(Ne)opravdani strah od poskupljenja telekomunikacionih usluga 1Foto: Zoran Mrđa/FoNet

Vest da će Hrvatski telekoma (HT) kupiti 76,5 odsto akcija Crnogorskog telekoma (CT) izazvala je veliko interesovanje crnogorske javnosti i to uprkos činjenici da je to „unutrašnja stvar“ Dojče telekom grupe u čijem sastavu posluju i HT i CT, odnosno Mađarski telekom koji je vlasnik CT.

Povodom ove transakcije oglasili su se ekonomski analitičari, zatim Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, predstavnici Udruženja za zaštitu potrošača, kao i sindikata. I naravno političari iz redova opozicije.

Hrvatski telekom će od Mađar telekoma kupiti 76,5 odsto akcija crnogorskog operatera za 123,5 miliona eura, a kupoprodajni ugovor će, kako je najavljeno, biti potpisan krajem januara. Podsjećanja radi, Mađar telekom je, u martu 2005, od Vlade Crne Gore kupio 51 odsto akcija za 114 miliona eura (4,7 eura po akciji), a potom i 25 odsto akcija od malih dioničara koji su dobili 2,2 eura po akciji uz vladine dotacije po 30 centi po dionici. Pošto je Dojče telekom grupa vlasnik svih učesnika u toj transakciji, nije bila neophodna saglasnost Agencije za zaštitu konkurencije a ni ostalih državnih organa.

Ako je suditi prema ocjeni pojedinih analitičara to vjerovatno neće uticati na tržište telekomunikacionih usluga u Crnoj Gori. Takav stav zastupaju u predstavnici Agencije za elektronsku komunikaciju i poštansku djelatnost Crne Gore. Kako je medijima izjavio direktor te Agencije Zoran Sekulić ova promjena vlasništva može donijeti pozitivne efekte samo Dojče telekomu, zbog različitih poreskih stopa u Hrvatskoj i Mađarskoj, dok za korisnike usluga to neće imati uticaja. Jer, kako je kazao, cijene svih telekomunikacionih servisa u Crnoj Gori su u padu i nada se da će tako biti i dalje zahvaljujući mjerama koje Agencija sprovodi prije svega podsticanjem konkurencije.

I u Sindikatu CT ne očekuju nikakve promjene zbog najavljene kupoprodaje, „a ako ih i bude zaposleni su zaštićeni dobrim kolektivnim ugovorom“, saopšteno je iz Sindikata CT. U Udruženju za zaštitu potrošača pak smatraju da promjena vlasništva može dovesti do promjena cijena servisa, naravno na štetu potrošača, i to uprkos činjenici da na tržištu Crne Gore posluju tri operatera mobilne telefonije i više kablovskih operatera zbog čega bi trebalo da dođe do pada cijena. Jedan od lidera Demokratskog fronta, poslanik Andrija Mandić pozvao je HT da odustane od kupovine akcija CT jer je, kako tvrdi, privatizacija tog preduzeća opterećena korupcijom. U saopštenju Demokratskog fronta ističe se i to da će, kada dođu na vlast, nacionalizovati CT i vratiti ga u vlasništvo građana Crne Gore. Crnogorski telekom, uprkos konkurenciji i malom tržištu, posluje profitabilno. Hrvatski telekom je, kako pišu mediji, vodeći telekomunikacioni operater u Hrvatskoj, dok je Dojče telekom, čiji su članovi i CT i HT, prisutan na tržištima više od 50 zemalja.

 

Korupcionaški skandal

Političari iz redova opozicije iskoristili su priliku da podsjete na priču o navodnoj korupciji prilikom prodaje CT i višemilionskoj nezakonitoj koristi, koju su pojedinci iz te transakcije izvukli. Za korupciju su bili osumnjičeni tadašnji premijer Milo Đukanović i sa njim povezana lica koja su, navodno, od Mađara dobila 7,35 miliona eura. Tadašnji direktori Crnogorskog telekoma, Oleg Obradović i Miodrag Ivanović, bili su osumnjičeni da su u tom postupku privatizacije sebi ostvarili protivpravnu korist od 2 ,3 miliona eura. Vođena je i istraga, a korupcija je dokazana pred sudom u Sjedinjenim Američkim Državama, ali niko od osumnjičenih nije kažnjen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari