Hrvatska smanjila naknade, Srbija pozdravlja odluku 1Foto: Aleksandar Veljković

Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske izmenilo je Pravilnik o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća, a cena nadzora pri uvozu iz trećih zemalja vraćena je na 90 kuna ili 12 evra, javlja HRT.

Do promene pravilnika, kako dodaju, došlo je nakon žestokih reakcija susednih zemalja pogođenih ovim merama, te nakon što je premijer Andrej Plenković pre dva dana najavio takvu mogućnost.

Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da će pravilnik će biti objavljen sutra.

„Sa susednim državama  je dogovoreno da od petka nema trgovinskih blokada na granicama. Nadalje, u saradnji sa susednim državama analiziraćemo cene naknada inspekcijskog nadzora u okruženju kako bismo osigurali zaštitu potrošača i konkurentan položaj poljoprivrednika na način koji neće ometati trgovinsku razmjenu“, navodi se u saopštenju.

Hrvatska je nedavno podigla naknadu inspekcijskog nadzora za više od 20 puta, odnosno na 2.000 kuna ili 270 evra, zbog čega su negodovali zvaničnici regiona.

Brnabić: Apel da se ništa ne radi konsultacija sa susedima

Vlada Srbije pozdravila je odluku Vlade Hrvatske, da vrati cene inspekcijskog nadzora za voće i povrće sa 270 na 12 evra po biljnoj vrsti. Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da je odluka hrvatskih organa u ekonomskom smislu jedino ispravna, jer su povećanjem cena i jednostranim odlukama štetu trpele sve zemlje regiona.

– Vraćanje cena na pređašnji nivo doprineće relaksaciji odnosa među državama u regionu, istakla je premijerka Brnabić. Saradnja u svim oblastima važna je za stabilnost, a posebno za unapređenje ekonomskog rasta, naglasila je predsednica Vlade.

Premijerka Brnabić apelovala je da se sve strane ubuduće uzdrže od jednostranih poteza, bez konsultacija i dogovora sa susedima.

– Tokom proteklih dana, potvrdili smo da se svi problemi i otvorena pitanja mogu rešiti dijalogom, na čemu Srbija uvek insistira, a posebno kada je reč o saradnji sa susedima, izjavila je Brnabić.

Potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić dodao je da će Vlada Srbije nastaviti komunikaciju i saradnju sa ministrima Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije.

– Želimo da nam se u tome priključe i predstavnici Vlade Hrvatske, sa ciljem uklanjanja svih prepreka i vancarinskih barijera između naših država, izjavio je Ljajić. On je istakao da su sve zemlje regiona pojedinačno relativno mala tržišta i da jedino slobodnim kretanjem roba, ljudi i kapitala i stvaranjem zajedničkog ekonomskog prostora možemo da obezbedimo razvoj i stabilnost čitavog regiona.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović istakao je da se nada da ovakvih stvari više neće biti i da su pojedinci „naučili“ školu.

– Svaki put kad neko dovede u pitanje izvoz srpskih poljoprivrednih proizvoda, na ovakav način, Srbija će iskoristiti sva međunarodno dozvoljena sredstva da se zaštiti. Trgovina u regionu je od vrhunskog značaja i niko ne sme da se igra ovakvim stvarima, kao Hrvatska prethodnih dana, poručio je ministar Nedimović.

Crna Gora: Šteta se ne može nadoknaditi

Iako je Pravilnik o fitosanitarnoj kontroli bio na snazi desetak dana crnogorski izvoznici već su procenili štetu. Na gubitku nisu samo distributeri, već i proizvođači kojima su plodovi ostali na njivi – uglavnom lubenica. To je za Radio Crne Gore saopštio vlasnik kompanije Red komerc Edo Mušović.

„Šteta je načinjena i našoj firmi i proizvođačima. Izvezeno je manje 35 šlepera, jer mi nismo zbog novih taksi mogli da izvezemo lubenicu, niti smo mogli novu da otkupimo od proizvođača. To je ostalo na njivi i propalo. Procjena je da je vrijednost štete za našu firmu i proizvođače oko 60 hiljada eura“, naveo je Mušović.

I to nije jedini gubitak. Firme bi mogle imati i dodatne troškove prema dobavljačima, Šparu i Interšparu, kojima je minulih dana trebalo isporučiti 600 do 700 tona lubenica. „Nismo mogli to da realizujemo i sada ćemo videti hoćemo li morati da platimo penale Šparu i Interšparu za neisporučenu robu“, naveo je Mušović.

Dalji izvoz voća i povrća na hrvatsko tržište dogovaraće se naknadno, mada, tvrdi Mušović, pričinjenu štetu teško je nadoknaditin. „Što se tiče lubenice priču za ovu sezonu smo završili. Videćemo kako će biti naredne. Nastala šteta se ne može ispraviti, a u narednom periodu videćemo koji su artikli potrebni hrvatskom tržištu i možemo li ih nabaviti i isporučiti. I ako bude pošiljki, to će biti sporadično“, rekao je vlasnik kompanije Red komerc.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari