Španija traži evrobudžet i evroobveznice 1Foto: FI/ Filippo Vicarelli

Vlada Španije namerava da privoli partnere u Francuskoj, Nemačkoj i Italiji na stvaranje dublje ekonomske i monetarne unije tako što bi se osnovao budžet evrozone i imenovao ministar finansija bloka.

Premijer Mariano Rahoj izjavio je da će Španija tu inicijativu izneti na Samitu koji će biti održan 28. avgusta. „Nastavićemo da radimo na produbljivanju ekonomske i monetarne unije“, potvrdio je Rahoj, inače konzervativac, nakon sastanka sa kraljem Felipeom na Majorki. On je uoči samita u Parizu rekao da Španija podržava evropskog finansijskog ministra i evrobudžet koji bi progresivno približio životni standard i bogatstvo u svim evropskim zemljama. Naglasio je, takođe, da će insistirati na evroobveznicama i na njihovoj emisiji iz evropskog trezora jer bi to, kako procenjuje, ojačati kredibilitet tržišta evrozone.

Konzervativna vlada Španije podržala je zahteve za dubljom integracijom unutar evrozone, sugerišući Briselu da bi članice bloka trebalo da približe neke aspekte upravljanja dugom i da dele budžet u borbi protiv kriznih šokova. Španski ministar ekonomije Luis de Guindos je još u junu zahtevao dublju reformu evrozone koja bi uključila stvaranje Evropskog monetarnog fonda uz određeni procenat nacionalnih budžeta. On je za Fajnenšal tajms izjavio da Bregzit i (američki predsednik Donald) Tramp guraju Evropu i jedinstvenu valutnu zonu ka dubljoj integraciji, „iako će predložene promene zahtevati amandmane na postojeće ugovore“.

Nemačka kancelarka Angela Merkel nagovestila je da će podržati predloge mada je uoči izbora u septembru suočena sa snažnim otporom javnosti. U intervjuu za jedne regionalne novine, Makron, koji takođe favorizuje čvršće evropske integracije, izjavio je da Nemačka, zapravo, ima koristi od „nefunkcionalne“ evrozone. „Nikada Nemačkoj nisam zamerao konkurentnost … ali deo nemačke konkurentnosti je u slabosti evrozone i slabijim ekonomijama drugih zemalja,“ objasnio je Makron. On je, ipak, ponovio da nije pristalica pretvaranja nacionalnih dugova zemalja evrozone u jedinstvenu korpu duga.

– Nemačka … ima jaku ekonomiju, ali i demografsku slabost, ekonomski i trgovinski disbalans sa susedima i podeljenu odgovornost da evru pruži budućnost kakvu zaslužuje. EU je nedovršen projekat i zahtevaće promene ugovora koje će dovesti do više sastanaka između zemalja članica evrozone – rekao je, između ostalog, Makron u pomenutom intervjuu.

Izvor: EurActiv.com

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari