Prosečne zarade - terminološka zbrka 1Foto: FoNet Božidar Petrović

Teško je donositi zaključke o prosečnoj neto zaradi ako ne postoje pouzdane baze podataka o broju formalno zaposlenih i ukoliko ne znamo metode izračunavanja prosečnih zarada.

Ono što znamo je: U Srbiji, prema podacima RZS, ima 232.765 preduzetnika i 236.359 zaposlenih kod njih. Ostaje dilema da li je broj zaposlenih kod preduzetnika utvrđen na osnovu prijava Poreskoj upravi, dakle, da su formalno zaposleni, ili je ponovo pomogla anketa o radnoj snazi?

Prosečna mesečna zarada za zaposlene kod preduzetnika izračunava se na osnovu podataka iz Poreske uprave, s tim što u obračun ulaze samo preduzetnici i zaposleni kod njih kojima je zarada isplaćena do određenog dana u mesecu kada se podaci preuzimaju iz Poreske uprave. I u tom slučaju prosek se ne računa iz zbira svih isplaćenih zarada, nego na osnovu uzorka koji obuhvata i preduzetnike. Određivanje ovog statističkog uzorka ne može dati pouzdane podatke. Dakle, sve zarade koje nisu isplaćene u posmatranom obračunskom periodu ne ulaze u obračun. Slično je i sa zaradama kod pravnih lica. U obračun ne ulaze neisplaćene zarade kod firmi koje kasne sa isplatama duže od mesec dana, firmi u blokadi… Bez svih plata i broja formalno zaposlenih ne može se ni obračunati medijana pa ne možemo ni utvrditi koja je to prosečna plata – odnosno ne vidimo opsege i ne znamo kolika su najučestalija primanja. Prosečna zarada se može obračunati ako se ukupna masa isplaćenih zarada u određenom obračunskom periodu podeli sa brojem svih formalno zaposlenih radnika.

Kada bi se statističkom uzorku o broju zaposlenih koji ulaze u bazu obračuna isplaćenih zarada dodali i svi oni kojima nije isplaćena zarada za obračunski period, a za iznos plate stavili 0 dinara, prosečna zarada bi bila značajno manja.

Veliki deo preduzetnika ne isplaćuje ni minimalnu zaradu zaposlenima, obrazlažući to činjenicom da zaposleni ne ispunjavaju obaveze iz ugovora o radu. Izvesno je da je značajan broj preduzetnika u nezavidnoj situaciji zbog prezaduženosti i hipoteka na privatnoj imovini. Zato su i plate zaposlenima u ovom sektoru mizerne, a prosečna objavljena za decembar od 53.456 dinara, san je, ne samo zaposlenih nego i poslodavaca.

Da utvrdimo terminologiju za budućnost. Kada se iznose podaci o prosečnoj zaradi treba znati se radi o prosečnoj neto isplaćenoj zaradi i da je ona znatno veća od prosečne plate.

Član Asocijacije malih i srednjih preduzeća i preduzetnika

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari