliona, a ona nije uplatila Srbijagasu ni dinara. I za Trajal iz Kruševca kome su stigle fakture od 31,5 miliona dinara za gas u koloni plaćeno stoji nula.

Za razliku od njih HIP Petrohemija je ove godine smanjila dug prema Srbijagasu pošto je osim dospelih 1,3 milijarde dinara platila i 183,5 miliona dinara prethodnih dugova.

Ukupno 20 najvećih neplatiša za gas ostalo je dužno Srbijagasu samo za račune iz ove godine oko devet milijardi dinara.

Na spisku najvećih neplatiša EPS-a dominiraju preduzeća iz grupe RTB-a Bor. Rudniku bakra dospelo je 1,77 milijardi dinara računa za struju, a do 10. novembra uplatio je ravno nula dinara. Rudnik bakra Majdanpek je od dospelih 1,15 milijardi dinara platio za struju 654.000, dok je Topionica i rafinacija za milijardu dinara potrošene struje u ovoj godini platila neverovatnih 35 dinara, verovatno greškom.

Na spisku su redom državna i društvena preduzeća od kojih neka posluju samo zato što nijedna do sada nije imala snage da ih zatvore. Tako je PEU Resavica od 284 miliona dinara računa za struju platila svega 15 miliona, dok su Železnice Srbije od dospelih 1,3 milijarde dinara platile milijardu.

Na listi 20 najvećih neplatiša u ovoj godini dalje se nalaze PKB korporacija, JKP Vodovod i kanalizacija Kragujevac, JKP Toplana Bor, Politika a.d., Jumko Vranje, Jagodina kablovi, a tu je i grad Novi Pazar. Ukupan dug 20 najvećih neplatiša u prvih deset meseci 2016. godine košta EPS pet milijardi dinara. Približno toliki je recimo ukupno bio profit EPS-a u 2015. godini.

Savić: Ide izborna godina

Ljubodrag Savić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, smatra da nije više problem u tome što Vlada hoće da vodi socijalnu politiku preko javnih preduzeća, već što nema izlaznu strategiju. „Svesni su da je politika u kojoj tolerišeš neplaćanje neodrživa, ali drugo rešenje nemaju“, ocenjuje Savić. Problem je prema njegovim rečima što nijedna vlada od 2003. nije ušla u rešavanje problema, već ga držala otvorenim i prelivala sredstva iz uspešnih preduzeća. „Na primer za RTB Bor je jedino rešenje da ga preuzmu Kinezi po modelu Železare, jer u drugom slučaju nema mogućnosti da to preduzeće opstane koliko god bilo teško što će ljudi ostati bez poslova i bez plata. Vlada mora preseći, ali ide izborna godina, pa mi se čini da će i ona biti izgubljena za rešavanje ovih preduzeća u restrukturiranju“, kaže Savić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari