Srbija još bez rešenja za Gasprom i EU 1Foto: EPA/ Koca Sulejmanovic

Srbija dosad nije odgovorila na zahtev Energetske zajednice da izmeni odredbe sporazuma sa Rusijom o isporukama gasa za koji ta institucija tvrdi da predstavlja kršenje konkurencije, suprotno zakonodavstvu Evropske unije.

Ranije je postignut dogovor da se rok u kome odgovor treba da bude poslat prolongira, a sada posle novog zahteva Energetske zajednice, srpska strana ima dva meseca da to i učini – rečeno je Danasu u Ministarstvu rudarstva i energetike uz opasku da ništa više u vezi tog slučaja ne mogu da komentarišu.

Kako Danas nezvanično saznaje, nadležni u Srbiji su u međuvremenu imali pregovore sa ruskom stranom ali i sa predstavnicima Energetske zajednice kako bi se našlo rešenje.

Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas Srbije, ističe da je zahtev Energetske zajednice apsurdan i da bi Ministarstvo rudarstva i energetike trebalo da ga ignoriše.

– Reč je o jednoj birokratskoj instituciji koja samo pokušava da opravda svoje postojanje ne vodeći računa o realnim okolnostima. Pod brojem jedan Srbija nikako ne sprečava treću stranu da dođe do gasa koji dobija iz Rusije jer ga transportuje ka Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini. Takođe, Srbija dobija gas samo iz jednog pravca, iz Mađarske, tako da ne postoje tehničke mogućnosti da naša zemlja dalje transportuje gas potrošačima u Evropskoj uniji. Drugim rečima, ne postoji gasovod kojim bi taj proces mogao da se odvija. Na taj način dolazimo do zaključka da je ono što od nas traži Energetska zajednica potpuno besmisleno – objašnjava Vuletić.

On dodaje da bi to na čemu insistira Energetska zajednica imalo smisla samo u slučaju da Srbija dobije drugi pravac snabdevanja čime bi pravila EU o zabrani kršenja konkurencije i dostupa „plavog energenta“ trećoj strani mogla da bude ispoštovana.

– Međutim po tom konkretnom pitanju diverzifikacije izvora snabdevanjem gasom Evropska unija ne nudi ništa konkretno Srbiji što dodatno obesmišljava zahteve Energetske zajednice prema našoj zemlji. I neke zemlje Evropske unije, poput recimo Nemačke, ranije su imale potpisane sporazume sa Rusijom poput ovog koji sada ima Srbija, ali su prema rečima Janeza Kopača, direktora Sekretarijata Energetske zajednice morale da prestanu sa tom praksom.

U mišljenju Energetske zajednice dostavljenom Srbiji 16. marta navedeno je da je sporazumom s Rusijom iz 2012. godine predviđeno da je gas koji se isporučuje namenjen isključivo za tržište Srbije, što nije u skladu s propisima Energetske zajednice. U zavisnosti od odgovora Srbije, Sekretarijat može slučaj da podnese Ministarskom savetu za odluku o neusklađenosti propisa u našoj zemlji sa zakonima Energetske zajednice. Ministarski savet ne donosi često odluke da kažnjava zemlje zbog nepoštovanja propisa, ali sankcije su moguće i to gubljenje prava glasanja i uskraćivanje sredstava za nadoknadu troškova za učešće zemlje u aktivnostima Energetske zajednice, a postoji mogućnost i da Evropska unija suspenduje finansiranje energetskih projekata.

Preliminarni postupak pokrenut je 12. januara kada je Srbiji poslato pismo sa zahtevom da reaguje na navode o neusklađenosti s propisima EU i time Sekretarijatu omogući da u potpunosti stekne uvid o ovom slučaju,

Inače, Energetska zajednica predstavlja sponu između zemalja jugoistočne Evrope i Evropske unije. Srbija je jedna od zemalja osnivača te institucije.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari