„Zlatiborska moba“ je borba za zaštitu državne imovine 1Foto: Nenad Kovačević 

Oko 2.000 ljudi iz svih delova Srbije odazvalo se danas radnoj akciji koju je opština Čajetina organizovala kako bi započela izgradnju panormanske žičare- gondole na Zlatiboru koja je, sa svojih skoro devet kolometara, najudža na svetu.

Uz trubače, vruću rakiju i vino, jelo, pesmu, sa taransparentima „Tuđe nećemo, svoje ne damo“, „Dobro radi, dobru se nadaj“, „Zlatibor na vazduhu, Beograd na vodi“, „Gradimo Zlatibor za nova pokoljenja“…, akcijaši su, na čelu sa Milanom Stamatovićem, predsednikom opštine Čajetina i njegovim saradnicima, krampovima i lopatama kopali smrznutu zemlju za temelje stubova na početnoj stanici buduće gondole. Sa nekoliko pari volova, u „Zlatiborksoj mobi“ učestvovale su i zlatiborkse rabadžije , a početak radova su osveštali sveštenici SPC. 

„Akcijaši“ su se, najpre, okupili kod kamena-temeljca koji je za tu investiciju postavljen pre dve godine, odakle im se obratio Stamatović, poručivši da opština Čajetina neće odustati od te investicije, da je prikupila svu neophodnu dokumentaciju za gradnju, ali da država i opstruiše taj projekat, tako što ne rešava spor o vlasništvu 2.213 hektara zemljipta, iznad koga bi jednim delom trebalo da prođe trasa buduće gondole, a koje koristi privatizovano preduzeće PK „Zlatibor“ 

„Zlatiborska moba“ je borba za zaštitu državne imovine 2

Demantujući da je opštinska vlast (DSS, SNP i PUPS) prisiljavala i ucenjivala zaposlene u javnom sektoru da učestvuju u radnoj akciji, Stamatović je poručio da su „pretnje i ucene svojstvene SNS, koja nije na vlasti u toj opštini“.

– Narod je dobrovoljno došao kako bismo zajedno sačuvali državnu imovinu. Oni nas optužuju da hoćemo da gradimo godnolu na tuđem zemljištu, ali pitam ih da li je za njih država Srbija tuđa zemlja – poručio je Stamatović i naveo da ta lokalna samouprava  poseduje svu potrebnu dokumentaciju za gradnju, koja je bila izložena na stolu ispred govornice.

– Ako državne raspikuće ne vide našu dokumentaciju, vide li narod koji se dobrovoljno uključio u radnu akciju. To im je jasna poruka da moraju da poštuju narodnu volju. Zašto pojedine državne institucije ne poštuju Ustavni sud koji je jasno konstatovao da predmet privatizacije društvenih ili državnih preduzeća ne može da bude zemljište koje koriste ta preduzeća. Umesto toga, nama spočitavaju da mi kršimo zakon. Sve što je bilo do nas, uradili smo po zakonu i ne znamo šta je još potrebno da ubedimo režimske raspikuće da nas puste da gradimo gondolu.  Zbog toga smo bili prinuđeni da vas pozovemo da sačuvamno narodnu imovinu i od toga nećemo odustati. Državne raspikuće moraju da kažu javnosti jesu li ovo zemljište poklonili svojim partijskim drugovima ili nekim strancima, navodnim  investotorima, čija prezumena, gle čuda, završavaju na „ić“ – poručio je Stamatović. 

Navodeći da  je „Zlatiborska moba“ iskaz „narodne želje da se sačuvaju narodna imovina  i državni resursi“, on je poručio da tim primerom treba da krenu i drugi građani Srbije, psebno Beograđani koji bi, kako je rekao, trebalo da sačuvaju PKB jer se „zlatiborska  matrica prepoznaje i u privatizaciji tog kombinata“.

– Nemamo pravo da dopustimo da se otimaju i poklanjaju narodona imovina i državni resursi – poručio je Stamatović i podsetio na to da je vrednost gondole 13 milioina evra i da tu investciju opština Čajetina sama finansira.  

Božji znak

– Uoči neke teške odluke u životu, Bog se uvek javi i pošalje znak, neku poruku. Noćas mi je poslao poruku da smo na pravom putu, da smo uhvatili zmiju ali za rep i zato  moramo da se borimo da tu zmiju uhvatimo za glavu i da predočimo narodu šta se sprema – rekao je okupljenima Stamatović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari