Nova šansa za uspostavljanje poslovnih veza 1

Svake druge godine vlasti jedne od privredno najrazvijenijih indijskih saveznih država – Gudžarat, priređuju međunarodni samit i sajam.

Osmi po redu „Živahni Gudžarat” biće održan od 10. do 13. januara 2017. u Gandinagaru, administrativnom centru najzapadnije indijske države. Osnovna tema samita, koji će okupiti šefove država ili vlada, ministre, korporativne lidere i predstavnike međunarodnih institucija iz najmanje 110 država je „održivi ekonomski i društveni razvoj“. Više od 2.500 članova delegacija će razmatrati pitanja razvoja i unapređenja saradnje, pa se ovo privredno okupljanje smatra izuzetnom prilikom za uspostavljanje poslovnih veza. Kako je najavljeno samit će otvoriti indijski premijer Narendra Modi koji će i predsedavati konferencijom. Jedan od glavnih događaja biće inaugurisanje međunarodne berze u gudžaratskom finansijsko-tehničkom gradu (GIFT), prvom te vrste u Indiji, koji zvaničnici Gudžarata nazivaju indijskim Čikagom. Zanimljivo je da je premijer Modi 12 godina bio glavni ministar Gudžarata, čijom privredom je tada dominirala trgovina, uz „džepove” industrije.

Na kraju Modijevih mandata Gudžarat je postao lider u industrijskoj proizvodnji, proizvodno čvorište automobila, proizvođač Bombardijerovih vagona za podzemne železnice, koji se sada izvoze u Australiju i jedan od glavnih učesnika u nastajanju industrijskog koridora Delhi-Mumbai. Gudžarat je i jedan od motora privrednog uspona Indije. Tri najbogatija indijska poslovna čoveka – Mukeš Ambani, Dilip Šangvi i Azim Premđi su Gudžarati. Rilajens, jedan od najvećih indijskih privatnih konglomerata je u vlasništvu Mukeša Ambanija. Industrijski centri Ahmedabad i Surat dominiraju indijskim sektorom sintetičkog tekstila. Jedna od najvećih u svetu fabrika džinsa nalazi se u Ahmedabadu, koji je i sedište nekih od giganata indijske farmaceutske industrije.

U finansijskoj 2015/2016. godini Indija je uvećala ukupan bruto domaći proizvod sa 7,2 odsto na 7,6 odsto. BDP je u periodu juli – septembar 2016. porastao na godišnjem nivou za 7,3 odsto, što takođe predstavlja poboljšanje u odnosu na 7,1 odsto iz prethodnog tromesečja. Stručnjaci procenjuju da je to posledica dobre poljoprivredne sezone i značajnog uvećanja industrijske proizvodnje. U državi koja se prostire na gotovo 3,3 miliona kvadratnih kilometara, od 1991. godine primenjuju se tržišno orijentisane reforme, a međunarodne finansijske institucije smatraju Indiju novoindustrijalizovanom državom. Prema analizama Međunarodnog monetarnog fonda, privreda Indije je u 2015. vredela oko 2,2 biliona dolara (mereno nominalnim BDP), dok je prema PPP, bruto domaći proizvod dostigao osam biliona dolara. Sa prosečnom stopom rasta od 5,8 odsto u protekle dve decenije privreda Indije spada u red onih u usponu koje se najbrže razvijaju.

U Gudžaratu smatraju da je ta savezna država, sa više od 65 miliona stanovnika, motor brzog privrednog razvoja Indije. U prilog tome govori i podatak da Gudžarat učestvuje sa 19 odsto u ukupnoj industrijskoj proizvodnji, a sa 10 odsto u industrije roba. Iako je udeo radne snage Gudžarata u ukupnom broju radnika tek pet odsto, ta država učestvuje sa 22 odsto u izvozu Indije i čak sa 41 odsto u kargo izvozu. Osim toga, Gudžarat je i lider kad je reč o „lakom obavljanju poslova”. I sve to zahvaljujući prednostima tog područja, pre svega dobrom geografskom položaju i savremenoj infrastrukturi. Sudeći prema najavama samitu „Živahni Gudžarat” prisustvovaće predsednici Kenije – Uhuru Kenijata i Ruande – Pol Kagame, zatim premijer Portugala Antonio Luis Santoš da Košta, zamenici premijera Ruske Federacije i Poljske – Igor Šuvalov i Pjotr Glinski, ministar ekonomije, trgovine i industrije Japana – Hirošige Seko, šef francuske diplomatije – Žan Mark Ero… Samit će imati 12 zemalja partnera – Australiju, Kanadu, Dansku, Francusku, Japan, Holandiju, Poljsku, Singapur, Ujedinjene Arapske Emirate, Veliku Britaniju, Sjedinjene Američke Države i Švedsku. Među pedesetak direktora, biće i 15 sa Forčunove liste 500 svetskih kompanija.

Indija, inače jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih, bila je jedan od najznačajnijih privrednih partnera nekadašnje Jugoslavije. Intenzivna robna razmena, uz maksimalnu primenu carinskih olakšica, odvijala se na osnovu Tripartitnog sporazuma (Jugoslavija – Indija – Egipat). Posle zastoja, zabeleženog devedesetih godina prošlog veka, obim trgovinske razmena između Srbije i Indije, počev od 2006, beleži konstantan trend rasta uz izraženi spoljnotrgovinski deficit na strani Srbije. Na listi robe koja se iz Indije izvozi u Srbiju najzastupljeniji su farmaceutski i hemijski proizvodi, zatim gvožđe i čelik, tekstil i obuća, kafa i susam, te industrijske mašine. Iz Srbije se u Indiju uvoze cigarete i hemijski proizvodi. Treba pomenuti i podatak da raste, po godišnjoj stopi od oko 17 odsto, i broj turista iz Srbije koji posećuju Indiju. Tome je sigurno doprinela i činjenica da su obe države ublažile vizni režim (broj poslovnih viza za Indiju je u 2015. porastao za 22 odsto).

Trgovinska razmena na uzlaznoj putanji

Izvoz Srbije u Indiju, ostvaren u 2015. godini, vredeo je 5,6 miliona dolara, a u prvoj polovini ove godine 5,8 miliona. S duge strane, iz Indije je u 2015. uvezeno robe u vrednosti od oko 140 miliona dolara, a u prvih šest meseci ove godine za 64,1 milion. I mada je sadašnji nivo trgovinske razmene nizak, u ambasadi Indije u Beogradu ocenjuju da postoje velike mogućnosti za njeno povećanje. Radi unapređivanja ekonomske saradnje, vlade dve države su potpisale Sporazum o uzajamnoj zaštiti i promociji investicija, te trgovinski sporazum kojim se garantuje status najpovlašćenije nacije. Impuls unapređenju saradnje dale su i posete predstavnika više od 50 srpskih kompanija, realizovane u cilju unapređenja tehničke podrške indijskim kompanijama i institucijama, naročito u sektoru informatičko-komunikacionih tehnologija (IKT).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari