Uskraćeno 1,5 milijardi dinara 1Foto: www.wikipedia.org

Iako se republička vlast deklarativno zalaže za evropske integracije i vrednosti, u praktičnom delovanju pokazuje neprimerenu jednostranost i animozitet prema opoziciji.

Šabac je jedini grad gde je na vlasti koalicija stranaka opozicije, a do sada se u više navrata država ovde pokazala kao maćeha.

Najvažniji segment lokalne samouprave, budžet, Šabac je doneo prvi u Srbiji, još u novembru mesecu, kako bi poštovao ugovor sa japanskom korporacijom „Jazaki“. Projektovani prihodi su 3,3 milijarde dinara, i najvećim delom dolaze od poreza na zarade zaposlenih. Srećna je okolnost što su u protekloj godini zaposlena 1.223 radnika, što omogućava više prihoda. Međutim, za protekle tri godine republički transferi bili su za oko milijardu dinara manji nego što je to bilo prema ranijoj praksi. S druge strane, kako ističu u gradskoj upravi, nerazumljivo je kako se pojedine lokalne samouprave nagrađuju iz republičke kase i bez bilo kakvog kriterijuma značajna državna sredstva se uplaćuju, naravno, tamo gde vlast drži SNS.

Uz to, Šapcu država duguje 130 miliona dinara na ime podsticaja za građevinarstvo, odnosno za gradnju bazena. Bazen je izgrađen na osnovu izdavanja municipalnih obveznica grada, a republička vlast ne priznaje dug, jer, navodno, taj fond ugašen.

Drugi primer je dug od tri miliona evra, jer se Šabac toliko zadužio za isplatu otpremnina radnika „Zorke“, a tu oblast reguliše država. I u ovom slučaju država ćuti, čak i kad šabačka delegacija dođe u Beograd da traži ta sredstva. U finansijskom, ali i na svakom drugom koraku, republička vlast ignoriše i koči lokalnu vlast u Šapcu. Drastičan primer je prebacivanje, bez ikakvog osnova, Uprave za agrarna plaćanja iz Šapca u Beograd. Ta uprava je izgrađena uz pomoć Evropske unije, ali za ovih nekoliko godina promenjeno je nekoliko direktora, a još uvek Uprava nema akreditaciju, zbog čega su srpski poljoprivrednici uskraćeni za 175 miliona evra iz pristupnih fondova.

Japansku korporaciju republički predstavnici svim silama upućivali su u druge gradove, samo ne u Šabac, a kada se potpisivao ugovor, to je učinio zamenik državnog sekretara za privredu. U slučaju kad je sličan ugovor potpisan u Kruševcu, sjatila se gotovo čitava vlada.

Zaboravni premijer

Premijer Vučić je Šabac pominjao uglavnom u negativnom kontekstu, a prilikom navođenja velikih investicija nije se setio „Jazakija“, koji ulaže 25 miliona evra i otvara 1.700 radnih mesta. I naravno, za sve ovo vreme od 2012. premijer nije zvanično posetio Šabac, a na prste se mogu izbrojati ministri koji su dolazili u Šabac. U nekim drugim demokratskim društvima kohabitacija je normalna stvar, na primer u Italiji, gde je 19 gradova opoziciono, pa i prestonica Rim. Ovde je to, izgleda, nemoguća misija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari